Czy warto otworzyć własną cukiernię? Jaki kapitał jest potrzebny do założenia cukierni i jakie należy spełnić formalności? O pomyśle na biznes, jakim jest cukiernia rozmawiamy z Panem Jarosławem Dyniewiczem, właścicielem firmy Ale Tort! produkującej torty w stylu angielskim.
Z zawodu jest Pan charakteryzatorem, skąd więc u Pana zainteresowanie cukiernictwem?
-Jakoś nie wyobrażałem sobie siebie jako charakteryzatora za 20 lat i byłem zmęczony pracą w mediach i z „gwiazdami”. Obejrzałem w tv program o angielskiej cukierni, która robiła fajne rzeczy i postanowiłem sam spróbować swoich sił w cukiernictwie. Poza tym zawsze byłem blisko kuchni, lubię gotować, poszukiwać nowych smaków, próbować, chociaż nigdy nie pociągały mnie słodycze.-
Pana wyroby zadziwiają formą – robicie torty w kształcie Myszki Miki, lalki Barbie, a nawet Iphona. Produkcja tych cukierniczych dzieł sztuki wymaga chyba uzdolnień manualnych i wyczucia estetyki?
–Skończyłem szkołę plastyczną, więc wszystkie moje zdolności opierają się na tym, co można zrobić rękami :-Przygotowując tort inspiruję się sztuką, modą, florą, fauną i postaciami z bajek, które zachwycają najmłodszych… Lepię, rzeźbię, modeluję – własnoręcznie wykonuję wszystkie, kunsztowne detale i figurki na tort. Oferta nie jest skierowana tylko do dzieci – proponuje również torty weselne, dla firm oraz na inne uroczystości.
Kiedy zorientował się Pan, że produkcja tortów na zamówienie to dobry pomysł na biznes?
-Wiedziałem od początku, że to dobry pomysł, bo 4 lata temu torty w stylu angielskim raczkowały w Polsce, więc była nisza, która oczywiście szybko się zapełnia. Planuję zatem uciec konkurencji i rozwinąć biznes. Przymierzam się do otwarcia stacjonarnej cukierni. Rzeczywiście konkurencja jest spora, ale chciałbym zaproponować inne smaki ciast od tradycyjnych serników czy WZ-tek i będę stawiał na oryginalny design tortów.
Czy trudno jest założyć cukiernię? Z jakimi nakładami wiąże się otwarcie sklepu z ciastami?
-Otworzenie sklepu – cukierni to wynajęcie lokalu, urządzenie go, zakup witryn chłodniczych, ekspresu do kawy itp, odbiór sanepidu, więc jeśli ma to być fajnie zrobione, to pewnie około 100 000. Na razie będę robił wersję minimum 🙂
W celu zebrania funduszy na cukiernię zdecydował się Pan na zbiórkę crowdfundingową. Co oferuje Pan w zamian za wsparcie Pana pomysłu?
Wparcie polega na tym, że każda osoba, która wpłaci jakaś kwotę, dostaje prezent. Mogą to być ręcznie robione ciasteczka, muffinki, torty lub szkolenia.
Życzymy zatem sukcesu, a osoby zainteresowane wsparciem zapraszamy tutaj.
Crowfunding to w tym przypadku dość dobry pomysł – ja uwielbiam piec torty i zamierzam na tym zbudować swój biznes. Na razie rozważam zakup profesjonalnych maszyn cukierniczych Trzymajcie kciuki!