Start kariery » Studia i nauka » Studia za granicą » Nauka i studia w Austrii
Studia i nauka Studia za granicą

Nauka i studia w Austrii

Myślisz o studiowaniu w Austrii? A może rodzice pracują w tym kraju i chciałbyś chodzić tam do szkoły? Parę przydatnych informacji na temat systemu edukacji w kraju Mozarta.

System edukacyjny w Austrii

Obowiązek szkolny rozpoczyna się z 6 rokiem życia, a kończy w wieku 15 lat. Pierwsza szkołą jest Volksschule/Grundschule, czyli szkołą podstawowa. Nauka w niej trwa 4 lata. Po szkole podstawowej nauka kontynuowana jest w odpowiedniku naszego gimnazjum Hauptschule lub Mittelschule, gdzie uczniowie spędzają kolejne 4 lata nauki. Po gimnazjum nadchodzi czas na wybór dalszej ścieżki nauki. Do wyboru mamy szkoły zawodowe, techniczne oraz ogólnokształcące. Wielu uczniów decyduje się na tzw. Lehre, czyli praktyczną naukę zawodu u pracodawców.

Szkolnictwo wyższe w Austrii

Warunkiem przystąpienia do studiów w Austrii jest posiadanie matury. Do wyboru mamy 16 uniwersytetów, politechniki, szkoły artystyczne oraz koledże nauczycielskie. Studia wyższe są w Austrii płatne. Koszt nauki w ciągu jednego semestru to kwota rzędu ok. 350 euro, można jednak liczyć na stypendia rządowe i prywatne. Na stronie www.studienwahl.at wyszczególnione są wszystkie kierunki, na które można uczęszczać w Austrii. Studia są dwustopniowe – licencjackie oraz magisterskie.

Jak dostać się na studia w Austrii?

Podstawową sprawą jest zdana matura. Dyplom maturalny należy przetłumaczyć przysięgle na język niemiecki, Wymagana jest też znajomość języka niemieckiego. Może być ona udokumentowana poprzez certyfikat językowy Zertifikat Deutsch lub Zentrale Oberstufenprufung lub udokumentować minimum 4 letnią naukę języka niemieckiego w szkole średniej. Dodatkowo na niektórych wydziałach na 1 semestrze obcokrajowcy zdają egzamin ze znajomości niemieckiego.

Koszty życia w Austrii

Koszty życia w Austrii są wysokie, miesięcznie zakwaterowanie, wyżywienie oraz dojazdy mogą kosztować studenta ponad 500 euro. Dlatego też warto się postarać o stypendium. Stypendium można uzyskać na przykład dzięki fundacjom im. Ernesta Macha, Franza Werfla i Richarda Plaschka. Można również wystąpić do Austriackiego Związku Studentów o stypendium socjalne, w wysokości 1200 euro miesięcznie. Jeśli nie możemy liczyc na stypendium, to trzeba rozejrzeć się za pracą. Na temat pracy w Austrii znajdziesz więcej informacji tutaj.

tagi

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz