Start kariery » Praca » Jak zostać... » Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie w 2022 roku? Jakie benefity otrzymuje? Jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D za darmo?
Jak zostać... Praca

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie w 2022 roku? Jakie benefity otrzymuje? Jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D za darmo?

Praca kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie to trudna praca. Nagrodą za nią jest jednak przynależność do cieszącej się coraz większym uznaniem grupy zawodowej oraz materialne korzyści z tego płynące. Te ostatnie to wysokie wynagrodzenie, premie pieniężne oraz rozliczne benefity.

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Jak kształtują się płace w 2022 roku? Oraz na jakie premie i benefity może on liczyć? Jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D w pełni sfinansowany przez przewoźnika, a przy okazji zaoszczędzić 4000 zł? Na te i inne pytania odpowiemy wspólnie w niniejszym artykule. Mamy Waszą uwagę? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury.

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Ile wynoszą średnie zarobki na tym stanowisku w Polsce w 2022 roku?

Zarobki kierowców autobusów miejskich w Polsce znacząco się od siebie różnią. Wpływają na to dwie najważniejsze kwestie: wielkość miasta, po którym odbywamy jazdy oraz nasz pracodawca – dany przewoźnik. Niestety, na tym samym stanowisku pracy, w mniejszych miejscowościach zarobimy odpowiednio mniej, niż w Warszawie.

Przyjąć można, że średnia płaca kierowcy autobusu miejskiego w Polsce to 3500 zł. Warto jednak podkreślić, że na tym samym stanowisku pracy zarobimy w stolicy statystycznie więcej o 1000 do 1500 zł. Odpowiadając na zadane w tym artykule pytanie – kierowca autobusu w Warszawie w 2022 roku zarabia średnio między 4500, a 5000 zł brutto. Dochodzą do tego również rozliczne benefity, na które może on liczyć. Przedstawiamy je w poniższym akapicie.

Benefity i premie kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie – na co dokładnie może on liczyć?

Sama stała podstawa nie jest całą pensją, na którą liczyć może kierowca autobusu miejskiego w Warszawie. Do najczęstszych benefitów, które otrzymamy na tym stanowisku, zaliczyć możemy dodatkowe premie pieniężne. Pracodawca wypłaca je najczęściej za wypracowanie w miesiącu danej liczby godzin lub przejechanie określonej sumy kilometrów.

Dochodzi do tego także prywatna opieka medyczna oraz pakiety socjalnych świadczeń. Do tych ostatnich wliczamy przeważnie dopłaty do urlopów oraz dofinansowania letniego lub zimowego wypoczynku dzieci kierowców. Innym często spotykanym benefitem jest popularna w wielu miejscach pracy karta MultiSport lub bony pieniężne.

Jeśli nasz pracodawca oprócz wyszczególnionych powyżej 4500 do 5000 zł brutto zaproponuje nam także wspomniane benefity, to praca na takim stanowisku staje się nader intratnym zajęciem.

Przeszkoda! Kierowcy autobusów muszą płacić 4500 – 5000 zł za kurs prawa jazdy kat D. z własnej kieszeni!

Niestety istnieje wielka przeszkoda, która w dużej mierze stopuję rozwój kariery potencjalnych kierowców autobusów miejskich. Mówimy teraz o potrzebie posiadania prawa jazdy kat. D. Kurs na nie to kwoty rzędu 4500, a nawet 7000 zł.

W większości przypadków przyszły kierowca wszelkie koszty pokryć będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Czy istnieje możliwość zdobycia pracy kierowcy autobusu miejskiego bez przymusu uiszczenia jednorazowej opłaty oscylującej wokół 5000 zł?

Jak odbyć kurs prawa jazdy kat. D za darmo? H3

Jak z powyższego wynika, największą barierą możliwości rozwoju kierowców w branży przewozów miejskich jest właśnie obowiązek samodzielnego opłacenia kursu na prawo jazdy kat. D. Świadome tego marki przewoźnicze, wedle swoich możliwości, wychodzą z częstszymi lub rzadszymi inicjatywami sprowadzającymi się do zasponsorowania przyszłemu kierowcy wspomnianego kursu.

Dobrym przykładem takiego działania jest polityka Arrivy – niezależnego, międzynarodowego przewoźnika, który usługi transportu miejskiego oferuje również na rynku warszawskim. Marka ta dysponuje znacznie większym kapitałem, niż jej polskie odpowiedniki, co z kolei przekłada się na możliwość pełnego zasponsorowania swoim potencjalnym pracownikom nie tylko kursu na prawo jazdy kat. D, ale i kurs kwalifikacji zawodowej.

Sponsorowanie przez Arrivę kursów prawa jazdy kat. D – jak dokładnie wygląda?

Jeśli więc chcemy odbyć kurs na prawo jazdy kat D. za darmo, to nasze działania rozpocząć powinniśmy od złożenia wniosku do Akademii Kierowców Arrivy. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie aktualnego prawa jazdy kat B oraz predyspozycji do wykonywania wiadomego zajęcia. Obie te kwestie weryfikowane są podczas rozmowy rekrutacyjnej w jednym z biur Arrivy.

Po pozytywnym przejściu etapu kwalifikacyjnego czekają nas jeszcze badania psychologiczne i lekarskie, które dodatkowo zweryfikują nasze predyspozycje. Następnie, Akademia Kierowców Arrivy wyśle nas na zajęcia teoretyczne. Obejmują one 20 godzin.

Następnie przyjdzie pora na praktykę, tu liczyć będziemy mogli na 60 godzin prowadzenia autobusu. Odbywać się to będzie w asyście doświadczonych pracowników marki, którzy wspomogą nas swoją wiedzą i umiejętnościami. Na koniec, przystępujemy do państwowych egzaminów w dedykowanym do tego ośrodku.

Podsumowanie

Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego w Warszawie? W 2022 roku są to kwoty rzędu 4500 – 5000 zł brutto. Dochodzą do tego także benefity, jak pakiet socjalny czy prywatna opieka medyczna. Jeśli chcemy odbyć kurs na prawo jazdy kat. D i nie opłacać go ze swojej kieszeni, kwotą oscylującą wokół 5000 zł – zdecydujmy się na jednego z przewoźników deklarujących chęć zasponsorowania kursu kwalifikacji zawodowej.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz