Start kariery » Biznes » Pomysł na biznes » Jak otworzyć biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?
Pomysł na biznes

Jak otworzyć biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Jak otworzyć biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Wymagania przy otwieraniu agencji obrotu nieruchomościami po deregulacji w 2014 roku? Formalności związane z otwarciem biura pośrednictwa w obrocie nieruchomości po deregulacji w 2014 roku. Jak wybrać lokal po agencje obrotu nieruchomościami? Reklama biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Biznes plan to podstawa – zaplanuj swoje biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Jak w każdym biznesie i w przypadku agencji nieruchomości, przyda Ci się porządnie przygotowany biznesplan. Jeszcze zanim zaczniesz działać na drodze formalnej, wszystko dobrze przemyśl. Zrób rozpoznanie rynku. Sprawdź czy w Twojej okolicy istnieją podobne biura i jaką opinią się cieszą. Nie ma co pchać się w miejsce gdzie rynek jest już nasycony. Poszukaj także odpowiedni lokal.  Wybierz sposób rejestracji. Oszacuj możliwe koszty inwestycji i określ źródła jej finansowania. Pomyśl o przyszłych przychodach i comiesięcznych wydatkach. Zastanów się nad  o reklamą i możliwościach rozwoju biznesu.

Forma prawna prowadzenia biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Agencja pośrednictwa w obrocie nieruchomościami może być zarejestrowana jako działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne wpisane do CEIDG lub w formie spółek kapitałowych i osobowych (z wyjątkiem partnerskiej). Istnieje także możliwość prowadzenia biura obrotu nieruchomościami jako spółdzielni. Zastanów się jaka forma prawna najbardziej spełnia twoje oczekiwania. Na początku rozsądnym wyborem może być rejestracja z wpisem do CEIDG, ponieważ generuje najmniejsze koszty, co na ogromne znaczenie, szczególnie na początku działania. Rejestracja firmy wiąże się z kilkoma formalnościami, jak np. wypełnienie odpowiedniego wniosku czy wizyta w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może otworzyć biuro pośrednictwa nieruchomościami?

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy. Zgodnie wchodzącą w ten dzień ustawą z 13 czerwca 2013 o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami została poddana deregulacji. Dlatego też do otwarcia własnego biznesu w tym zawodzie nie jest już konieczne posiadanie licencji czy odbycie obowiązkowych do niedawna staży. Oczywiście ukończenie studiów w zakresie  pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub innych związanych z tą tematyką będzie przydatne, ale nie jest już konieczne. Jeśli sam nie masz pojęcia o nieruchomościach możesz oczywiście zatrudnić kogoś kto wie o co chodzi, on naturalnie także po deregulacji nie musi posiadać licencji.

Jak wybrać lokal na biuro pośrednictwa obrotem nieruchomości?

Przede wszystkim pomyśl nad dobrą lokalizacją. Pamiętaj, że im bliżej centrum tym wynajem lub kupno pomieszczeń będzie droższe. Warto jednak czasami zapłacić więcej i znaleźć klientów, niż mniej i zbankrutować już na starcie. Zwróć także uwagę na stan budynku. Remonty mogą pochłonąć sporo pieniędzy. Istotne, by lokal można było jak najtaniej przystosować do stanu używalności. Nie wybieraj małej klitki, ani też niepotrzebnie wielkich pałaców. Niech jest przestronnie, ale bez przesady. Wyposażenie? Biurko, komputer, drukarka, skaner, telefon, kilka krzeseł, może sofa. Ważne żeby było schludnie i na czym usiąść.

Reklama agencji pośrednictwa obrotem nieruchomościami

Reklamować musisz się cały czas. Najważniejszy jest jednak dobry start. Nie bój się na początku nieco zainwestować w promocję – jeśli zrobisz to dobrze, koszty szybko się zwrócą. Skontaktuj się z lokalną prasą i portalami internetowymi (tam reklama powinna być najtańsza), możesz też uderzyć do telewizji czy radia. Przygotuj i wydrukuj ulotki, zrób bannery, rozwieś je w widocznych miejscach. Bądź aktywny w internecie – własna witryna to podstawa, do tego konta na portalach społecznościowych. Jeśli masz czas i lekkie pióro załóż bloga i podepnij go pod stronę.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Szczegolowy zakres czynnosci posrednictwa w obrocie nieruchomosciami zawarty jest w umowie posrednictwa, wymaga ona formy pisemnej pod rygorem niewaznosci.