Start kariery » Opinie o firmach » Praca w Amazon – warunki i zarobki
Opinie o firmach Praca

Praca w Amazon – warunki i zarobki

Amazon prowadzi obecnie największy sklep internetowy. Jego domenom są książki, ale sprzedaje także elektronikę, ubrania, meble i wiele więcej. W 11 krajach na całym świecie zatrudnia ponad 150 tysięcy pracowników. W Polsce kilka tysięcy. Czy warto pracować w Amazoni? Warunki pracy w Amazon. Zarobki w Amazon.

Krótka historia Amazon

Protoplasta dzisiejszej marki, portal Cadabra.com został założony w 1994 r. przez Jeffa Bezosa. Twórca postanowił jednak szybko zmienić nazwę na Amazon. Dotychczasowa rzekomo brzmiała zbyt podobnie do słowa „cadaver”, oznaczającego w języku angielskim „zwłoki”. Amazon zaś miał kojarzyć się z najdłuższą rzeką świata oraz egzotyką i „czymś zupełnie innym”. Koncepcja ta doskonale wpasowała się w wizerunek  przedsiębiorstwa, które zrewolucjonizowało sprzedaż książek i stało się jej liderem. W 2000 r. w logo firmy pojawia się charakterystyczna przypominająca uśmiech strzałka od  litery A do Z. Miało to oznaczać, że Amazon troszczy się o każdy produkt. Asortyment Amazona poszerzył się szybko o filmy, sprzęt komputerowy czy meble, a magazyny powstały poza granicami USA. Do Polski gigant z Ameryki przywędrował w 2014 r i zajął dwie lokalizacje w podwrocławskich Bielanach i w Sadach pod Poznaniem.

Zarobki w Amazon

Pracownicy Amazon mogą liczyć na około 12 – 13 zł brutto za godzinę plus premie np. za stuprocentową obecność. Do tego firma gwarantuje prywatną opiekę medyczną, darmowy dowóz do centrów logistycznych, obiady za złotówkę czy 26 dni płatnego urlopu.

Warunki pracy w Amazon

Warunki pracy w Amazon nie od dziś uważane są za nie najlepsze. Swego czasu głośno było o strajkach jakie przetoczyły się przez centra logistyczne w Niemczech. Głównymi ich powodami miały być słabe wynagrodzenia i ogromna presja ze strony przełożonych. Gorące nastroje panowały także  w polskich placówkach. Zatrudnieni sprzeciwiali się wydłużenia czasu pracy z 10 godzin dziennie (przez cztery dni w tygodniu) na 11. Obecnie pracownicy narzekają głównie na nieludzkie tempo pracy i trudne do wykonania limity. W lipcu 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy wykazała także kilka nieprawidłowości w działaniach firmy. Zdaniem urzędu łamie ona prawa pracownicze np. źle nalicza pensje czy wynagrodzenia chorobowe, w halach brakuje także krzeseł.

Opinie o pracy w Amazon

Ella na jednym z forów pisze:

„Powiem Ci, że ja nie jestem młoda (ponad 40) a te normy wyrabiam bez problemu. Nie jest jakoś specjalnie ciężko i naprawdę istnieje mnóstwo o wiele gorszych miejsc pracy zarówno pod względem warunków jak i traktowania. Ja złego traktowania nie doznałam. Na początku jest czas na nauczenie, wdrożenie. Nowych pracowników w ogóle ostatnio przychodzi mnóstwo, więc nie będziesz jedna tylko z całą grupą”.

Damian Pack dodaje: „Nie, praca nie jest bardzo ciężka – dla kobiet na pewno nie, Faceci mają trochę gorzej ale to zależy po prostu gdzie trafią bo często robią to samo co kobiety (pick, pack). Na pewno jest monotonna no i bolą nogi gdziekolwiek trafisz. Nie ma siadania poza przerwami, pamiętaj”.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz