Start kariery » Praca » Jak zacząć pracę jako programista w Białymstoku?
Praca

Jak zacząć pracę jako programista w Białymstoku?

Rynek IT prężnie rozwija się w całym kraju, w tym także w Białymstoku. W stolicy województwa podlaskiego firmy potrzebują dobrze działających stron i sklepów internetowych, aplikacji mobilnych. Do tego potrzebni są programiści. Co, jeśli chcesz zostać programistą, ale nie chcesz iść na studia informatyczne? Czy kurs wystarczy? Jakie umiejętności są potrzebne, by zacząć pracę programisty w Białymstoku? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Praca programisty w Białymstoku – jak zacząć?

Programista to zawód, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pracodawcy szukają kompetentnych w tym fachu pracowników, którzy zajmą się programowaniem w ich firmach, a pracownicy szukają zajęcia, a nawet przebranżawiają się, skuszeni wizją wysokich zarobków w tym zawodzie. Praca dla programisty w Białymstoku czeka nawet na osoby, które nie mają wykształcenia informatycznego. Jak zatem zacząć karierę programisty w stolicy województwa podlaskiego?

Jeśli zamierzasz się przebranżowić, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w kurs programowania. Wybierając program szkolenia, zwróć uwagę, by było w nim sporo praktyki. Tylko w taki sposób, po ukończeniu kursu będziesz mieć umiejętności praktyczne, tak cenione przez pracodawców. Najlepiej postawić na któryś z pięciu najpopularniejszych na polskim rynku języków programowania – JavaScript, Java, PHP, Python lub C++.

Jesteś w trakcie studiów informatycznych i chcesz poszukać pierwsze j pracy? Na początek spróbuj aplikować o staże lub praktyki płatne, a jeśli masz już pierwsze doświadczenia z programowaniem, wyślij swoje CV do firm, które szukają początkujących specjalistów – młodszych programistów lub junior developerów.

Białystok – praca dla programistów i zarobki

Początkujący programista, oprócz teoretycznej znajomości jednego z języków programowania, powinien mieć też przynajmniej podstawową wiedzę praktyczną.
Pracodawcy oczekują od kandydatów na programistów dobrej znajomości praktyk i wzorców projektowych, zdolności do kreowania rozwiązań na postawie kryteriów określonych przez biznes oraz decyzyjności i inicjatywy. Osoby pracujące na stanowisku programisty powinny także stale się rozwijać, ponieważ jest to rynek bardzo dynamiczny, a większość języków programowania jest stale rozwijana. U programistów cenione są zarówno kompetencje techniczne, ale również te miękkie. Pracodawcy cenią sobie programistów, których wyróżnia kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, otwartość umysłu, a także umiejętnością analitycznego myślenia i umiejętności komunikacyjne. Konieczna jest także bardzo dobra znajomości języka angielskiego.

Co ciekawe, żeby zostać programistą, wcale nie trzeba posiadać wykształcenia kierunkowego, ani wyższego. Randstad przeprowadziło badania, z których wynika, że około 10% programistów nie ukończyło studiów wyższych. Inne badania branży IT pokazują, że aż 14% specjalistów legitymuje się wykształceniem na poziomie średnim, a 0,5% podstawowym lub gimnazjalnym.

Wynagrodzenie dla programistów w Białymstoku jest uzależnione od poziomu doświadczenia, dodatkowych umiejętności kandydata, a także wielkości firmy i branży, w jakiej ona działa. Na najwyższe pensje mogą liczyć seniorzy i starsi specjaliści, którzy otrzymują od. 11 000 do nawet 16 500 zł brutto. Specjaliści, czyli tzw. „midzi” zarabiają od 8 100 do ok. 13 000 zł. Osoby, które dopiero zaczynają w branży, czyli młodsi programiści i Junior Developerzy zarabiają w tym mieście ok. 4 000-6 000 zł. Inną kategorią są Ci najbardziej doświadczeni specjaliści z doświadczeniem powyżej 8 lat i szeregiem dodatkowych umiejętności. Eksperci programowania w Białymstoku mogą zarobić nawet do 22 000 zł brutto.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz