Katowice to serce aglomeracji województwa śląskiego. Liczą 307 tys. mieszkańców i 80 tys. studentów. Kiedyś postrzegane jako miasto przemysłowe, dzisiaj prężnie działający ośrodek akademicki i kulturowy. Czym przyciąga do siebie studentów?
Edukacja
Katowice mogą pochwalić się dużą ilością szkół wyższych, w tym największymi jak Uniwersytet Śląski, który oferuje 66 kierunków, gdzie kształci się 26 tys. studentów oraz Politechnika Śląska, w którym uczy się 28 tys. osób. Zaskoczeniem są najpopularniejsze kierunki wybierane przez kandydatów, bo w Uniwersytecie Śląskim najwięcej chętnych było na: realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię; reżyserię oraz filologię angielską. W Politechnice natomiast oblegane były budownictwo oraz górnictwo i geologia.
Mieszkanie
W Katowicach wynajęcie mieszkanie wyniesie nas od 20 do 40zł za metr. Jednak nadal popularnością cieszą się akademiki, w których za pokój jedno lub dwuosobowy zapłacimy między 360 a 460zł.
Kultura i atrakcje
W Katowicach oprócz kin, teatrów i klubów, możemy znaleźć ciekawe wydarzenia dedykowane specjalnie dla środowiska studenckiego. – Katowice to zagłębie polskiego rapu. Często odbywają się tu koncerty, więc jeśli ktoś lubi ten typ muzyki na pewno nie będzie się tu nudził – mówi Dominika, studentka III roku administracji.
– W porównaniu z innymi miastami, w Katowicach nie ma aż tylu atrakcji. Jednak, jeżeli jakieś są organizowane, to najczęściej sprzyjają skromnej studenckiej kieszeni – komentuje Aneta, studentka II roku pedagogiki specjalnej.
Praca
W porównaniu do całego województwa śląskiego, w Katowicach jest najniższy poziom bezrobocia – wynosi 5,7%. Miasto się rozwija. Wyrastają nowe budynki, które zmieniają obraz tego miejsca jako zapomnianego, robotniczego. Czy są tu perspektywy pracy?
– Na pewno są większe niż w mieście z którego pochodzę, jednakże nie określiłabym tego niestety pozytywnie. Nie wiem czy zdecyduje się zostać w Katowicach po studiach, ponieważ rynek pracy ciągle ulega zmianie – mówi Aneta, studentka Uniwersytetu Śląskiego.
Życie w Katowicach
W świadomości Polaków ciągle utrzymuje się wizerunek miasta jako brudnego, zaniedbanego i straszącego zniszczonymi budynkami. – Wszystko jest tu szare. Nawet bloki. Jednakże nie wpływa to na charakter miasta, Ślązacy ewidentnie ratują sytuację swoim przyjaznym nastawieniem. Rodowici hanysi są bardzo otwarci na ludzi, charakteryzuje ich też specyficzna gwara, ale nie przeszkadza ona w porozumiewaniu się z nim – stwierdza Aneta.
– Mi się tu bardzo podoba. Jasne, że są miejsca, gdzie lepiej nocą się nie zapuszczać, jak na przykład Nikiszowiec, ale takie dzielnice możemy znaleźć wszędzie. W Katowicach pojawiają się nowe budynki, które odmieniają wizerunek miasta, instalowany jest monitoring, dla poprawienia bezpieczeństwa. Transport miejski jest w miarę dobrze skomunikowany z dzielnicami, jedynym minusem mogą być ceny biletów – miesięczny kosztuje ponad 60zł – mówi Dominika, studentka administracji.
Katowice to miejsce, gdzie nowoczesność i technologia łączy się z tradycjami kulturowymi. Bez wątpienia jest to miasto warte do rozważenia przy wyborze studiów.
Podsumowanie – zalety i wady Katowic
ZALETY | WADY |
ciekawa kultura i tradycje miasta | duża ilość fabryk |
małe bezrobocie | zanieczyszczone powietrze |
przystępne ceny mieszkań |
Kinga Wójcik – praktykantka portalu StartKariery.pl
Totalna bzdura! Chociażby w Krakowie jest większe zanieczyszczenie powietrza niż w Katowicach i pod tym względem nie można im nic zarzucić, to samo z fabrykami. Autor chyba nigdy nie był w Katowicach i ma informacje sprzed 20 lat.