Start kariery » Praca » Czy warto pracować podczas studiów?
Praca

Czy warto pracować podczas studiów?

Dla niektórych praca w trakcie studiów to konieczność, inni po prostu chcą zgarnąć dodatkowe fundusze na swoje wydatki. Są też tacy, którzy starają się by ich dorywcze zajęcie było możliwie najbardziej zbliżone do ich specjalności i traktują je jako źródło doświadczenia przydatnego w dalszej karierze. Tak czy owak, czy warto pracować podczas studiów?

Doświadczenie zawodowe

Szczęśliwcom którym udaje się znaleźć pracę czy płatny staż związany z dziedziną jaką studiują mają ogromną szanse na zyskanie doświadczenia i nowych umiejętności, które zaprocentują w przyszłym zawodzie. To szansa na wzbogacenie swojego CV, sprawdzenie się w codziennej pracy czy zbudowania sieci kontaktów i oczywiście przytulenie trochę grosza. Dorywcza praca w wymarzonej branży to sytuacja idealna. Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia.

Praca w grupie i  odpowiedzialność

Bywa, że trzeba podjąć pracę niezwiązaną z kierunkiem studiów. Utarło się, że taka forma zarobku przynosi wyłącznie pieniądze i to najczęściej marne. Okazuje się jednak, że może być także źródłem innych przydatnych umiejętności. Mowa tu np. o umiejętności pracy w grupie, odpowiedzialności za wykonane zadanie czy tak banalnych jak punktualność.

Kontakt z klientem i sytuacje stresowe

Popularne formy dorabiania studentów jak praca w kawiarni, sklepie, restauracji, call center itd. uczą prawidłowego podejścia do klienta oraz działania w pośpiechu i stresujących sytuacjach. Pracownik infolinii musi wykazywać się ogromną cierpliwością i kulturą, sprzedawcy zaś np. w fast foodach działają często  w pośpiechu i muszą ogarnąć spora ilość klientów.

Znajomości

Nawet w najgorszej pracy istnieje szansa by poznać kogoś interesującego. Nowe kontakty mogą przydać  się w dalszej karierze zawodowej lub życiu prywatnym. W pracy nawiązują się przyjaźnie, miłości oraz relacje biznesowe.

Nowe doświadczenia

Każde podjęte zajęcie to szansa na nowe doświadczenia, poznanie jakiejś sfery życia, sprawdzenie się w różnych rolach, zyskanie umiejętności i wiedzy które mogą zaowocować w najmniej oczekiwanym momencie życia.

Pieniądze

Można patrzeć na doświadczenie i inne korzyści wynikające z pracy, ale trzeba przyznać, że to właśnie aspekt finansowy jest często tym najważniejszym. Dodatkowy zarobek może być przyjemnym bonusem ale też pozwalać na odciążenie rodziców czy wręcz umożliwia podjęcie studiów i utrzymanie się. Własnoręczne zarabianie  uczy także doceniania pracy i wartości pieniądza.

Dlaczego (w skrócie) warto pracować  w trakcie studiów?

  • pieniądze,
  • doświadczenie zawodowe i życiowe,
  • wzbogacenie CV,
  • nowe umiejętności i wiedza,
  • nawiązanie kontaktów i znajomości.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Życie studenckie to nie tylko nauka i bieganie od wykładów do wykładów. Rodzice opłacają moje studia, ale na dodatkowe wydatki muszę sobie zarobić sam. Chcąc nie chcąc zmuszony zostałem do szukania jakiegoś zajęcia. Wiedząc, że za pół roku będę potrzebował praktyki związanej z kierunkiem studiów zacząłem poszukiwania pracy tymczasowej, bo na stałą nie mogłem sobie pozwolić ze względu na zajęcia. Problem był jednak w tym że Kraków nie jest mi znany i nie wiedziałem gdzie szukać. Jedynym wyjściem było skontaktowanie się z Jobs Plus Agencją pośredniczącą w zdobywaniu pracy, dość znaną wśród studentów. Udało się, pracuję i trochę żałuję, że nie szukałem tej pracy wcześniej. Grosza mam trochę, a i doświadczenia nabieram.