Start kariery » Lifestyle » Drugi raz pierwszego wrażenia nie zrobisz – wizerunek na rozmowie o pracę – WYWIAD
Lifestyle Wywiady

Drugi raz pierwszego wrażenia nie zrobisz – wizerunek na rozmowie o pracę – WYWIAD

O tym jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jakie dodatki dobrać, czy zawsze obowiązuje strój galowy i o innych istotnych aspektach wizerunku, z osobistą stylistką, właścicielką „Szkoły Wizerunku”,  trenerką autoprezentacji Barbarą Hurnik rozmawia Jakub Krzywolak.

Czy dobrze ubrałem się na wywiad? (koszula z długim rękawem w drobną biało-fioletową kratkę i granatowe jeansy)

Całkiem przywozicie. Na dzisiejszą rozmowę jak najbardziej.

Ale na rozmowie kwalifikacyjnej raczej tak wystąpić bym nie mógł?

Niekoniecznie. To zależy z kim byłaby ta rozmowa, gdzie i do jakiej firmy będzie pan aplikował. Jeżeli chcemy ubiegać się o jakakolwiek posadę, musimy zadać sobie trochę trudu i dowiedzieć się jaki charakter ma firma, na jakie stanowisko aplikujemy oraz jak wyglądają i zachowują się jej pracownicy. Najłatwiej podpatrzyć to na stronie internetowej instytucji. Jeśli staramy się o posadę w międzynarodowej korporacji, w której obowiązuje służbowy dress code musimy to uwzględnić. Jeśli natomiast chcemy zdobyć pracę w agencji reklamowej aż prosi się by podkreślić swoją indywidualność i wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Czyli czasami możemy odejść od garnituru?

Garnitur to klasyka i bywa bardzo pomocny, ponieważ większość mężczyzn wygląda w nim korzystnie.  Ale nie we wszystkich sytuacjach jest wskazany, a w niektórych wręcz nieadekwatny do stanowiska. Uważam jednak, że w wielu przypadkach będzie najbezpieczniejszym wyborem. Nadaje także rozmowie znaczenia i wskazuje że zależy nam na spotkaniu.

Gdybym szedł na spotkanie o pracę na taśmie do zakładów mięsnych lub na budowę to powinienem wbić się w marynarkę czy wystarczy koszula i jeansy?

Pamiętajmy, że każda rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie oficjalne – więc nasz strój powinien różnić się od stroju na co dzień, nawet najbardziej estetycznego. Odpadają zdecydowanie krótkie spodnie i sandały, jeśli mówimy o sezonie letnim. Koszula i jeansy mogą być pod warunkiem, że są czyste, wyprasowane, nieznoszone, są w jednolitym, raczej ciemnym kolorze i klasycznym kroju. Absolutnie nie nadają się tu jeansy celowo podarte, przecierane lub dekatyzowane i z dodatkowymi bocznymi kieszeniami (tzw. bojówki) lub z jakimiś „udziwnieniami”.

Wróćmy do korporacyjnej klasyki. Jak dobrać garnitur, koszulę, krawat?

Przy doborze garnituru należy brać pod uwagę dwie podstawowe cechy: jego kolor i fason. Ten pierwszy jest niezwykle ważny gdyż to na barwę właśnie najpierw zwracamy uwagę, oddziałuje ona pozytywnie bądź nie na naszego rozmówcę. Garnitur powinien być w stonowanym kolorze. Klasyka to granaty i szarości. Unikajmy natomiast brązu gdyż nie kojarzy się on profesjonalnie. Jeśli chodzi o koszule to postawmy przede wszystkim na niebieskie i białe. Do ich koloru dobierzmy też krawat.

Co z fasonem?

Krój powinien być klasyczny. To znaczy taki, który był modny pięć lat temu i za tyle samo nadal będzie. Powinniśmy unikać mocno zwężanych spodni, podkasanych rękawów czy stójki zamiast klap w marynarce. Klasyczny ubiór nie będzie odciągał uwagi rekrutera i pozwoli mu skupić się na osobowości, kompetencjach i doświadczeniu, a nie na stroju.

Kończąc kwestię panów, powiedzmy jeszcze coś o butach.

Dobrze dobrane buty to podstawa. Przede wszystkim powinny być czyste i niezużyte np. pozaginane od prowadzenia samochodu. Najlepiej jeśli będą skórzane. Należy je dopasować do garnituru i paska. W fasonie również postawmy na klasykę.

Przejdźmy do kobiet na rozmowie kwalifikacyjnej, bo to one mają chyba więcej problemów z ubiorem niż mężczyźni.

Panie muszą szczególnie uważać by nie iść  w stronę nadmiernego podkreślania swoich wdzięków. Nie oznacza to oczywiście by zupełnie zakrywać sylwetkę, ale należy podejść do tego w sposób bardzo wyważony. Nadmierne eksponowanie seksualności świadczy o braku profesjonalizmu i obniża notowania w oczach osoby rekrutującej. Spódnica nie powinna być za krótka. Najbezpieczniej, jeśli nie jest krótsza niż na cztery poziomo leżące palce nad kolano.

Dekolty i odsłonięte ramiona też odpadają?

Tak, podobnie jak przeźroczystości, które panie lubią szczególnie w lecie. Kobiety powinny kierować się złotą zasadą: „strój powinien być stosowny do okoliczności”.

Jak Pani zdaniem powinien wyglądać klasyczny, uniwersalny strój dla kobiety na rozmowę o pracę?

Zachęcam by był to klasyczny dobrze odszyty żakiet z zaznaczoną talią. Do tego ołówkowa spódnica o długości maksymalnie pięć centymetrów nad kolana i bluzka koszulowa w białym lub jasnym np. jasnoniebieskim kolorze.

Jakie poleca Pani buty?

Najlepiej jeśli będą to buty na niezbyt wysokim obcasie szczególnie jeśli staramy się o stanowisko w przedsiębiorstwie, w korporacji czy firmie gdzie jest przestrzegany dress code. Nie powinien on być wyższy niż 8cm. Warto zainwestować w buty skórzane, bez ozdób w stonowanym kolorze.

Podsumowując, dobór kolorów, jakie  pomagają  wyglądać na bardziej kompetentnych?

Zgodnie z psychologią kolorów, niektóre barwy sprzyjają kontaktom interpersonalnym i warto je uwzględnić przygotowując garderobę na rozmowę kwalifikacyjną. Kolory pomagające stworzyć wrażenie profesjonalizmu, kompetencji – dotyczące zarówno pań jak i panów to biały, szary i granatowy. Niestosowna będzie czerwień nie służąca nawiązaniu dobrych relacji z rozmówcą. Odradzam też czerń,  gdyż niewiele osób wygląda w niej dobrze.

A co z makijażem pań na rozmowie o pracę?

W dzisiejszych czasach  kultu piękna i młodości, kobiety powinny  mieć delikatny makijaż, gdyż mogą zostać odebrane jako niedbające o siebie. Oczywiście makijaż powinien być stonowany kolorystycznie i jedynie podkreślać urodę. Ma dopełniać twarz jak rama obraz.

Pozostając przy głowie, co z włosami?

Fryzura to bardzo istotny aspekt. Nie powinna być nonszalancka lub bezrefleksyjnie nawiązywać do trendów. Włosy bezwzględnie muszą być czyste i uczesane. Kobiety o dłuższych włosach powinny jest spinać gładko z tyłu żeby nie zakłócały obrazu i nie prowokowały do np. nerwowej nimi zabawy. Panowie powinni mieć raczej krótka fryzurę no chyba, że charakter przyszłej pracy pozwala na inną, np. muzyk rockowy.

Jak dobrać biżuterię?

U panów biżuteria powinna ograniczać się do paska, zegarka, krawata i ewentualnie obrączki.
U kobiet natomiast jest wskazana, ponieważ podkreśla ich wizerunek. Nie może jednak w nim dominować. Powinna być niewielkich rozmiarów i raczej klasyczna. Nie zakładajmy też więcej niż dwóch elementów naraz np. zegarka i kolczyków.

Teraz mamy lato. Co zrobić w upalne dni – musimy pocić się  w garniturze czy możemy np. wystąpić w samej koszuli?

Przy rozmowie kwalifikacyjnej występuje sytuacja zależności w stosunku do oceniającego nas pracodawcy dlatego doradzałabym cierpliwe znoszenie gorąca w marynarce. U kobiet jest łatwiej, często wystarczy  elegancka koszula, lub sukienka choć marynarka zawsze dodaje powagi i autorytetu. Ponadto panie mogą pozwolić sobie na jaśniejsze kolory marynarki czy rękawy 3/4, u panów jest to niedopuszczalne.
B. Hurnik

Co przekazałaby Pani naszym Czytelnikom w ramach podsumowania?

Warto podkreślić, że  na współczesnym rynku pracy kompetencje i kwalifikacje to minimum. Nasz wizerunek więc odgrywa pierwszoplanową rolę. Wśród ubiegających się o konkretne stanowisko jest bowiem wielu kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Ważne jest więc by odpowiednim wyglądem  wpasować się w  charakter firmy i nie forsować za wszelką cenę swojego stylu jeśli odbiega od dress code’u danej organizacji. Złego pierwszego wrażenia nie da się poprawić, a początkowe kilka sekund może zadecydować o naszej przyszłości.

 

Barbara Hurnik – osobista stylistka, doradca wizerunku, szkoleniowiec. Właścicielka „Szkoły Wizerunku”. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowej korporacji. Doświadczenia związane ze współpracą z klientami biznesowymi wykorzystuje w prowadzonych warsztatach z wizerunku, autoprezentacji, protokołu dyplomatycznego, autokreacji. Organizuje i prowadzi warsztaty kreatywności, np. dotyczące projektowania biżuterii i ubrań. Pisze artykuły związane z modą i stylem życia a także tworzy autorską biżuterię.

Po więcej informacji wejdź na: www.szkolawizerunku.com.pl/

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz