Start kariery » Biznes » Skąd wziąć pomysł na działalność?
Biznes

Skąd wziąć pomysł na działalność?

„Otworzyłbym własną firmę, ale nie mam pomysłu. Już wszystko jest na rynku”. Bardzo często można usłyszeć od ludzi, że gdyby mieli pomysł, to otworzyliby własną działalność. Skąd więc wziąć pomysł na biznes?

Nie każda firma musi być innowacyjna

Takie spostrzeżenie na początek. Nie każda działalność musi być nowym facebookiem. Nie w każdej branży wymagana jest innowacyjność. Jeśli otwierasz zakład fryzjerski albo myjnię samochodową, to niekoniecznie musi być to innowacyjny pomysł. Mówi się, że warto skopiować 80% sprawdzonego biznesu i dodać 20% własnego pomysłu. Przykład? Niech w zakładzie fryzjerskim będzie kącik dla dzieci. Tak, by mamy które przychodzą się uczesać mogły zabrać ze sobą dziecko i mieć je na oku.

Podpatruj inne firmy

Zgodnie z powyższą zasadą obserwuj po prostu inne firmy w twoim otoczeniu. Co robią dobrze, a czego im brakuje? Jeśli widzisz, że obca firma sobie dobrze radzi, ale czegoś jej brakuje to spróbuj skopiować ich działalność i dodać swoje parę groszy. Pamiętaj, że konkurencja w branży to nie tylko zagrożenie, lecz również dowód na to, że jest popyt na dane usługi.

Czerp inspirację z zagranicy

Podczas pobytów zagranicznych obserwuj , czy jakiegoś pomysłu nie można skopiować w naszym kraju. Oczywiście, nie każdy biznes przyjmie się w Polsce, trzeba brać pod uwagę uwarunkowania lokalne.  Jeśli nie masz możliwości wyjazdu za granicę, to szukaj pomysłów w Internecie. W amerykańskiej sieci aż roi się od pomysłów, często niskobudżetowych na własny biznes

Obserwuj zmiany w prawie

Zmiany w prawie generują ruch na rynku. Jeśli któregoś dnia pojawi się obowiązek wymiany opon z letnich na zimowe, to warsztaty będą zacierały ręce. Takich zmian w prawie jest więcej – bądź na bieżąco ze zmieniającymi się ustawami, a może znajdziesz coś dla siebie.

Zabaw się w wywiad gospodarczy

Kiedyś siedząc w hotelu w restauracji podsłuchałem rozmowę biznesmenów z Irlandii, którzy nosili się z zamiarem otwarcia firmy w Polsce. Dość innowacyjny pomysł mieli. Niewiarygodne, jak ludzie z łatwością opowiadają o swoich pomysłach. Może warto podkraść niektóre pomysły i je wprowadzić? Warto więc bywać  w różnych miejscach i co najważniejsze, poznawać nowych ludzi. Pytać się o ich pomysły i potrzeby.

Obserwuj pojawiające się trendy

Pojawia się jakaś nowinka na rynku, np. e-papierosy? Jeśli uda ci się wstrzelić na początku w daną modę, to masz szansę zrobić pieniądze. Albo inaczej – zarabiaj na zjawiskach społecznych. Dużo ludzi wyjeżdża za granicę? Może warto założyć agencję pracy? Albo zaoferować usługę skrojoną pod ich potrzeby? Pamiętaj, Levi Strauss wykorzystał  gorączkę złota, by poszukiwaczom kruszcu sprzedawać wygodne i trwałe spodnie. Sam złota nie szukał, a wyszedł na tym lepiej niż poszukiwacze.

A może franczyza?

Istnieją już gotowe pomysły na biznes, które można wykorzystać za odpowiednią opłatą, tzw. franczyzy Poszukaj w internecie możliwości i sprawdź, czy któraś przypadła ci do gustu.

Poznaj lepiej siebie

A może już masz pomysł na biznes, tylko jeszcze sobie tego nie uświadomiłeś? Zastanów się, co chcesz robić, w czym jesteś dobry i wyjdź z tym do ludzi. Jeśli będziesz robił coś, do czego masz przekonanie i jesteś w tym ekspertem to duża szansa, że odniesiesz sukces.

Życzymy powodzenia wszystkim przyszłym rekinom biznesu!

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz