Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Czy da się wziąć kredyt gotówkowy w całości przez Internet?
Finanse i przedsiębiorczość

Czy da się wziąć kredyt gotówkowy w całości przez Internet?

Szczególnie w dzisiejszych, niespokojnych czasach, załatwianie większości spraw przez internet i telefon stało się niejako normą – dotyczy to również kwestii finansowych. Czy da się jednak uzyskać szybki kredyt gotówkowy w banku, w 100% przez internet i bez wychodzenia z domu?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Zgodnie z definicją, kredyt gotówkowy powinien być wypłacany właśnie w gotówce, jednak obecnie odchodzi się od tego zapisu. Ta forma zobowiązania udzielana jest wyłącznie przez instytucje bankowe (na tym polega główna różnica między kredytem a pożyczką) i jest częścią kredytu konsumpcyjnego. Jego główną zaletą jest fakt, iż można go przeznaczyć na bardzo różne potrzeby, których nie trzeba szczegółowo definiować kredytodawcy.

Aby otrzymać kredyt gotówkowy online lub w banku, należy spełnić oczywiście określone warunki, do których w pierwszej kolejności należy spłata wszystkich zaległych należności finansowych, do których należą kredyty, pożyczki, karty kredytowe, itd.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Standardowo, kredyt gotówkowy może wziąć każda osoba prywatna (dla przedsiębiorstw istnieją inne formy zobowiązań finansowych), która ukończyła 18. rok życia. Ponadto, należy być obywatelem Rzeczypospolitej i posiadać ważny dowód osobisty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Najważniejszym aspektem, na który banki w szczególności zwracają uwagę przy udzielaniu zobowiązań finansowych, jest zdolność kredytowa oraz historia spłat należności klienta. Instytucje bankowe sprawdzają ją w Biurze Informacji Kredytowej, które każdemu obywatelowi nadaje indywidualną ocenę punktową (tzw. scoring BIK). Od jej wysokości w głównej mierze zależy to, czy bank zdecyduje się na udzielenie kredytu gotówkowego.

Ponadto, konieczne będzie również zaświadczenie o regularnych, comiesięcznych dochodach kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać, że nie muszą one koniecznie wynikać z umowy o pracę – dochody mogą pochodzić z różnego rodzaju świadczeń (np „500+”), rent, czy zapomóg (np. z MOPS czy GOPS).

Jeżeli chce się uniknąć konieczności odbioru otrzymanych pieniędzy na poczcie, należy również mieć aktywny rachunek w banku (warto się upewnić, iż nie jest on zadłużony).

Kredyt gotówkowy online – czy to możliwe?

W dobie stałego dostępu do internetu i praktycznie darmowej telefonii, po kredyt gotówkowy nie trzeba się już specjalnie fatygować do najbliższego, stacjonarnego oddziału banku. Obecnie, tzw. kredyt gotówkowy online to standard w większości nowoczesnych instytucji, w których nawet weryfikacja klienta odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy online?

Aby otrzymać internetowy kredyt gotówkowy, zwykle wystarczy założyć darmowe konto na stronie internetowej danego banku i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Należy w nim podać niezbędne dane osobowe, wraz z numerem telefonu, adresem poczty elektronicznej i numerem konta bankowego. Następnie, trzeba poczekać, aż zostaną one zweryfikowane, podobnie jak wiarygodność i historia finansowa klienta.

Jeżeli bank zgodzi się udzielić należności finansowej, zwykle powiadomi o tym klienta telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila. Kwota zobowiązania jest natomiast standardowo przelewana na podany numer rachunku bankowego.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz