Start kariery » Studia i nauka » Studia za granicą » Studia i nauka we Włoszech
Studia i nauka Studia za granicą

Studia i nauka we Włoszech

Włochy to państwo o bogatej historii, pełne urokliwych miejsc i wspaniałych zabytków. Doskonała destynacja do wypoczynku i zwiedzania. Kraj w kształcie buta to także opera oraz oczywiście pizza i spaghetti. Jak we Włoszech wygląda nauka i studia? O tym pokrótce w poniższym tekście.

System edukacji we Włoszech

We Włoszech szkolnictwo składa się z dwóch odnóg – sektora prywatnego i publicznego. Pierwszym stopniem nauczania w państwie Leonarda Da Vinci jest nieobowiązkowe przedszkole. Po ukończeniu szóstego roku życia dzieci zobowiązane są do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Kończą ją w wieku trzynastu lat. Następnym szczeblem jest szkoła średnia podzielona na dwa poziomy – trzyletnia pierwszego stopnia, a po jej ukończeniu drugiego stopnia. Włoscy studenci mogą wybrać między pięcioletnimi liceami humanistycznymi/klasycznymi, matematyczno-przyrodniczymi, szkołami technicznymi/technologicznymi, dwu lub pięcioletnimi szkołami zawodowymi lub cztero-pięcioletnimi licemi artystycznymi i muzycznymi.

Po ukończeniu szkół pięcioletnich uczeń może zdać maturę, po czteroletnich, czeka go roczny kurs przygotowawczy. Matura jest przepustką na studia. Obowiązek szkolny kończy się wraz z przekroczeniem piętnastego roku życia.

Studia we Włoszech

We Włoszech jest 89 uniwersytetów oraz wiele innych szkół wyższych. Wśród nie-uniwersytetów można wymienić szkoły artystyczne, techniczne, językowe , a także o węższych specjalizacjach jak wojskowe czy dyplomatyczne. Polacy mogą rozpoczynać studia we Włoszech lub je kontynuować na takich samych zasadach jak koledzy z innych krajów Unii Europejskiej. W zasadzie wystarczy zaliczona polska matura lub dyplom studiów pierwszego stopnia oraz komunikatywna znajomość języka włoskiego.

Stypendia dla studentów we Włoszech

Polacy mogą ubiegać się o stypendia na włoskich uczelniach na takiej samej zasadzie jak rodowici mieszkańcy. Wśród pomocy materialnych znajdują się: prawie stuprocentowe umorzenie płatności za studia, stypendia dla najlepszych studentów, osób niepełnosprawnych, a nawet dotacje od prywatnych sponsorów. Wszystko zależy od uczelni.

Koszty życia we Włoszech

Wynajem mieszkania zależnie od miejsca i standardu to wydatek zaczynający się od kilkuset euro miesięcznie. Także codzienne zakupy nie należą do najtańszych. Rozwiązaniem może być stypendium, ale tych nie starcza dla wszystkich. Wtedy zostaje tylko praca. Jak wygląda praca we Włoszech? Przeczytaj tutaj.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Aby rozpoczac studia we Wloszech na jakim poziomie musze znac jezyk? Matura za rok, a mi marzy sie dalsza nauka w Italii, ktora kocham od zawsze. Mysle ze zrobilabym sobie rok przerwy od nauki, aby zaklimatyzowac sie i jeszcze doszlifowac jezyk. Czy to dobry pomysl?