Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Strategiczne działanie, a autentyczność. Spojrzenie w stronę kształtowania kariery zawodowej.
Rozwój

Strategiczne działanie, a autentyczność. Spojrzenie w stronę kształtowania kariery zawodowej.

Z jednej strony – jesteśmy młodzi, więc jeszcze „wszystko przed nami”. Z drugiej – to nieważne, ponieważ na rynku pracy rozliczają nas jak pełnowartościowych pracowników, czy wykonawców. Czy owa młodość i wynikające z niej spojrzenie może być atutem, który pozytywnie przełoży się na naszą pracę? Ależ oczywiście, pod warunkiem, że świadomie podejdziemy do jej wykonywania.

Świadome wykonywanie naszej pracy warto zacząć od zidentyfikowania wartości, jakie nami kierują. Właśnie  „wartość”  jest słowem, które robi karierę w kontekście planowania życia zawodowego.  A co jest dla nas wartością? Wartością możemy nazwać nasze motywacje. To, w czym widzimy sens wraz z powodami dla których coś robimy. Jednak czy na tyle znamy nasze indywidualne wartości, by świadomie przekładać je na działania? Oszałamiająca ilość informacji, o tym, jak wiedzie się naszym znajomym w połączeniu z naszą wewnętrzną dezorientacją (Co wybrać?!) przysparza o ból głowy.

Czy na ten ból głowy jest recepta?

Receptą, o której warto wspomnieć jest dzielenie wszystkiego na pół i przymrużenie oka. To, co widzisz może być starannie zaplanowaną kampanią wizerunkową. Możesz łatwo popłynąć na tej fali czyjegoś sukcesu. Lekarstwem na ten ból głowy jest autoanaliza wraz z odpowiedzią na pytanie „Co wybieram?” – Autentyczność czy strategiczne działanie? A może chcę to połączyć?

Autoanaliza w planowaniu kariery zawodowej jest kluczem. Kiedy nadchodzi czas na efektywne zarządzanie swoim rozwojem zawodowym. Twoim głównym zadaniem jest ustawiczna nauka o sobie samym i ocena swoich doświadczeń. Dlatego musisz poświęcić czas na ocenienie swoich postępów, które robisz w trakcie swojej podróży zarówno na poziome wewnętrznym jak i zewnętrznym. Czy to, co rajcowało Cię, gdy studiowałeś/aś nadal Cię kręci? A może czas, jaki upłynął od rozpoczęcia studiów wprowadził różnicę pomiędzy tym, co Cię wciąga, a tym, co chcesz osiągnąć?

Zalety autentyczności

Rozdrabniając się, masz szansę dostrzec więcej inspirujących drobiazgów. To poszerzy Twój punkt widzenia. Analizy przeniosą się na wnioski, a wnioski sprawiają, że głębiej zaglądamy w nasze potrzeby i powody. Autentyczne zaangażowanie w coś niesie radość, której nie trzeba już dopieszczać. Takiego podejścia nie trzeba reklamować. Bardziej trzymając się sensu, a nie planu, dajesz światu coś, co jest wyjątkowe Twoimi oczami. W tej sytuacji filtrem jesteś Ty – i masz szansę kogoś na coś uwrażliwić, zwrócić uwagę.

Słuszność strategicznego działania

Strategiczne posunięcia przybliżają nas do celu – fakt. Trzeba jednak, nie tracąc go z oczu, nie dać się przytłoczyć wytycznym. Chcesz zamienić swoje przekonania w wytyczne? Zastanów się. Możliwe, że za rok to już nie będą TWOJE przekonania, tylko standardy, w które się wpisałeś/aś. A wszystko, co będziesz robić, zamieni się nie w Twoje przemyślane ruchy, a w procesy.

Nie oszukujmy się, że nie chodzi o efekt. Chodzi o efekt

Oczywiście, że chodzi o efekt. Chodzi o to, żeby mieć co włożyć do garnka. Chodzi także o to, by na pytanie „Co porabiasz w życiu?” nie zwieszać spojrzenia i nie pochylać głowy. Niemniej jednak warto pamiętać, że ten efekt zależy od Ciebie i należy się Tobie. Wraz z jego błogosławieństwami i przekleństwami. Jest Twoim punktem wyjścia. Twoim. Z innymi możesz dzielić się doświadczeniami, opowiadać, jak to zajęcie na Ciebie wpływa i co dzięki temu zyskujesz. Twoim – bądź zatem świadomy tego, co wybrałeś. To poczucie rozmyślnego podejścia sprawi, że przybliżysz się do robienia tego, co naprawdę Cię wciąga.

Pamiętaj, że nie ma sensu tłumaczyć przed ludźmi, który osiągnęli „więcej”. Oni nie osiągnęli WIĘCEJ. Po prostu mierzą swoją pracę inną miarą. Dlaczego? Być może stawiali na coś innego.

Stwórz coś wielkiego własną miarą

Serce, przekonanie i wiara są tak samo ważne, jak plan, konsekwencja i zorientowanie na efekty. Bywają momenty, w których wyczucie zastąpi wykształcenie. Zastanów się, czym chcesz się kierować i co tworzyć swoją pracą. Znajdź sprzymierzeńców. Stwórz coś wielkiego (własną miarą). Bądź dumny z tego, kim jesteś i co robisz. Zasługujesz na to, by wnosić w życie innych ludzi cudowną wartość, a nie brać udział w licytacjach na jakość życia.

justyna
Justyna Poluta
– zajmuje się promowaniem firm (produktów/usług), wydarzeń, miejsc i ludzi za pomocą przyciągających tekstów. Z tematem rozwoju zawodowego związana jest poprzez pracę dyplomową. Z sukcesem realizuje swoje cele zawodowe i z przyjemnością podszeptuje innym, jak to robić. Prywatnie miłośniczka świętego spokoju i malowniczych miejsc. Więcej o Autorce: justynapoluta.com.pl.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz