Start kariery » Praca » Poszukiwanie pracy » Rekrutacja inżynierów – jak przygotować się do pierwszej technicznej rozmowy rekrutacyjnej?
Poszukiwanie pracy

Rekrutacja inżynierów – jak przygotować się do pierwszej technicznej rozmowy rekrutacyjnej?

W branżach technicznych inżynierowie i wysokiej klasy specjaliści mogą przebierać w ofertach pracy. Czy oznacza to, że wystarczy znaleźć firmy, które prowadzą rekrutację inżynierów i złożyć w nich swoje CV? Bynajmniej. Każdy pracodawca ma swoje wymagania. Nawet jeśli spełniasz je w 100%, będzie chciał upewnić się, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Dlatego musisz wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. W innym przypadku nie przekonasz do siebie swojego rozmówcy. Nawet, jeśli uda Ci się pozytywnie przejść weryfikację wiedzy i umiejętności.

Jak zareagować na zaproszenie rekrutera?

Wysyłasz zgłoszenie. Mija jakiś czas. Dzwoni telefon. Otrzymujesz zaproszenie na rozmowę. Już w tym momencie masz możliwość, by zaprezentować się jako profesjonalista. Podziękuj za zainteresowanie. Ustal dogodny termin. Zapytaj, z kim odbędzie się rozmowa. W ten sposób dasz pierwszy sygnał, że masz zamiar solidnie przygotować się do spotkania.

W podobny sposób warto postępować, kiedy rekruter zgłosi się do Ciebie samodzielnie. Nie daj się zaskoczyć. Twoje szczególne zdolności mogą być komuś potrzebne w każdej chwili.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymać pracę?

Przed spotkaniem sprawdź najważniejsze informacje o firmie i zapamiętaj je. Nie chodzi tu wyłącznie o dane adresowe. Skup się na osiągnięciach. Już w tym momencie zastanów się, co podoba Ci się w sposobie działania przedsiębiorstwa, w którym być może będziesz pracować.

Przygotuj także kopie swojego CV. Najlepiej, jeśli będzie ono sporządzone w co najmniej dwóch językach. W razie potrzeby wyciągniesz je z teczki, czym zaimponujesz potencjalnemu pracodawcy.

Przygotowanie do rekrutacji inżynierów obejmuje też Twoje codzienne decyzje. Ostrożnie zarządzaj swoim wizerunkiem w sieci. Mowa tu przede wszystkim o portalach społecznościowych i profesjonalnych. W innym przypadku interesującą posadę może otrzymać osoba, która lepiej chroni prywatne informacje.

CV w rekrutacji inżynierów – sprawdź, które z Twoich kompetencji odpowiadają wymaganiom.

Przeczytaj jeszcze raz ofertę pracy. Następnie zerknij na CV, które skłoniło rekrutera, by się z Tobą skontaktować. Które informacje się pokrywają? W jakich punktach następują rozbieżności?

Na rozmowie mogą paść pytania o kwalifikacje, których nie wymieniasz w przesłanym podaniu. Potraktuj to jako szansę, by przedstawić swój tok rozumowania. Nie bez powodu odpowiadasz na ogłoszenie, choć nie spełniasz wszystkich wymagań. Wiesz, że sobie poradzisz. I dobrze wiesz dlaczego.

Jak kandydat powinien zachowywać się w trakcie rozmowy o pracę?

Czy wiesz, na co rekruter zwraca uwagę? Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej odgrywa bardzo ważną rolę. Na ten temat powstało wiele opracowań. Pamiętaj jednak, że szczerość zawsze wygrywa ze sztucznością.

Dlatego zachowuj się naturalnie i profesjonalnie. Okazuj zainteresowanie, utrzymuj nienachalny kontakt wzrokowy. Jeśli masz tendencje do bogatej gestykulacji, nie hamuj jej. Wolisz spokojnie spleść dłonie przed sobą? Również wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Nie kontroluj każdego swojego ruchu. Zachowaj pewność siebie, lecz nie myl jej z zarozumiałością.

Taka postawa wzbudza zaufanie i zachęca do podobnej naturalności po drugiej stronie. Skupiając się na rozmówcy, możesz dowiedzieć się o nim równie wiele, co on o Tobie.

Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czego chce się dowiedzieć pracodawca podczas rozmowy o pracę? W gruncie rzeczy interesuje go tylko jedno. Sprawdzenie, czy poradzisz sobie na oferowanej posadzie. W tym celu może kierować do Ciebie pytania, które tylko z pozoru wydają się proste. Odpowiedzi warto przygotować zawczasu.

Pytania mogą być dość różnorodne. Do najbardziej typowych należą:

  • Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?
  • Co możesz zrobić dla naszej firmy, czego nie mogą wykonać inni kandydaci?
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • Jakie są Twoim zdaniem kluczowe cechy kandydata na to stanowisko?
  • Co uznajesz za swój największy sukces?
  • Jaki cel postawisz sobie, jeśli otrzymasz tę pracę?
  • Jakie masz oczekiwania finansowe?

Oczywiście nie przewidzisz wszystkich pytań. Rekruterzy mogą wykazać się w tej kwestii sporą kreatywnością. Jednak ćwicząc w domu, lepiej zrozumiesz ich cel. Dzięki temu poradzisz sobie podczas rozmowy.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje pytania do pracodawcy.

O co możesz zapytać pracodawcę? O wszystko, co interesuje Cię w jego firmie. Możesz pytać o struktury organizacyjne i potencjalną ścieżkę kariery. Pytaj, jakie są możliwości rozwoju na danym stanowisku i jakie szkolenia są oferowane pracownikom. Zainteresuj się zespołem, z którym być może będziesz pracować nad realizacją projektu. W ten sposób pokażesz, że dana oferta naprawdę Cię ciekawi.

Brak pytań może być odebrany negatywnie. Dlatego jeszcze przed spotkaniem zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć.

Czy druga rozmowa rekrutacyjna różni się od pierwszej?

Zaproszenie na drugą rozmowę świadczy wyłącznie o tym, że pierwszy etap rekrutacji przebiegł pozytywnie. Drugie spotkanie może jeszcze zaskoczyć zarówno Ciebie, jak i pracodawcę. Dlatego koniecznie zadbaj o to, by przygotować się do niego z równą starannością.

Zastanów się nad przebiegiem pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. Określ, które kwestie mogą być jeszcze wyjaśniane. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zrobienie dobrego wrażenia. A stąd już prosta droga do zdobycia pracy.

Powodzenia na rozmowie rekrutacyjnej!

 

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz