Start kariery » Pozostałe » Formy pomocy psychologicznej: konsultacja, terapia, leczenie
Pozostałe

Formy pomocy psychologicznej: konsultacja, terapia, leczenie

Gdy konieczne jest uzyskanie pomocy psychologiczne, może mieć ona różne formy w zależności od konkretnych potrzeb klienta. Jakie usługi psychologiczne świadczone są w gabinetach i poradniach?

Konsultacje psychologiczne i psychiatryczne

Najczęściej psycholog w Poznaniu – https://klinika-lmc.pl/ oraz w innych miastach oferuje swoim klientom usługi w ramach konsultacji psychologicznych, natomiast psychiatra – psychiatrycznych. Konsultacją nazywa się pierwszą wizytę u tego rodzaju specjalisty, która trwa zwykle około 60 minut. Konsultacje mogą być prowadzone indywidualnie, ale również oferowane są jako rodzinne, małżeńskie. Podczas wizyty konsultacyjnej psycholog albo psychiatra mogą bliżej zapoznać się z problemami swojego klienta, aby następnie postawić diagnozę i zaproponować optymalna metodę leczenia dopasowaną do jego sytuacji.

Psychoterapia – indywidualna i grupowa

Gdy klient decyduje się na skorzystanie z pomocy, odbywa się ona w formie psychoterapii. Jest ona świadczona jako terapia indywidualna, małżeńska, rodzinna albo grupowa. Uprawnienia do prowadzenia psychoterapii posiadają psychoterapeuci. Terapia najczęściej odbywa się w formie regularnych spotkań, które mogą trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat w zależności od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. Psychoterapia może odbywać się prywatnie, ale także na NFZ. Wiele osób preferuje jednak korzystanie z płatnych usług terapii, co pozwala wtedy na uzyskanie pomocy w każdym momencie. Psychoterapia na NFZ to ograniczona liczba zabiegów, dlatego też jej efekty nie zawsze są tak dobre.

Leczenie farmakologiczne – tylko u psychiatry

Niekiedy problemy psychologiczne są tak znaczne, że konieczne jest udanie się do psychiatry. W porównaniu do psychologa jest to lekarz, który posiada także dodatkowe uprawnienia, między innymi może wypisywać recepty, skierować pacjenta na leczenie szpitalne, wypisać zwolnienie z pracy. Psychiatra może zaordynować pacjentowi leczenie farmakologiczne. Stosowane jest ono między innymi u pacjentów z problemami jak depresja, nerwica, choroba afektywna dwubiegunowa oraz w wielu innych sytuacjach, gdy sama psychoterapia to za mało, by uzyskać optymalne efekty pomocy.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz