Start kariery » Praca » Czy warto zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?
Praca

Czy warto zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami? Czy jest to zawód przyszłości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami zajmuje się kojarzeniem stron zainteresowanych zbyciem,  nabyciem lub wynajmem nieruchomości: domu, mieszkania lub gruntu. Zarabia na prowizji pobieranej od klientów zainteresowanych zawarciem transakcji. Najczęściej otrzymuje prowizję w momencie zawarcia transakcji. Do jego obowiązków należy przedstawienie odpowiednich ofert klientom, pomoc w podpisaniu umowy kupna/sprzedaży. Ma obowiązek doradzać klientom zgodnie z obowiązującym prawem. Przed deregulacją zawodów warunkiem wykonywania tego zawodu było zdanie egzaminu oraz posiadanie odpowiedniej licencji. Obecnie zawód ten może wykonywać praktycznie każdy.

Zarobki pośrednika zależą od wielu czynników, przede wszystkim od koniunktury na rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce stabilnie się rozwija, a historycznie niskie nominalne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych powinno przełożyć się na więcej osób zainteresowanych kupnem domu lub mieszkania – mówi David Rice z portalu StarBroker.pl. –  Do czasu ustabilizowania się zewnętrznych czynników mających wpływ na polską gospodarkę, nie oczekujemy jednak radykalnego ożywienia na rynku.

Czy oznacza to, że pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest zawodem przyszłości?

– W Polsce liczba transakcji zawieranych z udziałem pośrednika stanowi nadal relatywnie niewielki procent całości, w Irlandii i na podobnych rynkach zachodnich ten wskaźnik jest o wiele wyższy. Koszt usługi pośrednika jest coraz bardziej przystępny, a ludzie zaczynają coraz bardziej cenić swój czas – uważa Rice. W wielu branżach zmierza się do usunięcia pośrednika, np. skorzystanie z usług banku internetowego na ogół będzie korzystniejsze finansowo niż udanie się do oddziału banku w centrum miasta. Rynek nieruchomości jest jednak inny. Wierzymy, że pośrednicy odgrywają ważną rolę i dobry agent pozwoli Ci na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze – dodaje.

Współcześnie panuje duża konkurencja na rynku, nie tylko ze strony działających już pośredników, lecz również serwisów ogłoszeniowych, dzięki którym strony zainteresowane kupnem/sprzedażą nieruchomości same mogą dokonać transakcji.

Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Po deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami praktycznie każdy może wykonywać ten zawód. Zlikwidowany został obowiązek posiadania licencji zawodowej, przez co profesja stała się otwarta dla mas. Osoba zajmująca się pośrednictwem powinna jednak kierować się w swoim działaniu profesjonalizmem oraz etyką zawodową. Warto więc być ekspertem w prawie dotyczącym obrotu nieruchomościami, by budować markę solidnego i zaufanego pośrednika. Jest to zawód dla osób łatwo nawiązujących kontakty, posiadających talent sprzedawcy i rozległą wiedzę na temat rynku nieruchomości w regionie.

Chętni do wykonywania tego zawodu powinni zatem ukończyć odpowiedni kurs oraz nabyć praktykę w jednym z licznych biur obrotu nieruchomościami.

komentarze 2

Kliknij, by dodać komentarz

  • Inwestować można, ale to wymaga kapitału. Wystarczy obserwować JARTOM, a akurat nam to oni sami znaleźli magazyn pod wymagania produkcji. Tak, agent, ale bez płacenia prowizji przez kupującego.

  • Zawód jest otwarty, ale raczej niewiele osób odważy się wejść na rynek „z marszu”. Wbrew pozorom trzeba jednak posiadać solidną wiedzę prawną z zakresu obrotu nieruchomościami. Do tego tzw. kompetencje miękkie, związane z obsługą klienta, negocjacjami itd.. Rynek się rozwarstwia, są biura, które nadal tkwią w rzeczywistości sprzed kilku lat, nie rozwijąją się, nie dokształcają, ale jest też coraz większe grono pośredników, którzy stawiają na wiedzę, rozwój, nowe kanały komunikacji itp.. Dla tych, którzy chcieliby spróbować sił jako agent nieruchomości proponuję kompleksowy kurs w Katowicach. 3 weekendy, 64 godziny zajęć, do tego e-learning, ebooki, rozwiązywanie kazusów plus komplet materiałów, w tym wzory umów, dokumentów i procedur transakcyjnych. No i możliwośc uzyskania licencji F PPRN.