Start kariery » Studia i nauka » Najpopularniejsze kierunki studiów
Studia i nauka

Najpopularniejsze kierunki studiów

Jakie kierunki były oblegane w 2013 r.? Na jakich specjalnościach o jedno miejsce walczyło kilkadziesiąt kandydatów? Co maturzyści chcieli najbardziej studiować? W jakich branżach czeka na Ciebie największa konkurencja?

Prawie 45 osób ubiegało się o jedno miejsce na kryminologii w Uniwersytecie Gdańskim! Na podium znalazła się także medycyna (30) i kierunek lekarsko-dentystyczny (30 i24). Wysoko lingwistyka stosowana angielska i włoska (23) oraz filologia szwedzka (22).

Nieźle także filologia norweska, japonistyka, geodezja i kartografia oraz dietetyka i sinologia (18 – 19). Nieco łatwiej było przyszłym psychologom na Uniwersytecie Wrocławskim. Poznawać jej tajniki chciało „tylko” 15 studentów na jedno miejsce. Inżynieria biomedyczna zdobyła 14 punktów, a reżyseria nieco ponad 13. Podobny wynik uzyskała logistyka, a tuż za nią biotechnologia.

Najwięcej osób, bo ponad 3o tysięcy chciało studiować informatykę. Drugie miejsce zajęło prawo i zarządzanie przyciągając ponad 20 tysięcy młodych osób. Najniższy stopień podium przypadł budownictwu z blisko 19 tysiącami, a tuż za pudłem znalazła się mechanika i budowa maszyn (18294). Piąte miejsce to zarządzanie i inżynieria produkcji (17234), szóste ekonomia (17090), a siódme automatyka i robotyka, na ósmej pozycji inżynieria środowiska.

Czy duże zainteresowanie jakimś kierunkiem obniża Twoje szanse w tej branży? Statystycznie tak, bo im więcej chętnych tym większa konkurencja na studiach, a potem na rynku pracy. Pamiętaj jednak, że jeśli uczysz się tego co lubisz i jesteś w tym dobrym, nie rezygnuj ze swoich marzeń tylko dlatego, że masz wielu rywali. Będąc ekspertem w swojej dziedzinie i mając odrobinę szczęścia położysz ich na łopatki!

komentarze 2

Kliknij, by dodać komentarz

  • W Warszawie masz taki kierunek na WSTiJO. Moim zdaniem warty uwagi i gdybym była młodsza, to pewnie bym sięzapisała. Teraz nie jest to mi juzpotrzebne 🙂