Jak otworzyć lombard? Kto może otworzyć lombard? Wymagania związane z otwarciem lombardu. Jak wybrać lokal na lombard? Formalności przy zakładaniu lombardu.
Spis treści
Zaplanuj co i jak
Biznesplan to punkt wyjściowy do rozmyślania o własnym biznesie. Zrób rozpoznanie rynku. Zorientuj się gdzie znajdują się najbliższe lombardy i mniej więcej jakie mają stawki. Poszukaj dobrze zlokalizowanego lokalu. Oszacuj koszty inwestycji. Podlicz możliwe miesięczne wydatki i przychody. Określ źródła finansowania. Pomyśl o możliwości rozwoju lombardu i jego reklamie.
Otwórz działalność gospodarczą
To niezbędna formalność. Wiąże się ona z wypełnieniem odpowiedniego wniosku i dostarczenia go do urzędu gminy lub miasta, a następnie wyprawą do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest to wcale takie trudne na jakie wygląda.
Kto może otworzyć lombard?
Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednak przydadzą się też żyłka do interesów, przedsiębiorczość czy umiejętność negocjacji. Pamiętaj, że lombardy mają nie najlepszą opinie wśród niektórych osób. Panuje przeświadczenie, iż ten biznes to nieuczciwe wyciąganie pieniędzy od ludzi w potrzebie. Przygotuj się na to psychicznie. Dobrze jest też znać chociażby podstawy rzeczoznawstwa. Jeśli nie mas o tym zielonego pojęcia wybierz się na odpowiedni kurs.
Jak wybrać lokal na lombard?
Pomyśl o odpowiedniej lokalizacji. To kluczowy element sukcesu. Jeśli wybierzesz zamożną dzielnicę dużego miasta, nie licz na wieku klientów. Najlepszym miejscem będzie pobliże dużego skupiska ludzi o przeciętnych lub niskich zarobkach. W takich miejscach czynsz lub koszty kupna tez będą niższe. Pomieszczenie nie musi być duże, ale nie popadnij w skrajność. Wymiary izolatki w polskim więzieniu nie są dobrym pomysłem. Zwróć uwagę na stan budynku. Nie daj się nabrać na niewiarygodnie niską cenę kupna lokalu. Ewentualny remont może kosztować drugie (a może nawet więcej) tyle.
Wyposażenie
Otwarcie lombardu jest stosunkowo tanie. Praktycznie musisz kupić tylko meble (półki na przedmioty, ladę, z 3 krzesła). Do tego dochodzi doprowadzenie pomieszczenia do użyteczności i zabezpieczenie antywłamaniowe.
Porady na start
Na początku musisz posiadać trochę gotówki, żeby mieć z czego pożyczać. Oczywiście na procent, bo nie jesteś instytucją charytatywną. Jeśli klient nie spłaci długu w określonym terminie, jego przedmiot założony w zastaw przepada i zostaje wystawiony na sprzedaż. Aby nie trzymać wszystkiego w lokalu, dobrym pomysłem jest sprzedawanie fantów na aukcjach internetowych. Wtedy możesz dotrzeć do szerszego grona klientów. Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu lokalu. Jeśli stoi on w biednej dzielnicy może być wyjątkowo narażony na włamania, tym bardziej jeśli będziesz zostawiał w nim sporo wartościowych rzeczy. Zaraz po otwarciu biznesu warto pracować w nim samemu, to pozwala zaoszczędzić pieniądze na pensje dla pracownika.
Reklama lombardu
Stawiając pierwsze kroki zainwestuj w reklamę – niech ludzie dowiedzą się, ze jesteś, a potem już fama się rozejdzie. Najlepiej postawić na ulotki, bannery i reklamę w prasie (zwróć uwagę także na rozprowadzane za darmo dużymi nakładami gazetki reklamowe). Możesz także wykupić przestrzeń w lokalnym portalu internetowym. Wymyśl chwytliwą i łatwą do zapamiętania nazwę (co w tym biznesie nie jest tak istotne, choć zawsze pomaga). Lombard to raczej nie miejsce na promocje, ale na początku możesz ustawić nieco niższy procent od pożyczek.
Dodaj komentarz