Planując swoją karierę lub decydując się na kierunek studiów warto pomyśleć, w jaki sposób wykorzystać swoje pasje i zdolności w jednej z rozwijających się gałęzi gospodarki. Dlaczego? Powody są oczywiste – aby mieć gwarancję pracy i dochodów… a co ważne również satysfakcję, z tego, że nasze zaangażowanie nie tylko przynosi zysk – nam i firmie, lecz także kryje się za nim coś więcej – misja, np. troska o środowisko lub innych ludzi. Jedną z takich branż jest gospodarka odpadami i związany z nią recykling czyli odzysk surowców. Przydadzą się w niej różne umiejętności i zróżnicowana wiedza – np. firma Stena Recycling zatrudnia zarówno managerów, handlowców, jak i naukowców czy inżynierów.
Skąd pewność, że branża recyklingowa to dobry wybór? Mamy gwarancję, że związane z nią zawody będą się rozwijać, a także coraz bardziej specjalizować. Polakom daleko jeszcze do siły nabywczej mieszkańców Lichtensteinu, ale nasz poziom życia wzrasta, a wraz z nim ilość kupowanych rzeczy. Im więcej kupujemy, tym więcej wyrzucamy – opakowań, urządzeń, foliowych torebek. Równocześnie wzrasta nasza świadomość konsumencka, a w związku z nowymi przepisami, coraz większą wagę przykładamy do segregacji, jednak trudno wyobrazić sobie powrót do czasów sprzed siedemdziesięciu lat. Jeszcze w latach powojennych po mleko szło się do sklepu z własnym pojemnikiem – dziś wraz z nim kupujemy plastikową butelkę PET z etykietą lub wielomateriałowy karton. A jeśli chcemy kupić krem? Zdarza się, że jest nawet poczwórnie zapakowany (słoiczek, karton, folia i torebka)! Szybko utonęlibyśmy w śmieciach, jak w wizji Andrew Stantona w filmie „WALLY-E”, gdyby nie firmy zajmujące się recyklingiem – nie odbiorem i wywozem odpadów, bo w końcu zabrakłoby miejsc na składowiska, ale właśnie ich segregacją i powtórnym wykorzystaniem.
Dla przedsiębiorstwa specjalizującego się w recyklingu nie istnieje pojęcie „śmieci” – są to cenne materiały, z których można odzyskać surowce lub wyprodukować energię. Zasada jest prosta, jeśli dany rodzaj odpadów można przetworzyć na coś innego, należy to zrobić, co często jest tańsze niż pozyskanie zupełnie nowych surowców i znacznie lepsze dla środowiska. Dla przykładu: z przetworzonych butelek PET można wyprodukować polar, ze starych książek – gazety lub papier toaletowy, a ze starych opon uzyskać granulat gumowy, który wykorzystuje się przy budowie boisk sportowych. Pozostałe produkty, których nie da się już w żaden inny sposób wykorzystać, poddaje się np. beztlenowej fermentacji, a wytworzony w tym procesie gaz zostaje zużyty w instalacjach energetycznych, można też zutylizować je w spalarniach, dzięki czemu również pozyskiwana jest energia. Dotyczy to zarówno odpadów komunalnych, jak i przemysłowych. Co więcej, normy dotyczące poziomu odzysku, które dziś obowiązują, będą systematycznie podwyższane pod wpływem unijnych regulacji. Firmy zajmujące się recyklingiem mają już gotowe rozwiązania, które pozwalają spełnić nawet najbardziej restrykcyjne zalecenia, a mimo to wciąż opracowują nowe technologie, chociażby wykorzystujące mniejszą ilość energii lub wody.
Biotechnologia, chemia i logistyka
Jakie kompetencje i umiejętności ceni branża recyklingowa? Dla ludzi ze Steny Recycling na przykład jest to przede wszystkim pasja, prawdziwe zainteresowanie środowiskiem, przedsiębiorczość, umiejętność nieszablonowego myślenia, chęć uczenia się. Jest to ważne, ponieważ doradcy klientów – eksperci firmy wskazują im, w jaki sposób zorganizować proces gospodarowania odpadami, aby był optymalny dla środowiska oraz jak najefektywniejszy i najkorzystniejszy finansowo dla przedsiębiorstwa. Firmy recyklingowe poszukują również nowych sposobów zagospodarowania lub przetwarzania odpadów i wprowadza te najlepsze w życie. W tym celu chętnie korzysta z umiejętności logistyków, chemików czy biotechnologów. Tego typu firma potrzebuje również handlowców. Powody są dwa – frakcje trzeba pozyskać, a odzyskane surowce sprzedać. Taki zakład nie obejdzie się bez ekspertów ds. zagospodarowania żelaza, stali czy tworzyw sztucznych, kierowców, klasyfikatorów i sortowaczy, czyli osób bezpośrednio zaangażowanych w proces przetwarzania surowców, czy operatorów wózków widłowych, a także kadry zarządzającej i działu administracji.
– Dla nas, jako pracodawcy, ważne są nie tylko kwalifikacje kandydata do pracy, lecz także jego podejście do realizowanych obowiązków. Jedną z naszych głównych wartości jest „Care” czyli dbałość, troska – o zasoby, klientów, pracowników, środowisko i społeczeństwo, czyli o wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. Naszym celem pomoc firmom produkcyjnym, w jak najlepszym zagospodarowaniu odpadów wytworzonych w procesie produkcji tak, aby było to z korzyścią dla środowiska oraz samego przedsiębiorstwa. Dlatego patrzymy nie tylko na życiorys (CV) osoby, którą zatrudniamy, lecz także staramy się ją poznać. To dobre miejsce dla osób, które od pracy oczekują czegoś więcej niż poczucie stabilizacji i możliwości rozwoju. Stena daje szansę realnego wpływu na środowisko a tym samym na przyszłość – swoją i następnych pokoleń – mówi Anna Nowakowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.
Jeśli nie Oxford to co?
W firmie recyklingowej zatrudnienie znajdą specjaliści z wielu dziedzin, jednak nad wyborem profesji warto zastanowić się już na etapie przygotowań do egzaminu maturalnego. Od niedawna pojawiły się kierunki studiów przygotowujące do pracy w branży, takie jak recykling materiałów łączący wiedzę techniczną z elementami nauk społecznych (Politechnika Częstochowska), administrowanie odpadami i recyklingiem (Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu), ekologistyka lub zarządzanie środowiskowe w przedsiębiorstwach (Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu) czy gospodarka odpadami (Politechnika Warszawska). Dają one szansę nie tylko na znalezienie pracy u recyklera, lecz także na objęcie stanowiska po stronie firmy lub instytucji, na której spoczywa obowiązek pozbycia się własnych odpadów. To dobry wybór dla tych, którzy myślą również o wyjeździe za granicę i szukają kosmopolitycznego zawodu. Co prawda poszczególne kraje Unii Europejskiej mają odrębne ustawy i przepisy związane z gospodarką odpadami, ale wiele wskazuje na to, że będą się one coraz bardziej ujednolicać, natomiast wiedza dotycząca sposobów odzyskiwania surowców i ich logistyki jest uniwersalna.
Jeśli więc szukasz pracy, w której będziesz mógł zadbać nie tylko o siebie lecz o środowisko i przyszłe pokolenia, potrzebujesz gwarancji zatrudnienia albo marzysz o życiu kosmopolity, zastanów się, w którym z zawodów związanych z recyklingiem najlepiej wykorzystasz swoje umiejętności!
Pisał to ktoś bez pojęcia i znajomości branży. W zawodach związanych z gospodarka odpadami panuje kolesiostwo, nepotyzm, wyzysk, brak perspektyw i najniższa krajowa.
Panowie i panie że Steny prefrruja młodych bez wykształcenia i za darmo najlepiej. Pasja liczy się dla nich jako ostatnia a nawet wcale.
P.T.W.S