Start kariery » Praca » Czy warto pracować w Żabce?
Opinie o firmach Praca

Czy warto pracować w Żabce?

Żabka to obecnie największa i najbardziej rozpoznawalna w Polsce sieć małych sklepów „narożnych” (tzw. convenience store) działających na zasadzie ajencji. W ponad 8 tys. placówek w całym kraju prowadzonych przez prawie 7 tys. ajentów zatrudnionych jest ponad 30 tys. pracowników. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto pracować w Żabce, ile się zarabia w Żabce w roku 2022, od ilu lat można pracować w Żabce, jakie są warunki pracy kasjera / sprzedawcy w tym popularnym sklepie.

Czym są sklepy Żabka?

Żabka to sieć niedużych sklepów samoobsługowych, lokalizowanych bardzo często w atrakcyjnych punktach miasta – przy ruchliwych ulicach, dworcach, przystankach autobusowych oraz na gęsto zaludnionych osiedlach. W skrócie tam, gdzie są ludzie, tam są i Żabki. Same placówki to nie tylko zwykłe sklepy, ale również punkty usługowe. Ma to również wpływ na pracę wykonywaną przez kasjera, który jest kimś więcej niż sprzedawcą w spożywczaku.

Usługi w Żabce

Szukając pracy jako sprzedawca w Żabce, pamiętaj, że placówki tej sieci to coś więcej niż mini supermarket, można tutaj zrealizować sporo niestandardowych usług niedostępnych w innych sklepach. Zestaw świadczonych usług może się różnić w poszczególnych placówkach. Jest on uzależniony od lokalizacji sklepu i jego rodzaju. Gdy interesuje Cię praca w Żabce, zwróć uwagę, że zakres obowiązków pracownika może być różny w zależności od tego, do którego sklepu aplikujesz. 

Usługi świadczone przez placówki:

 • Żabka Coffe – podstawowa oferta gastronomiczna typu take and go. W żabce możesz u kasjera zamówić przekąskę na ciepło (np. hot doga lub kanapkę panini) oraz kawę lub herbatę.
 • Odbieranie i nadawanie paczek – w placówkach możesz nadać lub odebrać paczkę (tzw. odbiór w punkcie). Oczywiście Żabka nie ma własnej sieci kurierskiej, ale współpracuje z popularnymi firmami DHL i Pocztą Polską. Żabki to nie paczkomaty, paczkę odbierasz i nadajesz u sprzedawcy, a nie w automacie.
 • Gry losowe LOTTO – W części placówek możesz zagrać w gry losowe LOTTO: Lotto, Eurojackpot, MultiMulti, Mini Lotto, Ekstra pensja, Zdrapki, KeNo, Kaskada, Szybkie 600, Super szansa. Wystarczy, że zamówisz kupon / zdrapkę u kasjera.
 • Wpłaty i wypłaty gotówki – podczas robienia zakupów i płatności kartą możesz poprosić pracownika Żabki o wypłatę gotówki ze swojego konta lub wpłatę na nie pieniędzy. Wpłaty i wypłaty od 0.01 zł.
 • Rejestracja startera GSM – w Polsce istnieje konieczność zarejestrowania każdego numeru telefonu w sieci GSM. W żabce oprócz zakupu startera możesz u sprzedawcy od razu zarejestrować numer.
 • Opłata rachunków – bezpośrednio u kasjera możesz opłacić rachunki np. za telefon, gaz, prąd. Sprzedawca z Żabki zeskanuje kod z rachunku lub wpisze dane ręcznie zupełnie jak na  poczcie.
 • Doładowania i kody do usług internetowych – Masz możliwość doładowania swojego konta prepaid GSM oraz kont w popularnych usługach internetowych – Google Play, Steam, XBOX Live Gold, Play Station Store, Blizzard Entertainment, App Store, iTunes, Amazon
 • Pieczywo wypiekane na miejscu – nie jest to usługa świadczona bezpośrednio klientom, natomiast nakładana pracownika Żabki kolejne obowiązki. 

Sklep jako franczyza

Szukając informacji, ile zarabia się w Żabce, należy zwrócić uwagę na ramy organizacyjno-prawne, w jakich funkcjonują sklepy tej sieci. Zatrudniając się jako pracownik Żabki, nie podpisujesz umowy z Żabka Polska Sp. z o. o., a z ajentem, a więc z osobą będącą operatorem prowadzącym dany punkt. Tak właśnie działa franchising, nazywany potocznie w Polsce “franczyzą”. Ta forma ma również wpływ na wysokość zarobków pracowników Żabki, ale o tym później.

Czym jest franczyza

Franczyza to system sprzedaży towarów, usług oparty o ścisłą, mającą ciągły charakter współpracę pomiędzy niezależnymi finansowo i prawnie, w pełni odrębnymi podmiotami:

 • franczyzodawcą 
 • jego indywidualnymi franczyzobiorcami

Fundamentem franczyzy jest przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas trwania umowy franczyzowej. 

Ta niemal encyklopedyczna definicja franczyzy w przypadku sklepu Żabka oznacza dwie rzeczy

 • ajent (franczyzobiorca), realny operator placówki wykonuje działalność gospodarczą w postaci prowadzenia sklepu pod szyldem Żabki
 • Żabka sp. z o.o (franczyzodawca) dostarcza franczyzobiorcy wyposażony, zatowarowany sklep wraz z logistyką (dostawy produktów, odbiór produktów niesprzedanych itp.). Franczyzodawca udziela także pełnego wsparcia marketingowego, realizuje szkolenia teoretyczne i praktyczne, dzięki czemu wszystkie placówki franczyzobiorców działają według jednego standardu, a oferta i świadczone usługi charakteryzują się zbliżonym i ujednoliconym poziomem.

Ile zarabia pracownik Żabki (sprzedawca/kasjer)

W związku ze sposobem działania popularnej w Polsce sieci handlowej nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie “ile zarabia się w Żabce”. Na stronach internetowych sieci nie znajdziemy takiej informacji, nie dlatego, że jest ona tajna, ale dlatego, że sieć w żaden sposób nie reguluje wynagrodzeń sprzedawców / kasjerów. Podmiotem, od którego zależy wysokość zarobków w Żabce, jest jej ajent. To właśnie z ajentem podpisujemy umowę, negocjujemy wysokość etatu, grafik a nawet zakres obowiązków.

Od czego zależą zarobki w Żabce

Zarobki w poszczególnych placówkach mogą się od siebie różnić. Nie są to co prawda duże różnice, niemniej jednak występują. Pamiętaj, że decyzje o wysokości wynagrodzenia podejmuje ajent i nawet gdy występuje szereg przesłanek do podwyższenia wynagrodzenia, nie zawsze uda CI się to uzyskać. Od czego mogą zależeć zarobki w Żabce?

 • Obroty / popularność sklepu – bardziej popularne punkty sieci handlowej generują znaczny obrót, co teoretycznie powinno przełożyć się się na zwiększony zysk sklepu. Wyższy zysk oznacza większe możliwości wynagradzania pracowników. Wyższe wynagrodzenie w tego rodzaju punkcie ma również inne uzasadnienie. Zatrudnienie w popularnym sklepie to również dużo większy natłok obowiązków i praca bez chwili wytchnienia, a to z kolei powinno przekładać się na wyższe zarobki kasjera. Niestety nie jest to regułą.
 • Lokalizacja sklepu – tutaj nie mówimy o tym, czy sklep został zlokalizowany przy dworcu, czy na przedmieściach. Chodzi tutaj o to, w jakim miejscu kraju sklep się znajduje – w jakim województwie, czy w dużym, czy małym mieście itp. W Polsce w skali całej gospodarki istnieją różnice w zarobkach między niektórymi częściami Polski (popularny podział na Polskę A i Polskę B). To ile zarabia się w Żabce, może być również determinowane zarobkami otoczenia i poziomem bezrobocia w rejonie. Ma tutaj zastosowanie prawo popytu i podaży, tym razem to prawo dotyczy pracy.
 • Rodzaj umowy – Działania ajentów charakteryzują się dużą dozą swobody nie tylko w zakresie wysokości wynagrodzenia, ale także formy zatrudnienia. Pracownicy Żabki mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie. Przez długi czas umowa zlecenie oznaczała konieczność odprowadzenie mniejszych składek do ZUS. Obecnie z braku składek przy umowie zlecenie mogą skorzystać ajenci zatrudniający studentów do 26 roku życia włącznie. Taka osoba jest zatem tańsza dla pracodawcy, co daje możliwość negocjacji lepszych warunków.

Zarobki w Żabce w roku 2021

W praktyce zarobki sprzedawcy w Żabce nie są wysokie. Bardzo często są równe kwocie minimalnego wynagrodzenia, lub nieznacznie je przekraczają. Ile zatem wynosi to wynagrodzenie? 

Zarobki w przeliczeniu na pełny etat

W 2021 roku minimalna pensja, na jaką mogliśmy liczyć to 2800 zł brutto, co oznacza  2100 zł netto. Mowa tutaj oczywiście o pracownikach zatrudnionych na pełny etat.

Zarobki w przeliczeniu na godzinę

Zatrudnienie w Żabce często w niestandardowym wymiarze godzinowym, dlatego lepszą miarą jest podanie wynagrodzenia w przeliczeniu na godzinę. W tym przypadku wynagrodzenie wyniosło 18,30 złotych brutto za godzinę (12 zł netto za godzinę) w roku 2021.

Zarobki w Żabce w roku 2022

W praktyce zarobki sprzedawcy w Żabce nie są wysokie. Bardzo często są równe kwocie minimalnego wynagrodzenia, lub nieznacznie je przekraczają. Ile zatem wynosi to wynagrodzenie? 

Zarobki w przeliczeniu na pełny etat

W 2022 roku minimalna pensja, na jaką możemy liczyć to 3010 zł brutto, co oznacza  2210 zł netto. Po wprowadzeniu zmian podatkowych z Polskiego Ładu, najniższe wynagrodzenie w Polsce po opodatkowaniu wynosi 2363 zł netto. Mowa tutaj oczywiście o pracownikach zatrudnionych na pełny etat.

Zarobki w przeliczeniu na godzinę

Zatrudnienie w Żabce często w niestandardowym wymiarze godzinowym, dlatego lepszą miarą jest podanie wynagrodzenia w przeliczeniu na godzinę. W tym przypadku wynagrodzenie wynosi 19,70 złotych brutto za godzinę (13,91 zł netto za godzinę) w roku 2022.

Niektórzy ajenci cechują się pewnego rodzaju elastycznością, nie jest jednak ona duża. Maksimum tego, co jesteśmy w stanie wynegocjować to 10-15% powyżej kwot minimalnych. Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że nasze wynagrodzenie będzie nawet mniejsze niż minimalne. Zdarzają się bowiem przypadki potrąceń części wynagrodzenia za niedotrzymanie obowiązków, np niedopilnowanie aktualnych promocji lub dopuszczenie do obrotu przeterminowanych produktów.

Zakres obowiązków sprzedawcy w Żabce

Pracownik Żabki to zwykle coś więcej niż kasjer wydający towary. Zakres obowiązków wymaganych w konkretnej placówce może się różnić w zależności od rodzaju punktu oraz sposobu jej prowadzenia przez ajenta. Jak wygląda praca w Żabce w praktyce? Poniżej znajduje się najbardziej powszechny zakres obowiązków sprzedawcy w Żabce:

 • Bieżąca obsługa klienta
 • Wykładanie i porządkowanie towarów na półkach, a także dbanie o wycofywanie produktów z przekroczonym terminem spożycia
 • Aktualizacja cen i promocji oraz przygotowywanie ekspozycji zgodnej ze standardami sieci
 • Przygotowywanie raportów z kasy
 • Otwieranie i zamykanie sklepu
 • Rozładunek towarów
 • Utrzymanie porządku w sklepie i jego otoczeniu
 • Wypiek pieczywa (z głębokiego mrożenia)
 • Przygotowywanie posiłków i napojów take and go z oferty sieci (hot dogi, kanapki panini, kawa, herbata itp.)
 • Przyjmowanie i wydawanie paczek z partnerskich sieci kurierskich
 • Obsługę usług para-finansowych takich jak wypłata i wpłata gotówki oraz przyjmowanie opłat za rachunki
 • Rejestracja starterów SIM, sprzedaż poprzez terminal doładowań kart SIM oraz kont w obsługiwanych usługach internetowych.

Wymagania i predyspozycje do pracy w Żabce

 • Elastyczność w obszarze godzin pracy i gotowość do pracy w systemie zmianowym (zwykle 6:00-14:30 i 14:40 – 23:00)
 • Dyspozycyjność
 • Rzetelność i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków
 • Uczciwość
 • Punktualność
 • Umiejętność radzenia sobie ze stresem
 • Umiejętności interpersonalne przydatne w pracy z klientem
 • Posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej

Od ilu lat można pracować w żabce? 15 lat, 16 lat? 17 lat?

Stosunkowo niskie wymagania dla pracowników Żabki powodują, że zatrudnienie w tej sieci budzi zainteresowanie wśród młodych ludzi, którzy nie posiadają jeszcze kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Nawet osoby niepełnoletnie, mające np. 16 lub 17 lat, wykazują chęć do pracy w placówkach popularnej sieci. Dzieje się to zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zatem od ilu lat można pracować w Żabce?

To czy osoba niepełnoletnia może pracować w Żabce, jest zależne od uwarunkowań prawnych. W ostatnich latach doszło w tej kwestii do pewnych zmian. W roku 2022 można pracować w Żabce jako pracownik młodociany, mając ukończone 15 lat

Pracownik młodociany jest osobą, która ukończyła 15 lat, a jednocześnie nie przekroczyła 18. W Żabce można zatrudnić pracownika młodocianego który: 

 • ukończył co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową
 • przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca w Żabce nie zagraża jego zdrowiu.

Od tej reguły są pewne odstępstwa, z którymi możesz się zapoznać na specjalnie do tego przygotowanej stronie biznes.gov.pl/pl/portal/00103 Na stronie znajdziesz również ograniczenia związane z wykonywaną pracą, dotyczące osoby młodocianej.

Trzeba przyznać, że ajenci Żabek mają pewne obawy przed zatrudnianiem tak młodych osób, bo praca na kasie może być dla nich za bardzo wymagająca. Zdarza się natomiast zatrudnienie ich na tzw. “zapleczu”, aby zdjąć część obowiązków ze sprzedawcy.

Wady i zalety pracy w Żabce

Praca w Żabce jak każde stanowisko posiada swoje plusy i minusy. Wiele cech zatrudnienia tam jest zmiennych i zależy w dużej części od ajenta, rodzaju sklepu i jego lokalizacji. Dla przykładu to ajent określa, ile zarabia się w Żabce, określa grafik i zmiany. Od rodzaju sklepu zależy częściowo zakres obowiązków, a od lokalizacji natężenie ruchu. Jakie są zatem zalety i wady  pracy w Żabce?

Zalety pracy w Żabce

Kwalifikacje do pracy
Praca w Żabce zwykle nie wiąże się z większymi wymaganiami co do wykształcenia i posiadanych kwalifikacji. Nie jest wymagane żadne wykształcenie, natomiast mile widziane jest doświadczenie w zakresie obsługi klienta. Praca w innym sklepie lub chociażby jako kelner w restauracji powoduje, że pracodawca na Twoje CV spojrzy przychylnym okiem. W zasadzie jedynym formalnym wymogiem może być posiadanie książeczki zdrowia, ale jeśli jej nie masz, bardzo często wystarczy chęć jej wyrobienia. Formalności i niezbędne badania można wykonać już po rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Praca dla osób z zagranicy
Ajenci Żabki często nie widzą problemu w zatrudnianiu osób z zagranicy. Potrzebna jest natomiast znajomość języka polskiego na odpowiednim poziomie. Kasjer w Żabce musi porozumieć się z klientem w języku polskim oraz obsługiwać wszystkie systemy firmowe. Zatrudnienie w popularnej sieci sklepów jest szczególnie popularne wśród naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Praca w Żabce dla Ukraińców to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie kariery zawodowej w Polsce i wydaje się, że od roku 2022 będzie to bardzo popularny kierunek. Dla imigrantów to ile się zarabia owszem, jest ważne, ale ich oczekiwania płacowe są nadal mniejsze niż Polaków.

Praca dla studenta
Ajenci żabek bardzo często poszukują do pracy osoby o statusie studenta. Wynika to z faktu, że osoby uczące się, do 26. roku życia włącznie, są zwolnione ze składek ZUS. Jeśli jesteś studentem i chciałbyś pracować w Żabce, próbuj śmiało. Ajrent na pewno spojrzy na Ciebie przychylnym okiem.

Dodatkowo płatne niedziele niehandlowe
Bardzo często na portalach ogłoszeniowych ajenci poszukujący pracowników do swoich sklepów jako pewnego rodzaju benefit wymieniają, dodatkowo płatne (+100%) zatrudnienie w niedziele niehandlowe. Dla niektórych osób praca w niedziele nie stanowi problemu, zwłaszcza jeśli wiąże się z dodatkowymi zarobkami. Funkcjonowanie sklepów Żabka w niedziele niehandlowe z uwagi na zapowiadane zmiany w prawie stoi pod znakiem zapytania. Trzeba zauważyć, że dodatkowo płatne niedziele niehandlowe w Żabce nie muszą dotyczyć zatrudnienia w każdej placówce.

Wady pracy w Żabce

Relacja pracownik – ajent
Zatrudnienie bezpośrednio przez ajenta powoduje to, że niejednokrotnie występują duże różnice w relacjach pracownik Żabki – ajent między różnymi placówkami. Np. w niektórych placówkach może wystąpić problem nadgodzin, przepracowania itp. który jest spowodowany podejściem ajenta, a nie samej sieci Żabka. Franczyzodawca ma wpływ na to, ile kosztują towary, jak wygląda sklep, jakie usługi są świadczone, natomiast relacja ajent – pracownik leży poza zakresem jego działania. Wśród opinii pracowników sieci słychać głosy o problemach z wypłatą wynagrodzenia, wykorzystywaniem pracowników, brakiem zagwarantowania pomieszczenia socjalnego, jednak tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej, w dużej mierze zależy to od ajenta.

Szeroki zakres godzin pracy
Niemal wszystkie Żabki mają ustandaryzowane godziny pracy. Obecnie jest to 06:00 – 23:00 od poniedziałku do soboty (zmiany pracownicze to 6:00 – 14:30 i 14:30 – 23:00). Dla wielu pracowników Żabki praca w godzinach nocnych lub porannych jest dużym problemem. Problemem dla wielu pracowników Żabki są także częste zmiany grafiku. Dla niektórych osób praca w tych godzinach w trybie dwuzmianowym jest zaletą. Przy wyrozumiałym kierowniku można odpowiednio zaplanować swój grafik i pogodzić go z innymi obowiązkami.

Intensywność pracy
Placówki ulokowane w atrakcyjnych miejscach mają bardzo dużo potencjalnych klientów, zwłaszcza w godzinach szczytu. Natężenie klientów może być bardzo duże, co powoduje kolejki i kłopoty z obsługą. Dla sprzedawcy w Żabce może to generować pracę o dużej intensywności i w dużym stresie. Duże natężenie pracy powoduje, że czasem nie ma czasu na przerwę.

Nieprzyjemne sytuacje.
Praca z klientem wiąże się niestety z ryzykiem nieprzyjemnych sytuacji w relacji z klientem. Niedziałający terminal, zbyt duża kolejka czy inne zdarzenie losowe może spowodować niezadowolenie klienta i napięcie, które zostanie wyładowane na kasjerze. Nie bez znaczenia jest fakt, że w Żabkach sprzedawany jest alkohol. Czasem, zwłaszcza w godzinach nocnych klientami sklepu są osoby pod wpływem próbujące kupić kolejny alkohol, co jest zabronione prawnie. Odmowa może powodować agresję ze strony takich osób.

Zarobki pracowników
To ile się zarabia w Żabce nie jest najmocniejszą stroną zatrudnienia w tym miejscu. Zarobki sprzedawcy w Żabce mogą być zróżnicowane w zależności od ajenta, natomiast zwykle nie są wysokie. Rzadkością są sensowne programy motywacyjne.

Duży zakres obowiązków
Praca kasjera w Żabce to nie tylko nabijanie towarów na kasę, przyjmowanie płatności i wydawanie reszty. W rzeczywistości zakres obowiązków pracownika w Żabce jest dużo większy, niż z pozoru się wydaje.

Jak zauważyłeś, wad zatrudniania jako kasjer w Żabce jest sporo, natomiast w dużej mierze zależą one od tego, w jakiej Żabce zostaniesz zatrudniony / zatrudniona, lub jakie będzie podejście ajenta danej placówki. Na pewno mimo małych wymagań formalnych praca w Żabce na stanowisku sprzedawcy / kasjera nie należy do łatwych i na pewno nie jest dla każdego.

komentarzy 5

Kliknij, by dodać komentarz

 • Nie wiem kiedy to było pracuje w żabie juz 6mc zarabiam 2600zl pracuje 21 dni w miesiacu na umowe o prace za 13zl za h dodatkowo niedziele i święta są 100%platne wszystko zalezy od ajenta

 • Miałem okazję pracować w Żabce. Moja opinia jest raczej dobra, ale zdarzało się, że było ciężko. Zakres obowiązków jest raczej spory. Do obowiązków należy m.in. obsługa klienta, utrzymywanie czystości na sklepie oraz wykładanie towaru, wymiana cenówek, przyjmowanie dostaw itp. U mnie ludzie byli OK, atmosfera też jako tako, ale ta praca wymaga dużej cierpliwości. Pojawiają się czasem klienci, przy których cierpliwość jest bardzo potrzebna :).

 • Fajnie, że jest jasno napisane od ilu lat można pracować w Żabce. Myślałam, że trzeba być osobą pełnoletnią, a okazuje się że nie. Chyba wiem co będę robić w wakacje 🙂