„Lepiej być spawaczem, niż politologiem” powiedział swego czasu Donald Tusk piastujący stanowisko prezesa rady ministrów w Polsce. Czy rzeczywiście z politologia jest tak mało przyszłościowa?
Spis treści
Dla kogo politologia?
Jeśli myślisz o wybraniu się na politologię, pomyśl najpierw czy się do tego nadajesz. Przede wszystkim, musisz interesować się na bieżąco polityką krajową i zagraniczną. Śledzić najnowsze wydarzenia. Powinieneś też być dobry z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii. Ważną umiejętnością jest logiczne myślenie, łączenie faktów, wskazywanie zależności przyczynowo skutkowych i dostrzeganie panujących tendencji. Istotna jest także płynność wypowiadania się w mowie i piśmie, elokwencja i oczytanie. Nie można nie docenić wagi znajomości języków – komunikatywny angielski to minimum. Jeśli debaty gadających w telewizji głów przyprawiają Cię o dreszcze, a widząc niektóre twarze od lat w polityce, dostajesz odruchu wymiotnego, politologia NIE jest dla Ciebie!
Jak dostać się na politologię?
Większość uczelni przy rekrutacji na politologię bierze pod uwagę wyniki maturalne z wosu, historii, filozofii, geografii i wybranego języka nowożytnego. Np. na Uniwersytecie Jagielońskim liczą się do wyboru: włoski, angielski, hiszpański, francuski, niemiecki lub rosyjski. Choć znajdziesz i szkoły, w których wystarczy zaliczyć obowiązkową część egzaminu dojrzałości.
Czego będziesz się uczył na politologii?
Wielu przedmiotów wymagających od Ciebie dobrej pamięci i znajomości historii. Najpewniej nie ominą Cię: nauka o polityce, historia ustroju Polski, systemy polityczne, współczesna myśl polityczna, samorząd terytorialny, integracja europejska, filozofia, statystyka, partie polityczne i systemy partyjne, komunikowanie polityczne, psychologia polityki, marketing polityczny, najnowsza historia polityczna, historia polityczna Polski XX w., historia administracji publicznej, nauka o polityce, nauka o państwie i prawie, historia doktryn politycznych etc.
Jakie specjalności na politologii?
Jest ich naprawdę mnóstwo. Oto tylko niektóre z nich:
- media i komunikowanie międzynarodowe,
- komunikacja społeczna,
- administracja publiczna,
- marketing polityczny i komunikacja społeczna,
- stosunki międzynarodowe,
- samorząd i polityka lokalna,
- europeistyka,
- doradztwo polityczne i medialne,
- edukacja wiedzy o społeczeństwie i historii,
- doradztwo i marketing polityczny,
- dziennikarstwo i public relations,
- polityka bezpieczeństwa,
- pamięć o zagładzie i prawa człowieka,
- international political relations,
- integracja europejska.
Gdzie można pracować po politologii?
Złośliwi powiedzą, że w McDonaldzie i będą mieli trochę racji. Ale tylko trochę. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz, politologia jest Twoją pasją, znasz języki, dobrze operujesz słowem, powinno Ci być łatwiej znaleźć pracę. To zależy także od Twojej specjalności. Po mediach i komunikowaniu możesz być dziennikarzem czy pomagać przy kampaniach wyborczych. Może skończysz w marketingu lub PR. Po innych specjalnościach jest szansa, że uda Ci się zatrudnić w ośrodkach badania opinii publicznej albo w administracji publicznej. Możliwości jest wiele.
Oczywiście, że zawsze warto studiować politologię! Specjalistów z tych dziedzin jest na rynku niedostatek.
Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB