Już tylko 4 dni zostały do ostatecznego terminu aplikacji na duńskie uczelnie. Dlaczego warto? Studia są darmowe, możesz dostać stypendium i zdobyć wiedzę w najlepszych i najlepiej wyposażonych uczelniach w kraju.
Spis treści
Jakie wymagania trzeba spełnić by studiować w Danii?
Nie musisz mieć zdanej międzynarodowej matury. Wystarczy polska podstawowa zaliczona na 50-70%. Na nieliczne kierunki przyda się jednak rozszerzona. Zazwyczaj większą wagę przywiązuje się do ocen z poszczególnych przedmiotów w szkole średniej. By obiegać się o studia w państwie klocków Lego konieczna jest też dobra znajomość angielskiego potwierdzona zaliczeniem wstępnego sprawdzianu. Można to zrobić przez internet. Część uczelni, przeważnie akademie, wymaga również przesłania listu motywacyjnego oraz referencji od wybranego nauczyciela.
Dlaczego kraina wikingów?
Do Dani warto pojechać nie tylko dla pięknych widoków, plaż, fiordów, jezior polodowcowych czy malowniczych zatok i pagórków. Kraj uważany jest również za jeden z najlepszych dla inwertorów, a według sondaży ONZ ludziom żyje się tam szczęśliwie. Najistotniejsze jest, że poziom duńskiego szkolnictwa jest wyższy od polskiego, a dwa (z ośmiu) uniwersytety plasują się w pierwszej setce najlepszych na świecie. Ośrodki naukowe z kraju nad Wisłą należy wypatrywać w jakieś dwieście pozycji niżej.
– Podczas, gdy w Polsce studenci zajmują się teoriami finansów, w Danii razem z prowadzącym zajęcia wspólnie dyskutują nad tym, jak rozwiązać aktualne problemy finansowe wybranej spółki. To nauka zorientowana na praktykę. – komentuje Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga polskim uczniom w aplikacji na zagraniczne uczelnie.
Jak wyglądają studia w Danii?
Organizacja studiów w Danii różni się nieco od znanej z Polski. Studia licencjackie zazwyczaj dzielą się na dwa stopnie: AP Degree (który trwa 2 – 2,5 roku i odpowiada 120/150 punktom ECTS) oraz TOP-UP Bachelor (1,5 – 2 lata) będących kontynuacją pierwszych. Na AP rekrutacja przebiega standardowo po maturze. Na TOP-UP niektóre uczelnie pozwalają ubiegać się polskim studentom po pierwszym roku krajowego licencjatu.
Ile kosztują studia w Danii?
Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą studiować za darmo w publicznych duńskich uczelniach. Odpada więc koszt studiów jako takich. Utrzymanie w Dani nie należy do najtańszych,a le każdy student może obiegać się o stypendium w wysokości 800 euro miesięcznie. Jedynym wymogiem jest dorywcza legalna praca w wymiarze 10-12 godzin tygodniowo.
Po więcej informacji na temat studiów w Danii kliknij TUTAJ
Informacje za: http://elab.edu.pl/, fot. nadesłane
Ja w przyszłym roku zdaję maturę, i praktycznie jestem zdecydowana na podjęcie studiów w Danii. Cieszę się ogromnie, choć towarzyszą mi również pewne obawy. Całe szczęście, że istnieją agencje, które wszystkie formalności załatwiają za studenta. 🙂