Start kariery » Studia i nauka » Jak zdobyć doświadczenie w czasie studiów?
Studia i nauka

Jak zdobyć doświadczenie w czasie studiów?

„Poszukujemy osoby z doświadczeniem” – ile razy widziałeś to lub podobne sformowanie w ofercie pracy? Na pewno wystarczająco dużo, by zdać sobie sprawę, że same studia nie wystarczą żeby olśnić pracodawcę. Co zrobić by po kilku latach nauki mieć większe szanse na rynku pracy?

Praktyki i staże

Nawet bezpłatne, ale w zawodzie, który chcesz wykonywać. Pozwolą Ci zobaczyć pracę od kuchni, zyskać nowe umiejętności, sprawdzić się w codziennych zadaniach i poznać ludzi z branży. Praktyki studenckie to także mocny punkt w CV, a referencje (jeśli oczywiście nie będziesz się obijał) uwiarygodnią Twoja kandydaturę. Pamiętaj, że nie jesteś darmową siłą roboczą, a staż ma przyczynić się do Twojego rozwoju. Dlatego zastanów się czego oczekujesz od pracodawcy i staraj się dobrać taką ofertę, która pozwoli Ci zyskać wiedzę przydatną w przyszłym miejscu pracy. Nie daj się zaprzęgnąć do sprzątania biura czy parzenia kawy. Ale nie zapomnij, że nie możesz tylko wymagać. Korzyści powinny być po obu stronach – Twojej i firmy. Dlatego przykładaj się do pracy, bądź ambitny, kreatywny, zadawaj pytania, pokaż, że Ci zależy. Po pierwsze zapracujesz sobie na dobre referencje, a po drugie, możesz okazać się tak przydatny, że dostaniesz propozycję stałej (płatnej) współpracy. Oferty staży studenckich i praktyk najszybciej znajdziesz na stronach internetowych firm, akademickich biur karier czy portalach dla szukających zatrudnienia.

Akademickie biura karier

To właśnie tutaj znajdziesz aktualne oferty pracy, stażu, praktyk czy szkoleń najbardziej dostosowane do studentów. Często też będziesz mógł skorzystać z porady doradcy zawodowego czy trenera. Powinieneś również uzyskać informacje odnośnie podstaw tworzenia CV czy pisania listu motywacyjnego.

Agencje pośrednictwa pracy

Jeśli studiujesz dziennie mogą pojawić się problemy ze znalezieniem pracy, choć zawsze możesz przecież ubiegać się o Indywidualny Tok Studiowania. Tak czy owak, warto zastanowić się nad pracą w czasie nauki. W jej znalezieniu bezpłatnie mogą pomóc Ci agencje pośrednictwa pracy stałej i tymczasowej. Podobnie jak w biurze karier znajdziesz tam sporo ofert zatrudnienia, musisz jedynie mniej więcej wiedzieć co chcesz albo czego na pewno nie chcesz robić.

Organizacje studenckie i koła naukowe

To tu możesz poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i rozwijać swoje pasje. Działalność w kołach naukowych zwiększy Twoje umiejętności interpersonalne przez pracę w grupie, pozwoli zdobyć nowe doświadczenia i dowiedzieć się wielu rzeczy, które mogą Ci się przydać w przyszłej pracy. Np. samorząd studencki to miejsce gdzie będziesz musiał mierzyć się z wieloma zadaniami od przygotowania konferencji, przez ogarnięcie pobytu zagranicznych studentów po organizację juwenaliów czy konkursu miss uczelni. Pamiętaj, aby wybierać takie koła naukowe i organizacje studenckie byś mógł z nich wynieść coś pozytywnego (chodzi mi o umiejętności i doświadczenie, nie o spinacze czy laptopa) co przyda Ci się w zawodzie.

Wymiany (nie tylko) zagraniczne

Choć najwięcej dają te do innych krajów. Do doskonała okazja do nauki czy doszlifowania języka, poznania nowych ludzi, ich kultury, zdobycia nowych umiejętności, a przy okazji zwiedzenia kawałka świata. Brzmi to o tyle fantastycznie, że np. na ERASMUSie nie tracisz roku studiów w Polsce, a zaliczenia zza granicy uwzględniane są przez krajowe uczelnie. Dodatkowo nie płacisz sam za swój pobyt, a przynajmniej nie w całości. Warto uważać, żeby taki wyjazd nie był tylko przedłużonymi wczasami i okazją do imprezowania z obcokrajowcami, ale czasem spędzonym wartościowo w kontekście samorozwoju i kariery.

Wolontariat, zaangażowanie w organizacjach pozarządowych (NGO)

Byle było związane z Twoim kierunkiem studiów. Np. przyszli weterynarze mogą udzielać się w schronisku czy pomagać w klinice dla zwierząt, asystenci rodzin czy pedagodzy w domu dziecka itd. Wolontariat i NGO to szansa na sprawdzenie się w działaniu czyli nabranie praktycznego doświadczenia tak istotnego przy rekrutacji.

Warsztaty, szkolenia, kursy….

Pokrywające się z Twoim przyszłym zawodem lub nakierowane na samorozwój, umiejętności interpersonalne, zarządzanie grupą, czasem, motywowanie itd. krótko mówiąc z wszystkiego co może Ci się przydać. Staraj się szukać darmowych lub tanich kursów, jeśli natomiast chcesz wydać na coś grubą kasę, dowiedz się czy to czego się nauczysz jest naprawdę warte fortunę.

Budowanie sieci kontaktów

Nigdy nie wiadomo kogo pomocy będziesz potrzebował, dlatego poznawaj jak najwięcej osób i wymieniaj się z nimi danymi kontaktowymi. Każdy znajomy powiększa Twoje szanse w życiu zawodowym i oczywiście prywatnym.

Mówiąc w dwóch słowach: „rozwijaj się”

Angażuj się w każdą inicjatywę, która może Ci pomóc w zyskiwaniu nowych umiejętności i doświadczeń. Bądź aktywny, nie bój się nowych wyzwań i ludzi. Sprawdzaj się w rożnych rolach. Rób wszystko by po studiach nie pluć sobie w brodę, że zamiast iść na imprezę mogłeś podjąć praktykę, wolontariat czy wybrać się na szkolenie.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz