Start kariery » Lifestyle » Macbook Air vs Pro – najważniejsze różnice
Lifestyle Pozostałe

Macbook Air vs Pro – najważniejsze różnice

Komputery Apple słyną ze swojej solidności i długowieczności. Zakup jednego z nich oznacza inwestycją na lata, zwłaszcza, że sprzęt można w przyszłości modernizować, na przykład poprzez wymianę dysku lub baterii, albo rozbudowę pamięci RAM. Ze względu na pojawienie się na rynku nowych procesorów Apple M2, aktualna oferta producenta jest bardzo szeroka, a każdy model można skonfigurować idealnie do swoich potrzeb. Do rozwiązania pozostaje kwestia, czy wybrać jeden z niedużych i mobilnych modeli MacBook Air, czy może postawić na bardziej wydajny MacBook Pro? Jakie różnice pomiędzy dwoma wariantami można dostrzec w aktualnej ofercie Apple?

Cena komputerów MacBook

Zakup laptopa zawsze odbywa się w ramach określonego budżetu, a więc jako pierwsze kryterium przedstawmy koszty. Aby stać się posiadaczem nowego MacBook Air z procesorem Apple M1 w najbardziej podstawowej konfiguracji, należy wydać w sklepie internetowym Apple 5799 zł. Z kolei ceny MacBooków Pro, w tym przypadku również z ekranem o przekątnej 13 cali, ale za to wyposażonych w najnowszy procesor M2 zaczynają się od 7 499 zł.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu decyduje o komforcie użytkownika, ale im jest mniejsza, tym laptop lepiej spełnia wymagania charakterystyczne dla urządzenia mobilnego. Dlatego MacBook Air, który ma się wyróżniać lekkością i kompaktowymi wymiarami posiada nieduży ekran. W przypadku modeli z chipem M1 jest to dokładnie 13,3 cala, a w przypadku procesorów M2 – 13,6 cala. Korzyść? Niespełna 1,3 kg wagi. Dodatkowo drugi wariant wyposażono w matrycę Liquid Retina, zamiast standardowego ekranu Retina, co zapewnia lepsze nasycenie kolorów i odwzorowanie czerni.

Jeśli wybór pada na model MacBook Pro, do dyspozycji są trzy warianty: 13 cali, 14 cali i 16 cali. Większe matryce wykorzystują technologię Liquid Retina XDR,

Procesor

Zastosowany w komputerze procesor najmocniej wpływa na jego wydajność. Obecną ofertę można uznać za przejściową, ponieważ dostępne w sprzedaży modele MacBook Air to warianty wyposażone w chip M1, albo najnowszy M2, za co niestety należy dopłacić ponad 1000 zł w najsłabszej konfiguracji. Procesory M2 posiadają 8-rdzeniowe CPU, a także 8-rdzeniowe lub 10-rdzeniowe GPU dla użytkowników, którym zależy na wyższej rozdzielczości i lepszej jakości wideo.

Segment MacBook Pro jest obecnie bardziej skomplikowany. Dostępne w sprzedaży modele 13‑calowe to nowość i są wyposażone w dokładnie te same procesory M2. Użytkownicy, którym zależy na większym ekranie, chwilowo muszą zadowolić się laptopami z procesorami M1. Wśród nich zróżnicowanie również jest spore. Najtańszy 14-calowy MacBook Pro posiada chip M1 Pro wyposażony w 8-rdzeniowe CPU oraz 14-rdzeniowe GPU. Na drugim biegunie znajduje się najmocniejszy 16 calowy laptop z procesorem M1 Max posiadającym 10-rdzeniowe CPU i 32-rdzeniowe GPU.

Pozostałe różnice

Oczywiście to nie wszystkie różnice. Warto zwrócić uwagę także na pamięć RAM. Podstawowy MacBook Air z chipem M1 posiada 8 lub 16 GB RAM. Nowe modele wyposażone w Apple M2 mogą natomiast zaoferować dodatkowo 24 GB RAM.

Ten sam przedział oferuje nowy, 13-calowy MacBook Pro. W modelach 14 calowych do wyboru jest 16 lub 32 GB RAM, a w przypadku największego wariantu 16-calowego w grę wchodzi dodatkowo nawet 64 GB RAM.

Tak prezentują się główne różnice pomiędzy dostępnymi aktualnie w sprzedaży modelami MacBook Pro i MacBook Air. Wybierając urządzenie dla siebie warto dodatkowo zwrócić uwagę na pojemność dysku i szybkość zapisu danych, zasilacz, kamerę i baterię.

Posiadasz komputer MacBook, jednak od pewnego czasu narzekasz na jego wydajność? Wymiana dysku w MacBooku to rozwiązanie dla ciebie. Twój sprzęt na jakiś czas odzyska dawny blask, więc nie musisz natychmiast inwestować w najnowszy model z procesorem Apple M2. Wymianę dysku oraz inne przydatne naprawy bądź modernizacje wykonasz sprawnie w warszawskim serwisie MacForce – https://www.macforce.pl/.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz