Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Jak wybrać biuro rachunkowe?
Biznes Finanse i przedsiębiorczość

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Prowadzenie firmy wymaga bardzo dużo czasu i zaangażowania, dlatego sprawy księgowo-rachunkowe lepiej powierzyć specjalistom z zakresu podatków oraz ewidencji dokumentacji. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe, które dopilnuje za nas rozliczeń księgowych oraz wesprze w kontaktach z organami administracyjnymi? Warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Kwalifikacje

Do prowadzenia biura rachunkowego nie są wymagane konkretne kwalifikacje, ale jeśli szukamy specjalistów, którzy zajmą się obsługą księgową i rachunkową naszej firmy to zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na posiadane kwalifikacje i licencje, takie jak:

  • Licencja Ministra Finansów – świadczy o zdobytych kwalifikacjach i posiadaniu certyfikatu. 
  • Licencja doradców podatkowych – otrzymuje ją osoba wpisana na listę doradców podatkowych, która odbyła praktyki oraz zdała egzamin. 
  • Certyfikat Centrum Informacji Księgowej – potwierdza zdobytą wiedzą teoretyczną z zakresu rachunków i księgowości. CIK kontroluje także działalność biur rachunkowych i na jej podstawie wydaje odpowiednie certyfikaty.
  • Szkolenia i kursy – przepisy dotyczące podatków i prawa pracy podlegają nieustannym zmianom, a pracownicy dobrego biura rachunkowego powinni regularnie uczestniczyć w szkoleniach i kursach dokształcających. 

Informacje o odbytych kursach i posiadanych certyfikatach najczęściej są umieszczone na stronie internetowej, ponieważ jest to powód do dumy, a także stanowi formę reklamy. Jeśli biuro rachunkowe nie posiada żadnego certyfikatu, a wykształcenie pracowników budzi wątpliwości – lepiej powierzyć swoje finanse innej firmie.

Przejrzystość 

Pod przejrzystością dobrego biura rachunkowego  kryją się dwie rzeczy:

  • Jawny i zrozumiały cennik 
  • Precyzyjnie określony zakres działań

Profesjonalne biuro powinno mieć z góry ustalony cennik za konkretne działania np. za ewidencję dokumentów. Popularnym rozwiązaniem są pakiety, które pozwalają dostosować usługę do wielkości i potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli cennik nie jest dostępny na stronie, warto zapytać o jego udostępnienie.

Doświadczenie i opinie klientów

Długoletnia obecność na rynku działa na korzyść biura rachunkowego, ale nie powinien to być jedyny wyznacznik. Przed podjęciem współpracy z danym biurem rachunkowym, warto zasięgnąć opinii u poprzednich lub obecnych klientów oraz przejrzeć profil biura rachunkowego na portalach społecznościowych. Niezadowoleni klienci często dzielą się swoimi doświadczeniami na forach internetowych lub stronach, gdzie mogą zostawić opinię o danej firmie. Żadna firma nie może pochwalić się wyłącznie zadowolonymi klientami, ale duża ilość negatywnych opinii powinna wzbudzić czujność. 

Biuro rachunkowe TAX SAFE

Dobre biuro rachunkowe odpowiada na potrzeby klienta i jego firmy, dlatego biuro rachunkowe TAX SAFE oferuje różnego rodzaju pakiety np. Mini Biznes, Biznes lub Biznes Plus. Specjaliści TAX SAFE świadczą także usługi mobilnego biura rachunkowego, które jest wygodną, nowoczesną opcją sprawowania kontroli nad sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Księgowość online oraz fakturowanie zdalnie ułatwia codzienne prowadzenie biznesu i minimalizuje czas, który trzeba poświęcić na kontakt i dojazdy do biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz