Start kariery » Studia i nauka » Po których uczelniach zarabia się najwięcej? RANKING
Studia i nauka

Po których uczelniach zarabia się najwięcej? RANKING

Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Warszawski to pierwsza piątka najlepszych uczelni w Polsce pod względem wysokości wynagrodzenia ich absolwentów. Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014 firmy Sedlak & Sedlak.

Dwie warszawskie uczelnie na podium

Warszawska Szkoła Główna Handlowa wygląda na raj dla zdolnych maturzystów. Mediana wynagrodzeń jej absolwentów to prawie 9 tysięcy złotych brutto. Co więcej jedna czwarta byłych studentów SGH zarabia ponad 15 tysięcy miesięcznie. Drugie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, ale widocznie ustępując zwyciężczyni. Mediana zarobków po polibudzie to 8,7 tys zł, 25% najlepszych zarabia natomiast ponad 12 tysięcy.

ogólnie

Uniwersytet Warszawski zamyka piątkę najlepszych

Najniższe miejsce na podium zajęła Politechnika Wrocławska z medianą 6500 zł i najwyższymi zarobkami ponad 10 tysięcy. Tuż za pudłem uplasowała się Politechnika Gdańska, a na piątym miejscu Uniwersytet Warszawski. Tak wysoka lokata UW może nieco dziwić, gdyż oferowane przez nią kierunki, co prawda pozwalają na rozwój, ale wydaje się, że niekoniecznie trafiają w potrzeby rynku. Sukces uczelni jest tym większy, ze odwieczny rywal – Uniwersytet Jagielloński zajął dopiero 20 miejsce.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Najlepiej opłacani magistrzy także z Warszawy

Wśród najlepiej zarabiających magistrów znów króluje SGH z medianą 8,5 tys, ale już reszta zestawienia wygląda nieco inaczej. Drugie miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie z medianą 6,8 tys, a trzecie Uniwersytet Warszawski i Politechnika Poznańska z 6 tys.

magistrzy
Pełne rankingi na www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.503/wpis.3175

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz