Start kariery » Biznes » Ile zarabia projektant odzieży w Polsce?
Biznes Rozwój

Ile zarabia projektant odzieży w Polsce?

Wiele osób planujących pracę w branży modowej zastanawia się, ile zarabia projektant mody. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wysokość wynagrodzenia kształtowana jest przez wiele różnych czynników. Wiadomym jest, że wiele zależy również od tego, czy uda nam się nawiązać współpracę zagraniczną. W innych krajach europejskich obowiązują znacznie wyższe stawki. Według opinii wykładowców z MSKPU: „Każda osoba początkująca powinna skupić się na rozwoju.”

Nie należy oczekiwać, że pierwsza płaca będzie porównywalna z zarobkami światowej klasy artystów. Jedno jest pewne – zawód projektanta mody nie jest dla każdego. Brak powołania sprawi, że stworzone kreacje będą nijakie, co niesie za sobą marne pieniądze. Nie bez powodu wiele osób rezygnuje na starcie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poniżej znajdziesz zbiór przydatnych informacji.

Na czym polega projektowanie odzieży?


Na początku warto jest wyjaśnić, czym zajmuje się projektant mody? Zadaliśmy to pytanie wykładowcom z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (w skrócie MSKPU) z Warszawy – Projektant odzieży jest to osoba, która tworzy ubrania – zarówno użytkowe, jak i dla high fashion. Należy określić, w jakiej dziedzinie będziemy się specjalizować. W przypadku mody użytkowej należy zadbać nie tylko o wygląd odzieży, ale również właściwości użytkowe. Konsumenci oczekują ubrań praktycznych i funkcjonalnych, które jednocześnie będą nienagannie się prezentować. Oczywistym jest, że nie można wzorować się na dziełach innych twórców. Każdy projektant powinien być indywidualistą. Kopiowanie cudzych prac nie wróży spektakularnej kariery.

Mogłoby się wydawać, że dobry projektant mody to wizjoner z artystyczną duszą. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ogromną rolę odgrywają umiejętności techniczne i zdobyta wiedza teoretyczna i praktyczna w jednej ze szkół w Polsce, np. w MSKPU, która należy według opinii absolwentów i studentów do jednej z najlepszych szkół artystycznych w kraju. Szkoła ta przekazuje kompleksową wiedzę z zakresu np. rysunku technicznego, projektowania graficznego, materiałoznawstwa. Nie bez znaczenia jest również świetna znajomość historii – dobrze jest wiedzieć, jak kształtowała się moda na przestrzeni wieków.

Kolejną kwestią są umiejętności biznesowe. Bez nich nie można nawiązać opłacalnej współpracy, która przyniesie oczekiwane zyski. Projektant odzieży musi być realistą. Konieczne jest sporządzenie kosztorysu planowanej kolekcji. Może okazać się, że wizja będzie bardzo kosztowna w realizacji. Należy również uwzględnić czas, jaki potrzebny jest do tego, aby wyprodukować ubrania. Nierzadko trwa to kilku lub kilkanaście miesięcy. Ci, którzy chcą pracować w branży komercyjnej, muszą więc wyprzedzać trendy.

Dla kogo zawód projektanta mody?


Niejedna osoba chciałaby zostać projektantem odzieży ze względu na potencjalnie wysokie zarobki. To wielki błąd, który może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Nie wystarczy miłość do mody, aby odnaleźć się w tej specyficznej branży. Kariera może rozwijać się bardzo powoli – nie należy więc poddawać się już na początku. Dobrze jest posiadać pewne zaplecze finansowe. Wypuszczenie na rynek własnych kolekcji nie jest tanie, a może okazać się, że nie zyska ona entuzjazmu krytyków i konsumentów. Z tego względu początkujący kreatorzy często nie zakładają własnej marki, lecz zdobywają doświadczenie podczas współprac z m.in. domami mody.

W opinii wykładowców z MSKPU, która kształci wybitnych projektantów odzieży – Dobry projektant mody powinien posiadać następujące cechy:

  • Kreatywność – jest to podstawa do tego, aby tworzyć projekty jedyne w swoim rodzaju. Powielanie świetnie znanych prac nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wybitni projektanci mogą być naszą inspiracją, jednak kopiowanie dzieł nie jest receptą na sukces. Trudno o oryginalność w czasach, gdy widzieliśmy niemal wszystko. Młody artysta powinie być wizjonerem, a także wyprzedzać trendy. Swoim pracom musi nadać indywidualnego charakteru, którego nie można podrobić.
  • Organizacja – projektant mody często działa pod presją czasu. Niezwykle istotna jest skuteczna organizacja, tak aby osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Kolekcje muszą być planowane z należytym wyprzedzeniem. Konieczne jest więc przewidywanie, co będzie na topie w kolejnych sezonach. Gusta konsumentów stale się zmieniają, co również stanowi pewnego rodzaju utrudnienie dla osób pracujących w komercji. Oczywiście istnieje możliwość nawiązania wielu różnorodnych współprac z popularnymi markami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że obowiązują tutaj terminy, a także inne zasady, których należy przestrzegać. Nawet najmniejsze opóźnienie może generować dotkliwe straty finansowe.
  • Chęć rozwoju – najlepiej, aby początkujący projektant mody posiadał dyplom ukończenia szkoły projektowania odzieży. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy sposób na to, aby pozyskać elementarną wiedzę oraz umiejętności. Jest to branża dla osób ambitnych, które chcą stale się rozwijać.

Projektant mody – zarobki


Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile zarabia projektant mody, gdyż płace są bardzo zróżnicowane. Średnia wysokość wynagrodzenia to około 6400 zł brutto. Wynagrodzenie rynkowe znajduje się w przedziale 4500-8000 zł. Osoby, którym udało się rozwinąć własną markę, zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Należy jednak podkreślić, że w każdej branży istnieje ścieżka zawodowa. To, jak szybko uda nam się osiągnąć pozycję lidera zależy od wielu różnych czynników.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz