Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Gap year szansą na rozwój?
Rozwój

Gap year szansą na rozwój?

Jeśli zdałeś maturę albo obroniłeś licencjat i nie wiesz co dalej ze sobą począć, może powinieneś odpuścić i zrobić rok przerwy? Na zregenerowanie sił, zdobycie nowych doświadczeń, odnalezienie prawdziwej pasji i  życiowej drogi.

Czym jest gap year?

Niczym innym jak roczną przerwą najczęściej między szkołą średnią a studiami, szczególnie popularną na zachodzie. Takie przedłużone wakacje mają dać Ci czas na lepsze poznanie swoich zainteresowań, nabranie doświadczenia, przeżycia niezapomnianych przygód podróżowanie, poznawanie nowych ludzi, kultur itd. Wszystko po to by odkryć swoje zainteresowania i wybrać najbardziej odpowiednią ścieżkę kariery.

Co można robić podczas gap year?

Gap year to świetna okazja na podróżowanie, poznawanie innych kultur i doszlifowanie języka. Można to robić na własną rękę np. samodzielnie znaleźć pracę za granicą albo skorzystać z licznych ofert wolontariatu, wymian międzynarodowych czy nawet kursów językowych. Poza tym przez wolny rok możesz sprawdzać się w różnych zawodach i nabierać cennych na rynku pracy umiejętności. To także szansa by utwierdzić się w przekonaniu czy Twoja wymarzona praca rzeczywiście jest dla Ciebie. Niektórzy też poświęcają się rozwijaniu swoich pasji, poszukiwaniu nowych, próbowaniu nieznanych często szalonych rzeczy i sprawdzaniu się w niecodziennych sytuacjach. Decydują się na wolontariat, działalność społeczną, uczą się gry na instrumencie, rozpoczynają przygodę ze sportem itd.

Co daje gap year?

Według danych przytoczonych przez American Gap Association amerykańscy „gapowicze” najczęściej wskazują, że rok przerwy dał im lepsze pojęcie jakimi są osobami i co jest najważniejsze w ich życiu. Drugą najczęstszą odpowiedzią było stwierdzenie, że ten czas pozwolił im lepiej zrozumieć inne kraje, ludzi, kultury i sposoby życia. Na najniższym stopniu podium znalazło się przekonanie o zdobyciu przez uczniów dodatkowych umiejętności i wiedz, które pomogły im w wybraniu studiów i ścieżki zawodowej. Blisko 90% respondentów innych badań przyznało także, że gap year miał pozytywny wpływ na ich późniejsze zatrudnienie.

A jeśli stracisz rok?

Nie ma się czego obawiać. Szczególnie gdy robisz sobie przerwę z myślą o swoim rozwoju – poszerzaniu horyzontów, zdobywaniu doświadczeń i umiejętności. Wtedy gap year przyniesie Ci pozytywne efekty. Wiadomo natomiast, że jeśli wolny czas wykorzystasz na lenistwo i imprezy obciążając tylko portfel rodziców, niczego nie zyskasz i rzeczywiście bezpowrotnie stracisz sporo miesięcy. Rodzice obawiają się najczęściej, że młodzi wybiją się ze szkolnego rytmu i nie będą chcieli już wracać do nauki. Jak pokazują jednak wyniki badań cytowane przez AGA, aż 90% uczniów nie rezygnuje ze studiów.

Dane za: http://www.americangap.org/

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz