Start kariery » Studia i nauka » Studia za granicą » Studia we Francji
Studia i nauka Studia za granicą

Studia we Francji

Czy Twoim marzeniem jest studiowanie we Francji? A może mieszka tam Twoja rodzina i to właśnie w państwie wina, bagietek i wielkich filmowych miłości chciałbyś podjąć naukę szkolną? Przedstawiamy krótki przewodnik po edukacji we Francji.

System edukacji we Francji

System edukacji we Francji opiera się na czterech podstawowych filarach: świeckości, jednolitości, bezpłatności i obowiązkowości. Zapewnia również bezstronność polityczną wykładanego materiału oraz swobodny wybór między oświatą publiczną lub prywatną. Do szkoły we Francji muszą chodzić wszystkie dzieci Od 6 do 16 roku życia. Za uchylanie się pociech od zajęć, rodzicom grożą kary pieniężne lub więzienie. We Francji poszczególne stopnie edukacji wyglądają następująco: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia I stopnia (gimnazjum), szkoła średnia II stopnia (liceum, liceum zawodowe, licea i technika nieobowiązkowe) oraz kształcenie wyższe.

Matura we Francji

We Francji maturę zdają uczniowie w liceum ogólnokształcącym i technicznym. Ma ona dwa etapy. Po pierwszym roku następuje obowiązkowy egzamin z języka francuskiego, po trzecim zaś egzaminy specjalistyczne, zgodne z wybranym profilem klasy. Matura we Francji składa się z części obowiązkowej (ustnej i pisemnej) oraz dodatkowej, nieobowiązkowej (ustnej). W sumie jest to 8 – 10 egzaminów. Uczniowie mogą także zdawać matury zawodowe, mające przygotować ich do konkretnej pracy. Po nich można uczyć się w szkole pomaturalnej i uzyskać tytuł technika bądź rozpocząć studia na kierunku inżynierskim lub technicznym. Trzecim rodzajem matury we Francji jest matura technologiczna. Przygotowanie do niej trwa dwa lata i obejmuje dodatkowe kilkunastotygodniowe praktyki.

Szkolnictwo wyższe we Francji

We Francji jest około 400 uczelni wyższych publicznych i prywatnych. By móc zapisać się na którąś z nich, podobnie jak w Polsce, należy mieć zdana maturę. Francuskie uczelnie można podzielić na: państwowe uniwersytety, państwowe lub prywatne uczelnie specjalistyczne, stawiające na przygotowanie do zawodu oraz najbardziej elitarne Grandes Ecoles. Nauka w nich trwa zazwyczaj pięć lat. Skupiają one śmietankę najlepszych studentów w kraju. To z nich pochodzą prezydenci czy szefowie korporacji. Dostęp do tych prestiżowych uczelni obwarowany jest trudnym egzaminem wstępnym.

Polacy mogą zapisać się na francuskie uczelnie, pod warunkiem zdania matury i znajomości francuskiego na poziomie umożliwiającym normalną naukę. Jeśli chodzi o studia magisterskie i doktoranckie, każda placówka może mieć inne wymagania i należy to sprawdzać u źródła.

Koszty życia we Francji

Życie we Francji nie należy do najtańszych. W Paryżu trzeba liczyć się z przeciętnym kosztem utrzymania na poziomie tysiąca euro miesięcznie. W mniejszych miastach suma może spać o kilkaset euro, natomiast i tak jest to spore obciążenie dla studenta. Zawsze można obiegać się o stypendia, a jeśli to nie wypali trzeba zainteresować się pracą.

 

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz