Start kariery » Praca » Poszukiwanie pracy » 5 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Poszukiwanie pracy Praca

5 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest Twoją przepustką do nowej pracy. By wypaść na niej jak najlepiej przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podpowiadamy Ci czego prawie na pewno będzie się chciała o Tobie dowiedzieć osoba rekrutująca.

Dlaczego chce pan u nas pracować?

Teksty typu: „zobaczyłem ogłoszenie i pomyślałem, że co mi szkodzi i spróbuję” albo „jestem w takim okresie życia, że przyda mi się więcej pieniędzy” dyskredytują Cię na samym początku. Odpowiadając na to pytanie musisz pokazać, że stanowisko, o które się ubiegasz jest zbieżne z Twoimi zainteresowaniami, wykształceniem i umiejętnościami. Zaznacz, że potrafisz i chcesz wykonywać zadania, którymi zajmuje się firma. A praca w niej będzie dla Ciebie okazją do rozwoju. Przygotuj się także na pytanie o Twoją wiedzę na temat przyszłego pracodawcy. Nie daj plamy i dowiedz się wcześniej o profilu i najważniejszych wydarzeniach z życia przedsiębiorstwa.

Jakie są pana najmocniejsze i najsłabsze strony? Sukcesy i porażki?

Tu musisz uważać. Nie przechwalaj się, a każdą pozytywną cechę czy sukces obrazuj przykładami ze swojego życia. Jeśli mówisz, ze potrafisz pracować  w grupie, wspomnij, że w poprzedniej pracy często musiałeś to robić, a nawet byłeś liderem. Oczywiście jeśli to prawda. Jesteś kreatywny? Pokaż w jakiej sytuacji objawiła się ta Twoja cecha itd. Jeśli zostaniesz zapytany o wady musisz jakąś wymienić. W innym wypadku wyjdziesz na zapatrzonego w siebie bufona. Przedstaw jakąś  negatywną cechę w takim kontekście by stała się Twoją zaletą. Np. że co prawda bywasz przesadnym perfekcjonistą, ale dzięki temu zwracasz uwagę na każdy szczegół i wykonujesz swoją pracę bardzo dokładnie, a w Twoich papierach zawsze panuje porządek. To samo z porażkami. Staraj się by rekrutujący stwierdził, że wyciągasz z nich nauczkę i dzięki temu pracujesz efektywniej.

Dlaczego zrezygnował pan z pracy w poprzedniej firmie?

Na tym pytaniu łatwo się wyłożyć. Jeśli zaczniesz krytykować wprost swoich współpracowników i szefa tyrana, może nie zostać to najlepiej odebrane. Zaznacz raczej, że poprzednia praca ograniczała Twój rozwój, nie miałeś możliwości poszerzania swoich umiejętności i awansu. Panował też nieprzyjemny klimat pracy. Zawsze to lepiej brzmi niż „mój szef był tyranem, nie płacił na czas i w ogóle był hipokrytą i cholerykiem”.

Ile chciałby pan zarabiać?

Pamiętaj, nie możesz zaprezentować się jako osoba, której zależy tylko na pieniądzach, ale też nie gódź się na płacę poniżej standardów. Swoje oczekiwania finansowe podaj w rozsądnych widełkach. Zostaniesz wtedy uznany jako kandydat elastyczny i skory do negocjacji. Jeśli nie poznałeś jeszcze swoich obowiązków, zaznacz, że wiążącą odpowiedź możesz podać po ich przedstawianiu.

Jak widzi pan swoją przyszłość za 5 – 10 lat?

Lampka ostrzegawcza! To pytanie bardzo podchwytliwe. Osoba rekrutująca chce wyczuć czy swoją przyszłość wiążesz z jego firmą i czy masz jakiś cel w życiu. Jeśli odpowiesz: „no w zasadzie to się jeszcze nie zastanawiałem” możesz stracić kilka punktów. Nawet gdy rozważasz wiele możliwości, warto wspomnieć, że swoją przyszłość jeśli tylko dostaniesz tę pracę wiążesz z przedsiębiorstwem, w którym jesteś na rozmowie. Być może uda Ci się awansować i zostaniesz szefem działu?

Inne pytania

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest nieco inna. Jedne przebiegają szybko i bezproblemowo, inne ciągną się godzinami. Wszystko zależy od firmy i rekrutera. Pamiętaj by odpowiadając na pytania mówić językiem korzyści firmy. Podkreślaj dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj, że o Twoim zatrudnieniu zadecyduje kilka elementów: Twoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, motywacja, cechy charakteru i ogólne wrażenie. Mów tak by zdobyć jak najwięcej plusów w każdym z nich. A, no i nie kłam – to raczej się nie sprawdza 😉

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz