Wielu osobom chodzi po głowie myśl o założeniu własnej firmy. Przecież to fantastyczna sprawa, prawda? Pracujesz kiedy chcesz, a pieniądze przychodzą z samego tytułu bycia prezesem. Rzeczywistość jest jednak nie tak kolorowa, jakby się niektórym wydawało.
Spis treści
Co to znaczy być przedsiębiorcą?
W Polsce mamy ok. 2 milionów przedsiębiorstw. Na tę liczbę składają się małe jednoosobowe działalności, stabilne firmy zatrudniające po kilkadziesiąt osób i firmy-giganty, w których zatrudnienie liczy się w tysiące. Niektórzy ledwo wiążą koniec z końcem, zaś inni zastanawiają się, jak sobie poradzić z nieoczekiwanym rozwojem firmy. Sukces biznesu zależy od wielu czynników, jednak niektóre cechy szefa przyczyniają się do rozwoju działalności. Jakie cechy charakteru i umiejętności pomogą ci w odniesieniu sukcesu?
Umiejętność podejmowania ryzyka
Bycie przedsiębiorcą oznacza ciągłe podejmowanie ryzyka. Ryzyko związane jest przede wszystkim z pieniędzmi zaangażowanymi w biznes. Jeśli nasz biznes skończy się klapą, to ryzykujesz utratę własnych środków finansowych lub co gorsze, kapitału pożyczonego z banku lub innej instytucji. Nie każdy umie właściwie ocenić poziom ryzyka, jak również radzić sobie ze stresem, który przy podejmowaniu jakiegokolwiek ryzyka się pojawia.
Odporność na stres
Kluczowa cecha przedsiębiorcy. Biznesmeni narażeni są na stres bardziej niż osoby pracujące na etat. Ryzykowanie własnych pieniędzy, opóźnienia w płatnościach, problemy w realizacji zamierzonych celów – to wszystko powoduje ciągły stres. Jeśli dodamy do tego stres związany np. z przechodzeniem kontroli urzędu skarbowego lub presji ze strony pracowników, to nic dziwnego, że przedsiębiorcy są stałymi pacjentami kardiologów i specjalistów od radzenia sobie z depresją i stresem. Problemy z firmy często przenoszone są do domu, co ma też negatywne konsekwencje dla rodziny i bliskich. Jak powiedział mój znajomy przedsiębiorca– moje życie to ciągły problem od poniedziałku do piątku. Pozytywne przesłanie – oznacza to, że przynajmniej w weekendy jest zrelaksowany:).
Łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi
Kontakty to podstawa sukcesu. Osoby otwarte na innych, potrafiące nawiązywać nowe znajomości i utrzymywać kontakty już posiadane mają większą szansę na odniesienie sukcesu. Biznes prowadzą nie firmy, a ludzie.
Cechy przywódcze
Najlepsi biznesmeni byli zarazem nieprzeciętnymi przywódcami. Swoją ideą i zaangażowaniem potrafili porwać za sobą pracowników i klientów. Dobry przywódca nie tylko potrafi sprawnie zarządzać ludźmi, ale również stanowi inspirację i motywuje innych do pracy nad wspólnym celem. Przykładem niech będzie Steve Jobs, którego charyzma przyciągała, a dar przekonywania sprawił, że produkty Apple stały się ikoną współczesnego stylu życia.
Umiejętność planowania i przewidywania
Prowadząc własną firmę musisz być niczym szachista – przewidywać parę ruchów do przodu. Nie da się prowadzić firmy nie wybiegając myłkami w przyszłość. Wizja rozwoju firmy to podstawa, zaś umiejętność przewidywania ryzyka oraz zagrożeń w realizacji założonych celów to podstawowa cecha dobrego biznesmena.
Wytrwałość i wysiłek
Wytrwałość to podstawa sukcesu. „Sukces” przed „wysiłkiem „ występuje jedynie w słowniku. Jeśli przedsiębiorca chce osiągnąć sukces, to musi się liczyć z ciężką pracą. Gra w golfa lub tenisa nie zbliży nas do sukcesu. Tylko i wyłącznie wytrwała i ciężka praca.
Motywacja
A właściwie automotywacja. Jeśli prowadzisz firmę to nie licz, że motywacja przyjdzie z góry. Musisz znaleźć sposób na ciągłe motywowanie siebie i innych. Jak mówi powiedzenie – „ryba psuje się od głowy”. Jeśli twoi pracownicy zauważą brak motywacji i wypalenie u ciebie, to nie łudź się, że sami będą się angażowali w pracę.
Umiejętność zarządzania czasem
Podstawowa cecha dobrego przedsiębiorcy. W życiu nie chodzi o to, by zapracować się na śmierć, tylko jak najmniejszym kosztem osiągać założone cele. Nikt ci nie postawi pomnika za cieżką pracę, tylko za rezultaty
Umiejętność uczenia się na porażkach
Porażki wpisane są w życie przedsiębiorcy. Można nawet założyć, że porażki przychodzą częściej, niż sukcesy. Najważniejsze sprawa to umiejętność uczenia się na własnych błędach i porażkach. By w przyszłości nie popełnić tych samych błędów. Tylko inneJ
Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nie posiadasz powyższych umiejętności, to możesz ich się nauczyć bądź nabyć w praktyce. Bycie przedsiębiorcą to ciągłe doskonalenie się, warto o tym pamiętać.
Moim zdaniem to właśnie umiejętność podejmowania ryzyka jest najważniejszą cechą przedsiębiorcy. Jeżeli ktoś nie potrafi wyjść ze swojej strefy komfortu to być może w ogóle nie nadaje się do prowadzenia własnego biznesu. Bardzo dobry artykuł.