Start kariery » Praca » Olsztyn – gdzie warto szukać pracy?
Praca

Olsztyn – gdzie warto szukać pracy?

Województwo warmińsko-mazurskie nie należy do najbardziej atrakcyjnych rynków pracy w Polsce, jednak sytuacja ta nie dotyczy Olsztyna. W przypadku wielu stanowisk występują deficyty, a znalezienie pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem nie stanowi większego kłopotu. Gdzie warto szukać pracy w Olsztynie? Przedstawiciele których zawodów są najbardziej poszukiwani? Na Jakie zarobki mogą liczyć mieszkańcy tego miasta? Wyjaśniamy!

Czy w Olsztynie można liczyć na wysokie zarobki?

Pod względem wysokości zarobków województwo warmińsko-mazurskie i sam Olsztyn nie znajdują się na szczycie rankingu. W ubiegłym roku średnie wynagrodzenie brutto w mieście sięgało 5700 zł, co pozwoliło wyprzedzić Lublin, Kielce i Białystok, jednak było wynikiem znacznie niższym niż w przypadku zajmujących miejsca na podium Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Należy jednak pamiętać, że koszty życia w stolicy Warmii i Mazur są sporo niższe niż we wspomnianych miastach.

Średnia dla województwa warmińsko-mazurskiego wyniosła z kolei 5505 zł brutto. Czy mieszkańcy Olsztyna i regionu zarabiają mało? Wiele zależy od zajmowanego stanowiska i aktualnej sytuacji panującej na rynku pracy. Istnieją zawody, w których to pracodawcy muszą konkurować o pracowników, a ci z kolei mogą liczyć na bardziej atrakcyjne warunki.

W jakich zawodach występują deficyty zatrudnienia?

Wiarygodnym źródłem dotyczącym struktury zatrudnienia w Olsztynie jest Barometr Zawodów. Przyjrzyjmy się przygotowanej za jego pośrednictwem prognozie na 2023 rok. O ile stopa bezrobocia w całym województwie w grudniu 2022 roku była jedną z najwyższych w Polsce z wynikiem 8,7%, o tyle problem nie dotyczy Olsztyna.

Kto może liczyć na stosunkowo łatwe znalezienie zatrudnienia w Olsztynie ze względu na panujące na rynku deficyty?

  • Przedstawiciele branży medycznej – lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, diagności laboratoryjni.
  • Operatorzy maszyn – obrabiarek, sprzętu do robót ziemnych, maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
  • Kierowcy – autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
  • Przedstawiciele branży budowlanej – w tym brukarze, cieśle, dekarze, monterzy instalacji budowlanych i elektroniki, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani, ślusarze, spawacze.
  • Księgowi – samodzielni księgowi oraz specjaliści do spraw rachunkowości.
  • Przedstawiciele branży gastronomicznej – kucharze i pomoce kuchenne.
  • Przedstawiciele branży logistycznej – logistycy i spedytorzy.
  • Przedstawiciele branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści, specjaliści z zakresu elektroniki, robotyki i automatyki.

Jak znaleźć atrakcyjne zatrudnienie w Olsztynie?

Struktura zatrudnienia w Olsztynie prezentuje się bardzo ciekawie, ponieważ wspomniane deficyty dotyczą przedstawicieli zróżnicowanych branż – od robotników po programistów. Gdzie szukać pracy, aby uzyskać atrakcyjne zarobki i szansę rozwoju?

Z pewnością do poszukiwań warto podejść wielokanałowo. Oprócz tradycyjnych portali z ogłoszeniami, pomocne powinny okazać się strony internetowe pracodawców z zakładką kariera, a także fora i grupy branżowe.

Kolejnym sprawdzonym kanałem jest agencja pracy. Olsztyn to jedna z siedzib doświadczonej i działającej kompleksowo agencji LeasingTeam. Kandydaci mogą za jej pośrednictwem znaleźć dobrze płatną pracę tymczasową, która pozwoli pogodzić zatrudnienie z innymi obowiązkami za sprawą elastycznego grafiku.

Ponadto LeasingTeam specjalizuje się w rekrutacjach stałych dla swoich klientów. Proces rekrutacji przeprowadzony przez ekspertów ogranicza ryzyko zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata!

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz