Start kariery » Praca » Co warto wiedzieć przed podjęciem pracy jako opiekunka?
Praca

Co warto wiedzieć przed podjęciem pracy jako opiekunka?

Praca opiekunki osób starszych to coraz częściej wybierany w Polsce zawód. Starzejące się społeczeństwo i rozwój instytucji, które sprawują opiekę nad seniorami, sprawia, że opiekunki ze znalezieniem zatrudnienia nie mają większych problemów. Często jednak decydują się one na podjęcie pracy poza granicami Polski. Popularnym kierunkiem migracji zarobkowej są Niemcy. Co warto wiedzieć, przed podjęciem się opieki nad niemieckim seniorem?

Opieka nad seniorem w Niemczech oznacza wyjazd na kilka tygodni

Podjęcie zatrudnienia jako opiekunka nad seniorem w Niemczech zawsze wiąże się z wyjazdem z kraju. Najczęściej kontrakt z pracodawcą podpisuje się na rok lub dłużej. W tym czasie możliwe są urlopy na przyjazd do kraju, większość czasu jednak spędza się ze swoim podopiecznym w Niemczech. Standardem jest, że opiekunka mieszka w domu seniora, a przez to spędza z nim dużo czasu. Warto zdawać sobie sprawę, że wyjazd za granice na dłuższy okres czasu może rodzić wiele problemów np. z aklimatyzacją, zrozumieniem różnic kulturowych, a także powodować tęsknotę za domem i bliskimi. Przygotowując się do podjęcia opieki nad osobą starszą w Niemczech, warto więc zerknąć na opieka.felizajob.pl/blog/, gdzie porady na temat opieki nad osobami starszymi opisują najczęstsze problemy, z jakimi można się spotkać i wskazują proponowane rozwiązania.

Opieka nad seniorem w Niemczech to ciężka praca

Opieka nad drugą osobą to ciężka, wymagająca i odpowiedzialna praca. W przypadku opiekunek często trwa ona 24 godziny na dobę. Nie zawsze polega też tylko na towarzyszeniu podopiecznemu w zakupach, wizytach w urzędzie czy u lekarza. To, jaki będzie zakres obowiązków, zależy od stanu seniora. W niektórych przypadkach trzeba będzie pomagać podopiecznemu też w podstawowych czynnościach higienicznych, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, jedzeniu, ubieraniu się. Wykonywanie takich prac wymaga nie tylko siły fizycznej (dźwiganie seniora), ale także psychicznej. Stąd też rolę opiekunki może pełnić tylko osoba o określonym, zestawie cech, np. wyróżniająca się empatią, cierpliwością, odpowiedzialnością.

Opieka nad seniorem w Niemczech to praca dla specjalistów

Jeszcze do niedawna w Polsce pokutował mit, że opieka nad niemieckim seniorem to świetny sposób na dorobienie kilku przysłowiowych groszy. Wiele osób uważało, że by wykonywać taką pracę nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji i umiejętności. Przeglądając ogłoszenia o pracę, szybko można się jednak przekonać, że to nieprawda. Niemiecki pracodawca stawia opiekunce zazwyczaj szereg wymagań. Oprócz charakteru predysponującego do wykonywania tego zawodu musi ona również mieć ukończone kursy opieki nad osobami starszymi, z podstaw pierwszej pomocy, umieć gotować i prowadzić dom. Często wymagane jest też posiadanie prawa jazdy i przynajmniej komunikatywna znajomość niemieckiego. I chociaż nie spełniając tych warunków, też da się znaleźć prace w Niemczech, to najprawdopodobniej będzie ona słabiej płatna i na gorszych warunkach. 

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz