Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Płynność finansowa firmy – jak o nią zadbać
Biznes Finanse i przedsiębiorczość

Płynność finansowa firmy – jak o nią zadbać

Płynność finansowa jest podstawowym elementem, który musi być spełniony, aby firma dobrze funkcjonowała. To właśnie dzięki niej, właściciel ma środki na pokrycie wszelkich kosztów prowadzenia działalności, jak np. wynagrodzenia pracowniczej. Jednak, jak o wszystko, tak i o płynność finansową trzeba odpowiednio zadbać. Należy podjąć wszelkie środki, aby wskaźnik bieżącej płynności był dodatni. Co trzeba zrobić, by zapewnić swojej firmie płynność finansową? Tutaj dowiesz się wielu ważnych informacji związanych właśnie z tym tematem.

Co to jest płynność finansowa?

Według definicji, płynnością finansową nazywa się zdolność podmiotu do spłacania w terminie najbardziej wymagających zobowiązań. Czyli, inaczej jest to zdolność właściciela firmy do zapłaty w terminie wszelkich kosztów i zobowiązań bieżących związanych z utrzymaniem placówki. Można do nich zaliczyć m.in:

  • zapłatę kontrahentom,
  • wypłatę wynagrodzeń,
  • opłaty skarbowe.

Oblicza się ją poprzez bilans zysków i strat uwzględniając bieżące zobowiązania. Dzięki płynności finansowej jest możliwe określenie sytuacji pieniężnej firmy. Można ją interpretować w ujęciu statycznym (wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej), lub w ujęciu dynamicznym (zazwyczaj za konkretny okres rozliczeniowy).

Sposoby dbania o płynność finansową

Na przestrzeni lat, powstało wiele sposobów radzenia sobie z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej w firmie. Mogą to być działania przedsiębiorcy na własną rękę lub pomoc firm zewnętrznych oferujących chociażby faktoring, czy ubezpieczenie należności finansowych. Bez wątpienia takie usługi są bardzo pomocne w wywiązywaniu się z zobowiązań i ujednoliceniu przepływów pieniężnych. Poniżej przedstawiamy sposoby radzenia sobie z kłopotami odnośnie płynności finansowej firmy.

Skorzystanie z usług firm zewnętrznych

Korzystanie z usług firm zewnętrznych

Jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać wskaźnik bieżącej płynności finansowej na wysokim poziomie jest skorzystanie z pomocy zewnętrznych firm, które świadczą kompleksowe usługi zabezpieczające finanse. Bardzo znaną firmą na rynku, jest Coface, więcej na jej temat dowiesz się tutaj.

Coface zajmuje się rzetelnym ubezpieczeniem należności krajowych i zagranicznych, tzw. kredytem kupieckim. Usługa polega na ubezpieczeniu zobowiązań kontrahentów na określoną kwotę, którą w przypadku niewypłacalności otrzymuje właściciel firmy. Firma świadczy również usługi faktoringowe. Polegają one na przekazaniu do firmy faktur wierzycieli i powierzenie jej wyegzekwowania zobowiązań. Plusem całego procesu jest fakt, że firma wypłaca klientowi pieniądze zaraz po dostarczeniu faktur. Trudnią się również profesjonalną windykacją. Takie usługi z pewnością zabezpieczą sytuację finansową przedsiębiorstwa, jak również pomogą wielu właścicielom firm wyjść z problemów związanych z brakiem środków pieniężnych, a co ważniejsze – nie wymagają od niego szczególnego nakładu pracy, więc nie będzi musiał tracić czasu na egzekwowanie zobowiązań. Dowiedz się więcej!

Refer Score

Obecnie, przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na renomę swoich kontrahentów oraz ich wypłacalność. W tym wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie raport Refer Score świadczony przez Dmsales. Przeprowadzany jest przez zmodernizowane algorytmy, które pozwalają na uzyskanie kluczowych i obszernych informacji odnośnie potencjalnego kontrahenta. Dzięki niemu można dowiedzieć się o:

  • dojrzałości organizacyjnej firmy,
  • stopniu zaawansowania technologicznego,
  • opiniach klientów i kontrahentów,
  • moralności płatniczej.

Raport wykonywany jest w oparciu o szereg trudno dostępnych źródeł, często także płatnych, jak Krajowy rejestr Sądowy czy Główny Urząd Statystyczny. Można go uzyskać w dwóch wersjach – podstawowej, która jest darmowa oraz rozszerzonej, płatnej, posiadającej rozbudowane informacje o kliencie.

Raport płynności finansowej

Monitorowanie przychodów i rozchodów

Aby zachować wysokie wskaźniki płynności finansowej warto podjąć działania profilaktyczne, które nie dopuszczą lub obniżą ryzyko wystąpienia wszelkich zatorów płatniczych. Takim właśnie środkiem ostrożności jest stałe monitorowanie bieżących zobowiązań i przychodów. Dzięki takim zabiegom wszelkie wydatki czy stan środków pieniężnych na koncie nie będzie zaskoczeniem. Dodatkowo, przedsiębiorca będzie mógł się przygotować na ewentualny kryzys, a co się z tym wiąże – płynność finansowa zostanie nienaruszona.

Aby mieć pod kontrolą sytuację finansową przedsiębiorstwa warto także zaplanować wszelkie wydatki. Należy tutaj wziąć pod uwagę sezonowość, konkurencję i popyt na oferowane towary i usługi. Dzięki temu można racjonalnie ocenić, które miesiące będą najbardziej korzystne, jak rozplanować spłatę zobowiązań oraz kiedy można sobie pozwolić na rozbudowę przedsiębiorstwa. Należy także pamiętać, że płynność finansowa to również rozsądne wydatki. Zawsze należy przeanalizować, co tak naprawdę jest potrzebne w firmie, a czego nie trzeba kupować.

Ocena kontrahentów

Oczywiście, jak już wyżej zostało wspomniane, płynności finansowej sprzyja obiektywna ocena potencjalnych kontrahentów. Można tutaj skorzystać z wyspecjalizowanych firm lub na własną rękę dokonać oceny zdolności do regulowania bieżących zobowiązań firmy. Kiedy tylko zachodzi nawet najmniejsze prawdopodobieństwo, że kontrahent nie wywiąże się z płatności – lepiej poszukać innego.

Wydłużony termin pokrycia krótkoterminowych zobowiązań

Jednym ze sposobów, na wyjście z kłopotów płynności finansowej jest przesunięcie terminu zobowiązań bieżących na późniejszy. Jednak to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że firmy, którym zalegamy z płatnościami także mają swoje wydatki i muszą utrzymać wysokie wskaźniki płynności finansowej. Dlatego też nie zawsze zgodzą się na ewentualne odroczenie dostarczenia należności. Jednak, bez względu na to, warto spróbować, gdyż takie rozwiązanie także może bardzo pomóc.

Zastrzyk gotówki

Dość znaną metodą, aby poprawić płynność finansową jest dokapitalizowanie przedsiębiorstwa. Jednak ta opcja nie jest zbyt łatwym zadaniem. W końcu nie każdy właściciel firmy może sobie pozwolić na umieszczenie sporych kwot z własnego budżetu. Oczywiście istnieje również możliwość znalezienia inwestorów. Jest to bardzo dobra opcja dla naszej firmy, gdyż oprócz poprawienia płynności finansowej można wnieść do przedsiębiorstwa nowoczesne rozwiązania i technologie.

Innym rozwiązaniem są kredyty, jednak nie jest to sposób na dłuższa metę. Zaciąganie kolejnych kredytów w celu spłaty zobowiązań bieżących może może doprowadzić do poważnego kryzysu finansowego, a nawet upadku firmy.

Oszczędności, a płynność finansowa

Oszczędność

Bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się na budowanie tzw. poduszki finansowej. Jest to po prostu odkładanie pewnej kwoty pieniędzy w postaci nadwyżek, którą będzie można wykorzystać w momencie, gdy płynność finansowa zostanie przerwana lub będzie zagrożona. To bardzo dobry sposób, gdyż bez żadnych komplikacji można wyjść z kryzysu, a firma nawet tego nie odczuje.

Konto firmowe

Chociaż wydawać by się mogło, że to oczywista sprawa – także warto o niej wspomnieć. Prowadząc własną działalność należy posiadać osobne konto osobiste oraz firmowe. w przypadku, gdy jest inaczej bardzo szybko można się pogubić i wymieszać wydatki domowe oraz firmowe, a to może spowodować, że płynność finansowa zostanie zachwiana.

Wysoki wskaźnik płynności finansowej przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych aspektów dobrego funkcjonowania firmy. W końcu, logicznie rzecz biorąc, im więcej pieniędzy w firmie, tym lepiej ona się rozwija oraz działa na wysokim poziomie. Brak płynności finansowej, wszelkie zatory i opóźnienia w regulowaniu zobowiązań krótkoterminowych mogą doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji, a nawet upadłości firmy. Dlatego warto o to zadbać już na samym początku działalności.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz