Start kariery » Pozostałe » Co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii online
Pozostałe Rozwój

Co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii online

Positive girl having video call and asking for help. Young woman keeping hands together in pray and focusing on laptop monitor. Communication or asking concept

Do najważniejszych czynników mających decydujący wpływ na powstanie psychoterapii online, w pierwszej kolejności powinniśmy zaliczyć coraz szybciej postępujący rozwój technologii – szczególnie w zakresie wzrostu powszechnego dostępu do szybszych i stabilniejszych łączy internetowych, które umożliwiły prowadzenie spotkań online przy zachowaniu wysokiej jakości dźwięku i obrazu, a także braku latencji rozumianej jako opóźnienie w przesyłaniu sygnału.

Do najważniejszych czynników mających decydujący wpływ na powstanie psychoterapii online, w pierwszej kolejności powinniśmy zaliczyć coraz szybciej postępujący rozwój technologii – szczególnie w zakresie wzrostu powszechnego dostępu do szybszych i stabilniejszych łączy internetowych, które umożliwiły prowadzenie spotkań online przy zachowaniu wysokiej jakości dźwięku i obrazu, a także braku latencji rozumianej jako opóźnienie w przesyłaniu sygnału. Pandemia COVID-19, która zepchnęła społeczeństwa w odmęty izolacji tylko przyspieszyła wspomniany proces, stanowiąc tym samym jeden z głównych budulców do powstania oraz popularyzacji zjawiska psychoterapii online, która w tych trudnych czasach była jedynym kołem ratunkowych dla ludzi borykających się z problemami z zakresu zdrowia psychicznego. Dowiedzmy się czegoś więcej o jej fenomenie i przyjrzyjmy bliżej korzyściom, jakie oferuje pacjentom decydującym się na tą formę leczenia.

Czym jest psychoterapia online?

Psychoterapia online jest wirtualnym odpowiednikiem klasycznej formy terapii. Dzięki zastosowaniu urządzeń posiadających dostęp do kamery oraz możliwość podłączenia do sieci, takich jak między innymi komputer, laptop lub smartfon, pacjent wraz z terapeutą spotykają się online na sesji terapeutycznej.
Jak pokazują statystyki, w tym celu najczęściej używamy popularnych i wszechobecnych aplikacji z których w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić Skype, Zoom, Google Meets oraz WhatsApp.
Na osobną uwagę zasługują tutaj największe serwisy internetowe świadczące usługi psychoterapii online do których należy między innymi trzymsie.pl, które stawiają na innowacje, starając się zaimplementować autonomiczne rozwiązania dające możliwość prowadzenia sesji terapeutycznych z poziomu własnego portalu internetowego.

Jakie zalety psychoterapii online najczęściej są wskazywane przez pacjentów?

Respondenci biorący udział w wielu tego typu badaniach, najczęściej wskazują na:

  • możliwość przeprowadzenia sesji terapeutycznych z dowolnego miejsca na świecie

oraz o każdej porze dnia i nocy

  • brak konieczności przemieszczania się celem odbycia wizyty u specjalisty, co pozytywnie wpływa na oszczędność czasu oraz pieniędzy
  • umożliwiająca zachowanie prywatności anonimowość, wpływająca na zwiększenie komfortu u pacjenta
  • bardzo szeroki wybór terapeutów i specjalistów z całego kraju
  • powszechność rozumiana oraz szeroka dostępność konsultacji online, która

pozwala nieść pomoc pacjentom z terenów wiejskich i podmiejskich, którzy do tej pory mieli znacznie utrudniony dostęp do pomocy psychologicznej

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań terapeuty?

W pierwszej kolejności powinniśmy spróbować zasięgnąć informacji na ten temat od osób nam najbliższych, którzy w swoim życiu mogli mieć kontakt ze specjalistami tego typu w i są w stanie przedstawić nam rekomendacje w tym zakresie.
Nie mniej, wciąż najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na znalezienie odpowiedniego terapeuty będą zasoby sieci, które za pomocą wyszukiwarki pozwolą nam odszukać transparentne witryny internetowe dające dostęp do baz terapeutów prowadzących terapię w nurtach, którymi jesteśmy zainteresowani z uwagi na specyfikę problemu z jakim staramy się uporać.
Wybrany przez nas specjalista powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w trudnej i wymagającej sztuce prowadzenia spotkań online.

Czy psychoterapia online jest w pełni skuteczną i wartościową formą leczenia zaburzeń psychicznych?

Wszelkie naukowe badania traktujące o skuteczności terapii online w sposób jednoznaczny wskazują ją jako pełnowartościową i efektywną formę leczenia zaburzeń psychicznych.
Należy przy tym jednak pamiętać, że sukces terapii zawsze będzie dodatkowo zależeć od pozostałych czynników, do których możemy zaliczyć rodzaj zaburzenia z jakim zgłaszamy się do specjalisty, a także naszą relację z samym terapeutą połączoną z umiejętną współpracą obu stron.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty?

Jeśli czujemy potrzebę przeprowadzenia wstępnej konsultacji związanej z oceną naszej obecnej kondycji psychicznej, nie będziemy potrzebować niczego więcej ponad naszą wolę.

  • nieumiejętność radzenia sobie z emocjami
  • problemy z zakresu relacji interpersonalnych
  • doświadczanie traum emocjonalnych do których należą między innymi przemoc, utrata bliskiej osoby oraz ciężkie uszczerbki na zdrowiu
  • problemy z samoakceptacją oraz brakiem celu w życiu
  • poczucie bezradności w związku z problemem uzależnień od substancji psychoaktywnych

Terapia pozwoli nam lepiej zrozumieć swoje emocje oraz da nam narzędzia, dzięki którym walka z naszymi problemami będzie łatwiejsza i możliwa do wygrania.
Niemniej, warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy, których występowania szczególnie nie powinniśmy bagatelizować i które to powinny być głównym determinantem wpływającym na podjęcie decyzji o udaniu się na wizytę do specjalisty:

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz