Start kariery » Praca » Poszukiwanie pracy » Jak napisać list motywacyjny?
Poszukiwanie pracy Praca

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to obok CV najważniejszy dokument podczas rekrutacji. Najczęściej to właśnie jego treść decyduje czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać list motywacyjny by utwierdzić rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na wolne stanowisko?

Każdy list motywacyjny jest inny

W żadnym wypadku nie używaj gotowych szablonów z internetu czy poradników. Nie wystarczy podmienić personaliów we wzorze. Każdy list motywacyjny powinien być pisany w odpowiedzi na konkretną ofertę zatrudnienia i zawierać wymagane w niej elementy. Większość rekruterów siedzi w branży ładnych parę lat i od razu zauważy, że nie zadałeś sobie minimum trudu i skopiowałeś wszystko z pierwszej lepszej strony. Poza tym przedstawione przez Ciebie informacje nie będą najpewniej pasować do profilu poszukiwanego kandydata albo okażą się zwyczajną mową trawą. Nie przepisuj też w LM swojego CV – to dwa rożne dokumenty, choć oczywiście zawarte w nich treści powinny się uzupełniać .

Przeanalizuj ogłoszenie o pracę

Zanim napiszesz list motywacyjny, dokładnie przeczytaj ofertę zatrudnienia i pomyśl jakie Twoje cechy i osiągnięcia odpowiadają zawartym w niej wymaganiom. Niektóre z nich będą napisane wprost. Np. „od kandydatów oczekujemy: znajomość popularnych platform blogowych, podstaw marketingu, umiejętności pisania tekstów na różne tematy, zaangażowania w realizowane zlecenia”. W takim wypadku sprawa jest jasna, musisz przekonać rekrutującego, że te tematy nie są Ci obce. Nie wystarczy jednak zrobić wyliczanki i przepisać wszystkich wymagań. Każde z nich postaraj się uzasadnić. Np.: „przez rok współpracowałem z agencją reklamową, w której moim zadaniem było umieszczanie przygotowanych przeze mnie tekstów na różnych platformach blogowych m.in. … W tym czasie poznałem ich obsługę i zaawansowane funkcję”. Wskazówką co napisać jest też zakres obowiązków. Jeśli np. wśród zadań widnieje: „redagowanie treści zlecanych przez zespół” nie pisz, że to potrafisz,ale przywołaj na to przykład.

Zwróć uwagę na formę

Jeśli ta będzie niewłaściwa, Twój list motywacyjny może już na wstępie trafić do kosz, a stamtąd nie wróci do rekrutera. Pamiętaj, by w prawym górnym rogu napisać miejscowość i datę, nieco niżej, po lewej umieść swoje dane osobowe i adres. Nie zapomnij o numerze telefonu i adresie e-mail. Nie zmuszaj HR-owca do szukania ich w CV. Pod spodem po prawej napisz adres firmy, w której chcesz pracować oraz stanowisko, imię i nazwisko osoby zajmującej się rekrutacją – oczywiście jeśli posiadasz takie informacje. Istotny jest także zwrot grzecznościowy niżej po lewej, np. „Szanowni Państwo” (jeśli nie wiesz do kogo piszesz) lub „Szanowny Panie” (jeśli adresujesz list do konkretnego pracownika). Całość dokumentu nie powinna przekraczać jednej strony A4. Nie wysilaj się też na kolorowe tło czy fikuśne czcionki – to raczej nie pomaga. Uważaj na błędy stylistyczne i ortograficzne, po wydrukowaniu listu przeczytaj go jeszcze kilka razy i daj komuś do sprawdzenia.

Nie kłam i pisz językiem korzyści

Kłamstwo ma krótkie nogi i zazwyczaj wychodzi na rozmowie kwalifikacyjnej albo podczas pracy. Jeśli okaże się, że zapewniałeś, iż fantastycznie obsługujesz programy graficzne, a potem okaże się, że grafikę „tworzysz” w Paincie, tylko się skompromitujesz i wylecisz na zbity… zbitą twarz 😉 Pamiętaj, że dla rekrutera najważniejsze są: Twoje wykształcenie, umiejętności, doświadczenie, motywacja i cechy charakteru. W kontekście tych elementów przedstaw się najlepiej jak potrafisz i zwracaj uwagę jakie korzyści będzie miało przedsiębiorstwo, gdy zatrudni właśnie Ciebie. Napisz dlaczego chcesz w nim pracować i że łączysz z nim swoją zawodową przyszłość. Nidy nie graj na emocjach adresata. Nikogo nie obchodzi, że masz trojkę chorych dzieci albo złą sytuację finansową – przekonaj pracodawcę o swojej wartości – nie bierz go na litość.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz