Start kariery » Studia i nauka » Studia jednak dają pracę!
Studia i nauka

Studia jednak dają pracę!

Według najnowszej analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju „Młodzi wykształceni, ale nie bezrobotni. Fakty i mity”, średnia stopa bezrobocia z ostatnich dziesięciu lat wśród absolwentów uczelni wyższych wynosi zaledwie 4,6%! To wynik prawie trzykrotnie niższy niż obecna średnia krajowa.

Jesteś wykształcony? Szybciej znajdziesz pracę!

Jak wynika z analizy, osoby wykształcone szybciej znajdują pracę po jej utracie. Aż 54% z nich, znajduje zatrudnienie w pierwszym półroczu bezrobocia, a prawie 34% w pięciorgu trzech pierwszych miesięcy. Z analizy wynika także, że im słabsze wykształcenie tym dłuższy czas poszukiwania zatrudnienia.

tab1

Najmniej „śmieciówek” wśród absolwentów uczelni

Tylko 20% osób z wyższym wykształceniem zatrudnionych jest na umowach czasowych. Śmieciówki nie dotyczą więc aż 80%. Autorzy analizy dostrzegają także trend: im niższe wykształcenie tym mniej umów stałych. Np. spośród osób z wykształceniem podstawowym tylko połowa może się nią pochwalić.

Humaniści lepsi od inżynierów?

Świadczą o tym dane GUS z ostatniego kwartału 2013 r. Wynika z nich, ze bezrobocie wśród inżynierów i budowlańców wyniosło 9,2%, reprezentantów nauk społecznych 9,6% i humanistów 5,6%.

 

tab 2

Czy zatem jest kolorowo?

Nie do końca. Po pierwsze, polska gospodarka na dzień dzisiejszy nie jest wstanie wchłonąć tak wielu pracowników z wyższym wykształceniem stąd bezrobocie wśród tej grupy społecznej. Po drugie, niski wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów uczelni nie oznacza, że pracują oni w swoim zawodzie. Bardzo często ich praca zupełnie rozmija się z nabytym wykształceniem co nadal stanowi spory problem. Tak czy owak, wygląda na to, ze studiowanie wcale nie jest takie głupie 😉

 

Tabele i dane: www.for.org.pl/pl/a/3138,Analiza-92014-Mlodzi-wyksztalceni-ale-bezrobotni-Fakty-i-mity

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Stopa bezrobocia mała bo 50% studnetów wyjechało, 40% nie może sie zarejestrować w pup bo panie robia wszytsko zebyś sie nie zarejestrował nawet wyamagają zaświadczeń o pracy na umowie o dzieło ze trzeba sobie to załwtić mimo że firma już nie isnteniej od 6 lat ale to szczegół,
    a 8% miało znajomości znalaząło prace a 2% ma prace bo ma wyższe,