Start kariery » Praca » Polacy dobrze czują się w swojej pracy?
Praca

Polacy dobrze czują się w swojej pracy?

Tak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez CBOS. Aż 74% ankietowanych uważa, że czuje się dobrze lub bardzo dobrze w miejscu pracy. Źle lub bardzo źle tylko 4%. Za to 17% respondentów przyznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat było szykanowanych przez przełożonych.

5% wszystkich badanych stwierdziło, że szykany pod ich adresem pojawiały się często. 24% z nich nie ukrywa, że w  miejscu zatrudnienia zdarzały się nieprzyjemne sytuacje ze strony kierownictwa w stosunku do innych pracowników.  8% ankietowanych przeżyło także nieprzyjemności doznało od swoich kolegów z pracy. 17% respondentów przyznaje, ze było świadkiem takich zachowań.

Najczęściej spotykanym nieprawidłowym zachowaniem ze strony przełożonych było niepozwalanie na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego oraz odmawianie urlopu. Tego typu nieprzyjemności doznało 15% szykanowanych. 14% otrzymywało zadania, do których realizacji nie byli przegotowani, 13% straszono zwolnieniem z pracy. Taka sama liczba ankietowanych zadeklarowało, iż było celem niesmacznych żartów i uszczypliwych docinek. 12% szykanowanych było zmuszanych do pracy po godzinach, a co dziesiąty w swoim odczuciu bezpodstawnie został pozbawiony premii.

Jak ważna jest atmosfera w miejscu pracy pokazują badania Hewitt Associates. Według nich, aż 64% pracowników zatrudnionych w najlepszych firmach nie jest zadowolonych z pensji, a mimo to nie myślą oni o zmianie pracy. U pracodawców nie dbających zbytnio o zatrudnionych, co drugi z nich myśli o opuszczeniu firmy.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz