Start kariery » Studia i nauka » Czy warto iść na studia podyplomowe?
Studia i nauka

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Jak pokazują statystyki, studia podyplomowe w Polsce cieszą się sporą popularnością. Od kilku lat liczba osób decydujących się na ten rodzaj kształcenia sięga prawie 200 tys.. Na czym polegają? Dla kogo są przeznaczone? Skąd wziął się ich fenomen?

Czym są studia podyplomowe?

Jest to forma kształcenia przeznaczona dla osób, które ukończyły studia minimum pierwszego stopnia, czyli uzyskały tytuł licencjata bądź inżyniera. Zajęcia trwają zazwyczaj dwa semestry (rok akademicki) a po ich zakończeniu zazwyczaj trzeba obronić pracę końcową (choć nie jest to regułą). Co za tym idzie nie uzyskuje się dyplomu, tylko świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Decydując się na dany kurs należy zapoznać się z ofertą oraz z cenami danych specjalizacji, bo te wahają się od średnio 2 do nawet 8 tys. Studia prowadzone są w trybie zaocznym czyli dają możliwość jednocześnie podjęcia pracy i poszerzania swojej wiedzy.

Nauka przez całe życie. Dla kogo studia podyplomowe?

Ukończenie tak zwanej „podyplomówki” to możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych, zwiększenia szans na rynku pracy, zdobycia kolejnej specjalizacji i naturalnie podniesienia wartości i atrakcyjności CV. Często decydują się na nią ludzie chcący uzyskać wiedzę z danej dziedziny, której nie dały im ukończone studia oraz ci, którzy chcą realizować własne zainteresowania. Niestety dzisiejszy rynek pracy charakteryzuje się dużą konkurencją, przez co od potencjalnych kandydatów oczekuje się dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu. Zazwyczaj samo zdobycie tytułu magistra z danej dziedziny nie zapewnia stałej i dobrze płatnej pracy. Niekiedy na zrobienie dodatkowej specjalizacji decydują się osoby, którym uzyskanie danego tytułu nie zagwarantowało wymarzonego stanowiska bądź awansu. Studia podyplomowe są więc dobrą alternatywą dla tych, którzy nie mają czasu na poświęcenie się edukacji przez kolejne 2-3 lata.

Staże i praktyki, a studia podyplomowe

Czasem można spotkać się z opinią, że ukończenie studiów podyplomowych to tylko kolejny, nic nieznaczący punkt w CV, bo przecież o wiele ważniejsze są praktyki i staże. Jednak niekoniecznie, ponieważ staż i praktyka to idealny sposób na zdobycie cennego doświadczenia, co jest bardzo ważne dla osób dopiero stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Natomiast studia podyplomowe dają możliwość nabycia podstaw teoretycznych z wąskiej dziedziny nauki, które bywają dobrym zapleczem dla praktycznych działań.

Jak dostać się na studia podyplomowe?

Tego typu studia są prowadzone na większości uniwersytetów oraz w uczelni prywatnych. Każda jednak ma inne zasady rekrutacji. Najpierw należy wybrać szkołę i zapoznać się z  terminami, wymaganiami formalnymi, wysokością czesnego oraz oferowanymi specjalizacjami, a tych jest mnóstwo – od brokera informacji, menedżera sportu przez etykę dla nauczycieli, aż po zarządzanie apteką.

Powodzenia!

Kinga Wójcik

Praktykantka portalu StartKariery.pl

komentarze 3

Kliknij, by dodać komentarz

  • Studia podyplomowe dają nowe możliwości,albo rozwój w swoim zawodzie i zdobycie szerszych kwalifikacji, albo zdobycie całkowicie nowego zawodu.Mieszkam na śląsku tutaj jest ogromny wybór począwszy od prywatnych np.Instytut Studiów Podyplomowych, a kończąc na państwowych takich ja np. Uniwersytet Ślaski.

  • Studia podyplomowe dają pogłębienie wiedzy. Wiele uczelni organizuje studia podyplomowe. Często celem uczelni jest zysk, a nie wiedza. O wiedze dba Akademia Polonijna w Częstochowie tutaj skończyłem podyplomowe.