Start kariery » Pozostałe » Kontenery chłodnie vs. tradycyjne magazyny chłodnicze: porównanie kosztów i funkcjonalności
Pozostałe

Kontenery chłodnie vs. tradycyjne magazyny chłodnicze: porównanie kosztów i funkcjonalności

Przechowywanie takich towarów jak żywność czy leki wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Dotyczą one m.in. warunków termicznych – nieodpowiednia temperatura może sprawić, że cała partia straci swoje właściwości, a w związku z tym stosowanie takich produktów może się stać szkodliwe. Dowiedz się, czy kontenery chłodnie mogą zastąpić tradycyjne magazyny chłodnicze – porównujemy je pod względem funkcjonalności i kosztów!

Czym są kontenery chłodnie?

Kontenery chłodnie to obiekty, które coraz częściej wypierają tradycyjne magazyny chłodnicze. Są one konstruowane z przerobionych kontenerów morskich lub budowane na ich wzór. Dzięki temu są solidne, trwałe i wszechstronne. Charakteryzują się też modułową budową, która pozwala je dowolnie łączyć. Dodatkowo są wyposażone w rozwiązania, które pozwalają na utrzymanie w ich wnętrzu określonej temperatury. Co ważne – umożliwiają one przechowywanie nie tylko w warunkach chłodniczych i mroźniczych. Możliwe jest też zastosowanie temperatur wyższych niż temperatura otoczenia.

Istnieją różne rodzaje kontenerów chłodni. Mogą być one wyposażone tylko w izolację umożliwiającą utrzymanie temperatury we wnętrzu lub również w agregaty pozwalające nią dowolnie sterować. Dzięki temu istnieje możliwość doboru odpowiedniego rozwiązania do każdych potrzeb.

Kontener chłodnia a tradycyjny magazyn – funkcjonalność

Jak wypadają kontenery chłodnie w porównaniu z tradycyjnymi magazynami, jeśli chodzi o funkcjonalność? Utrzymanie temperatury w obu przypadkach odbywa się takimi samymi metodami – pomieszczenia muszą być dobrze zaizolowane, a za chłodzenie lub grzanie odpowiadają agregaty. Ponadto w obu przypadkach stosuje się aparaturę kontrolną i urządzenia do sterowania warunkami panującymi we wnętrzu.

Różnice dotyczą m.in. wymiarów – co do zasady kontenery chłodnie są raczej niewielkie (ich standardowe wymiary to ok. 2,5 m x 6 m). Magazyny występują natomiast w różnych rozmiarach. Tego typu obiekty można budować dowolnie, zgodnie z potrzebami. Problemem może być jednak zakup lub wynajem gotowego magazynu – nie zawsze udaje się znaleźć obiekt o pożądanych parametrach w preferowanej lokalizacji. Kontenery chłodnie są w tym zakresie znacznie bardziej elastyczne. Można je bowiem ze sobą łączyć, tworząc przestrzenie o dowolnej powierzchni. Co więcej, modułowa konstrukcja kontenerów umożliwia łatwą rozbudowę chłodni – w razie potrzeby można dołączyć do niej dodatkowe moduły! Natomiast w przypadku ograniczenia wolumenu przechowywanych towarów nie trzeba utrzymywać zbyt dużej przestrzeni – możliwe jest wówczas zmniejszenie chłodni stworzonej z kontenerów.

Atutem kontenerów chłodniczych może być też mobilność. Można je dość łatwo przetransportować z miejsca na miejsce. Jest to niezastąpione np. w przypadku konieczności zmiany lokalizacji siedziby firmy. Ta cecha przydaje się szczególnie firmom działającym na rynkach wymagających elastyczności. Należy jednak pamiętać, że inwestor musi dysponować miejscem na ustawienie obiektu kontenerowego, co może się wiązać z dodatkowymi trudnościami.

Kontener chłodnia a tradycyjny magazyn – ceny

Jak natomiast kształtują się ceny obu rozwiązań? W tym przypadku porównanie jest znacznie trudniejsze. Koszty zakupu lub wynajmu są bowiem zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Koszt kontenera zależy przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań. Realizacja indywidualnych, nietypowych potrzeb jest droższa. Przy wynajmie liczy się również jego okres (wynajem na dłuższy czas jest tańszy).

Ceny tradycyjnych magazynów zależą natomiast dodatkowo od lokalizacji – obiekty w najbardziej atrakcyjnych miejscach (zwykle są to tereny w pobliżu ważnych dróg i węzłów komunikacyjnych) bywają bardzo drogie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach kontenery chłodnie pozwalają zaoszczędzić – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ich wynajem, czy zakup. Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio u producenta lub dystrybutora.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz