Due diligence to jeden z najczęściej zlecanych audytów, mający na celu ocenę stanu sprzedawanej spółki. Sprawdź, na czym dokładnie polega jego przeprowadzenie i dlaczego warto zlecić tego rodzaju usługę.
Spis treści
Usługa due diligence – co to jest?
W przypadku wielu transakcji, zwłaszcza tych opiewających na wysokie kwoty, audyt due diligence to obowiązkowa część procesu inwestycyjnego. Jako narzędzie umożliwiające dokonanie kompleksowej analizy sprzedawanej firmy pod kątem kondycji finansowej i strukturalnej, stanowi ważny element późniejszych negocjacji. Audyt due diligence ma dostarczać wiarygodnych i, co niezwykle ważne, niezależnych informacji obu stronom. Dzięki temu, zarówno kupujący, jak i sprzedający mają możliwość oceny sytuacji i podjęcia właściwej decyzji.
Audyt due diligence – kto go przeprowadza?
Ze względu na swój charakter, usługa due diligence zlecana jest niezależnym firmom, takim jak Crowe – liderowi audytów na polskim i międzynarodowym rynku). Dzięki obecności zewnętrznego eksperta, możliwe jest przeprowadzenie obiektywnej analizy, która nie przemawia na korzyść żadnej ze stron. Weryfikacja spółki, stanowiącej potencjalny obiekt nabycia, fuzji czy przejęcia jest niezbędna, aby inwestor mógł podjąć właściwe decyzje w procesie transakcyjnym. Dzięki temu, negocjacje mogą zakończyć się znacznie szybciej – z sukcesem.
Usługa due diligence – jaki jest jej zakres?
Poza przeprowadzeniem kompleksowej analizy, wyspecjalizowany w due diligence zespół pomaga również dokonać wyceny spółki. Inwestor może również uzyskać z jego strony wsparcie w zakresie analizy szans i zagrożeń i opracować zmiany w strukturze, które koniecznie trzeba wprowadzić. Dysponując wiedzą i doświadczeniem w analizie wyników audytu, eksperci są w stanie przewidzieć, z jakimi trudnościami może mierzyć się kupujący po przeprowadzeniu transakcji. Dlatego kompleksowe doradztwo jest integralną częścią usługi due diligence. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tego rodzaju działaniach, sprawdź https://www.crowe.com/pl/services/audyt/due-diligence.
Dodaj komentarz