Start kariery » Studia i nauka » Trudny wybór: studia dzienne czy zaoczne?
Studia i nauka

Trudny wybór: studia dzienne czy zaoczne?

Przy wyborze studiów nie tylko istotne jest na jaki kierunek pójdziesz, ale także w jakiej formie chcesz się uczyć – dziennie (stacjonarne)  czy zaocznie (niestacjonarnie). Tę decyzję musisz podjąć właściwie, bo może zaważyć nad Twoim dalszym życiem.

Jeszce nie czas na pracę?

Zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku, dlatego raczej nie będziesz miał możliwości podjęcia pełnoetatowej pracy. By sobie dorobić pozostają Ci weekendy lub ubieganie się o Indywidualny Tok Studiów (Indywidualną Organizację Studiów). Umożliwia on dostosowanie terminów zaliczeń oraz egzaminów do studenta, a także opuszczanie części zajęć obowiązkowych.

By jednak ubiegać się o takie fory musisz mieć konkretny powód. Może to być wspomniana wcześniej praca, ale także szczególna sytuacja rodzinna, urodzenie dziecka lub opieka nad nim, podjęcie drugiego kierunku, działalność w organizacjach naukowych i społecznych, uczestnictwo w reprezentacjach sportowych czy np. choroba i inny wypadek losowy. Dokładne zasady ITS ustalają poszczególne uczelnie – warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze kierunku. Tym bardziej, ze jeśli się postrasz, możesz uczyć się za darmo i dodatkowo zarabiać.

Studia dzienne są darmowe i to jest ich największa zaleta. Utrudniają podjęcie pracy, ale nie musisz za nie płacić. To bardzo pomaga jeśli mieszkasz na tyle blisko uczelni, że możesz pozwolić sobie na dojazdy. Nie musisz się martwić o wikt i opierunek, który np. zapewniają Ci rodzice, a do tego studiujesz za free. Schody zaczynają się, gdy chcesz studiować stacjonarnie i mieszkać w odległym mieście. Wtedy dochodzą koszty mieszkania i utrzymania, a te w ogólnym rozrachunku najczęściej przekraczają opłaty za studia zaoczne.

– Na życie staram się zarabiać sama w weekendy. Pracowałam w sklepie odzieżowym, czasami kelneruję na imprezach. Bez pomocy rodziców, którzy płacą mi za wynajem mieszkania miałabym trudności żeby związać koniec  z końcem – opowiada Karolina, studentka drugiego roku na jednym z krakowskich uniwersytetów. – Czasami w kość dają mi też współlokatorzy, z którymi co jakiś czas mam niewielkie spięcia. Jednak nie narzekam, zawsze mogłam trafić gorzej.

W dużym mieście nie jest łatwo znaleźć tanie, dobrze usytuowane mieszkanie, do tego z konkretnymi ludźmi, a w akademikach nie zawsze są wolne pokoje. Dobrze pomyśleć o tym wcześniej, by potem nie wylądować na drugim końcu metropolii, albo z czynszem, który doprowadzi Ciebie i Twoich rodziców do bankructwa.

Na własny rachunek

Studia niestacjonarne są płatne (zazwyczaj plus minus za semestr zależnie od uczelni i kierunku)  natomiast dają Ci większe pole do popisu w kwestiach zawodowych, ponieważ zjazdy odbywają się najczęściej w co drugi weekend.

–  Stwarzają możliwość podjęcia pracy na pełen etat, więc możesz studiować a jednocześnie zdobywać doświadczenie. Daje Ci ono przewagę nad kandydatami, którzy przez trzy czy pięć lat zajmowali się wyłącznie nauką i imprezowaniem. – przekonuje Marta, była studentka z Oświęcimia. – Z drugiej strony trochę traci się studenckie życie – masę pokręconych chwil i znajomości.

Studia zaoczne to także okazja do usamodzielnia się i odciążenia rodziców, a nawet wyprowadzenia się z domu. Zaczynasz pracować na własny rachunek i poznajesz jak wygląda prawdziwe życie z opłatami za prąd, cieknącym kranem i szybko ulatniająca się kasą z portfela.

Jakie studia preferują pracodawcy?

Trudno jednoznacznie powiedzieć po których studiach będziesz miał łatwiej podjąć pracę w zawodzie. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia i umiejętności. Jeśli np. studiowałeś zaocznie dziennikarstwo, ale całe dni spędzałeś w fabryce czekolady przy taśmie produkcyjnej trudno wymagać, że będą się o Ciebie biły największe redakcje w kraju. Nieprawdą jest też że zajmujesz się tylko studiowaniem na kierunku dziennym będziesz miał gorzej na rynku pracy. Nauka stacjonarna daje więcej możliwości do odbycia staży czy praktyk. Możesz też załapać się na wymiany międzynarodowe czy zagraniczne stypendia. Dla pracodawcy najistotniejsze w pierwszym etapie rekrutacji będzie Twoje doświadczenia, na rozmowie kwalifikacyjnej Twoja komunikatywność i znajomość tematu, ale o tym czy utrzymasz się w firmie w ostateczności zadecydują Twoje umiejętności.

Które wybrać?

Jeśli masz dobrą sytuacje finansową i nie chcesz lub nie musisz pracować idź na studia dzienne, najlepiej w innym mieście.

Jeśli nie stać Cię na studia zaoczne, a  uczelnię masz blisko domu studiuj dziennie.

Jeśli chcesz imprezować i obijać się kilka lat, a tylko Cie na to stać idź na stacjonarne.

Jeśli chcesz się usamodzielnić i zarabiać lub nabrać doświadczenia idź na studia niestacjonarne, albo pokombinuj z ITS na dziennych.

Jeśli jesteś zmuszony zarabiać, a chcesz studiować idź na niestacjonarne lub zainteresuj się ITS.

 

Typy studiów w pigu… tabelce:

 

 
Zalety
Studia stacjonarne Studia niestacjonarne
Są darmoweUmożliwiają pracę…
Studenckie życie… i zdobycie doświadczenia
Wielu nowych znajomych(Często wyrozumiali wykładowcy)
Sporo czasu na naukę i stażePozwalają się usamodzielnić
Z ITS raj na ziemiTańsze od studiowania dziennego w dużym mieście
WadyUtrudniają podjęcie pracy…Są płatne
… i zdobycie doświadczeniaMało studenckiego życia
(Często) bardziej wymagający wykładowcyMało czasu an naukę

 

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz