Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Networking – zbuduj sieć kontaktów i znajdź pracę
Rozwój

Networking – zbuduj sieć kontaktów i znajdź pracę

Czy naprawdę muszę pisać dlaczego warto mieć wielu znajomych w różnych środowiskach i branżach? Nigdy nie wiesz czyjej pomocy możesz potrzebować. Sieć kontaktów nie tylko przyda się w życiu prywatnym, ale też jest skutecznym narzędziem do szukania pracy.

 

Networking – o co chodzi?

Networking –  tego angielskiego określenia używa się do opisu  procesu wymiany zasobów, informacji i możliwości, prowadzonego poprzez sieci wzajemnych kontaktów. Krótko mówiąc jest to nawiązywanie kontaktów, umożliwiające rozpoczęcie nowych współpracy na polu zawodowym. Im więcej numerów telefonów w Twoim notesie, znajomych w realu i w sieci tym lepiej. Wiele firm zaczyna bowiem rekrutację od poszukiwania rekomendacji wśród swoich obecnych pracowników. Jeśli znasz dużo ludzi, istnieje spora szansa, że ktoś Cie poleci lub da znać o wakacie w firmie, o którym nie mógłbyś się dowiedzieć w inny sposób.

Gdzie szukać kontaktów?

Jeśli masz już sporo znajomych w rożnych branżach to świetnie. Kontaktów jednak nigdy dość i powinieneś korzystać z każdej okazji by je nawiązać. Gdzie możesz to robić? W uczelni, akademickich biurach karier, na otwartych seminariach, wykładach, targach edukacyjnych i pracy, dniach kariery, konferencjach czy nawet specjalnych networkingowych sesjach. Staraj się zawierać zwyczajne znajomości, nie proponuj każdej napotkanej osobie, że możesz zostać jej pracownikiem albo żeby polecała Cię innym.

Jak dbać o kontakty?

O swoich znajomych musisz dbać. Nie możesz ich traktować przedmiotowo i kontaktować się z nimi wyłącznie gdy czegoś od nich potrzebujesz. Nie uważaj ich też tylko za narzędzia do Twojej kariery. Utrzymuj z nimi zwyczajne relacje. Służ pomocą, radą, wyślij życzenia na urodziny, zagaduj. Jeśli poszukujesz akurat pracy, nic nie szkodzi na przeszkodzie by zapytać kogo się da czy nie ma jakiś informacji o rekrutacji. Możesz spokojnie wysłać swoje CV i poprosić o polecenie. Jeśli Ty jesteś fair w stosunku do swoich znajomych, zgodnie z zasadą wzajemności, większość z nich będzie Ci chciała pomóc.

Networking w sieci

Internet daje Ci olbrzymie możliwości nie tylko łatwego utrzymywania kontaktów, ale także nawiązania nowych. Możesz posługiwać się np. Facebookiem, choć w sieci jest sporo portali stworzonych specjalnie by łączyć ze sobą partnerów biznesowych. Umożliwiają one także zbudowanie w miarę profesjonalnego profilu czy CV. Są to np. LinkedIn, GoldenLine czy Profeo. Tam znajdziesz też fora, grupy dyskusyjne i branżowe. Bądź w nich aktywny – dziel się wiedzą z innymi, a oni to odwzajemnią.

Pracodawca patrzy

Sieć nie tylko pozwoli zbudować siatkę kontaktów, ale też może niestety być źródłem Twojej kompromitacji. Uważaj co publikujesz w sieci, szczególnie na FB. Tym bardziej jeśli jesteś jeszcze młody. Zdjęcia z mocno zakrapianych imprez nie są mile widziane przez pracodawców, a uwierz mi, często sprawdzają oni kandydatów przed rozmową kwalifikacyjną. Unikaj też kontrowersyjnych polubień, wypowiedzi, wyzwisk, spamowania, udostępniania nieprawdziwych informacji, opluwania innych itd. Staraj się przedstawić w jak najlepszych świetle, jednak pamiętaj o naturalności – nie udawaj kogoś kim nie jesteś – to szybko wyjdzie.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz