Start kariery » Praca » Praca za granicą » Praca i życie w Islandii
Praca za granicą

Praca i życie w Islandii

Polacy są drugą po Islandczykach pod względem liczebności narodowością na Islandii. Jednak to nie piękno wulkanicznej wyspy przyciąga rodaków do pracy, tylko możliwość podjęcia dobrze płatnego zajęcia. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Islandii? Jakich zarobków można tam oczekiwać? Ile kosztuje życie na Islandii?

Kto może znaleźć pracę w Islandii?

Do wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku Islandia jawiła się jako światowy tygrys ekonomiczny. Miała jeden z najwyższych poziomów życia na świecie. Na niewielką wyspę, zamieszkiwaną przez nieco ponad 300 tysięcy Islandczyków zaczęli masowo przybywać Polacy. Znajdowali bez problemu zatrudnienie w przemyśle rybnym, w branży budowlanej, jako kierowcy autobusów oraz przy budowie amerykańskiej  huty aluminium.

Obecnie nie jest już tak łatwo znaleźć pracę, zwłaszcza nie znając języka angielskiego lub islandzkiego. Poszukiwani są głównie pracownicy budowlani oraz operatorzy maszyn budowlanych. Zdarzają się też oferty w przetwórstwie mięsnym dla wykwalifikowanych rzeźników.

Jak podjąć pracę w Islandii?

Polacy mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Islandii. Wymagana jest jedynie rejestracja w Narodowym Rejestrze Islandii (www.skra.is) oraz zdobycie numeru identyfikacyjnego kennitala. Po spełnieniu tych formalności można zarejestrować się w urzędzie podatkowym, założyć konto bankowe, jak również podjąć legalnie pracę.

Jeśli przylecieliśmy na wyspę bez konkretnej oferty ztrudnienia, to poszukiwanie pracy warto rozpocząć od islandzkiego biura pracy Vinnumidlun (/www.vinnumalastofnun.is). Warto również przejrzeć oferty zamieszczane w ramach sieci EURES. Ponadto przydatne mogą być też portale z ogłoszeniami pracy w rolnictwie www.bondi.is oraz w rybołówstwie www.samherji.is. Największe szanse na podjęcie pracy sezonowej w tych branżach są w miesiącach luty-maj oraz wrzesień-październik.

Można też spróbować szukania pracy przez prywatne agencje zatrudnienia (spis agencji pod adresem http://www.vinnumalastofnun.is) oraz poprzez związki zawodowe.

Zarobki w Islandii

W Islandii minimalne wynagrodzenie uzależnione jest nie tylko od danej branży, lecz również od posiadanego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego pracownika. Pomimo kryzysu finansowego, który boleśnie dotknął Islandię i tak zarobki na wyspie SA z punktu widzenia Polaków imponujące.  Poniżej przeciętne wynagrodzenia w danych zawodach (kurs wynosi 100 ISK= 2,9 PLN)

  • Technicy i zawody pokrewne – 593 tys. ISK
  • Pracownicy biurowi – 434 tys. ISK
  • Pracownicy usług, sprzedawcy – 398 tys. ISK
  • Rzemieślnicy – 578 tys. ISK
  • Robotnicy wykwalifikowani – 428 tys. ISK

Koszty życia w Islandii

W Islandii bez problemu można wynająć mieszkanie, przy czym w stolicy Reykjaviku jest o wiele drożej niż w pozostałych częściach kraju. Koszt miesięcznego wynajmu jednego pokoju z kuchnią i łazienką to wydatek rzędu 50.000 ISK (410 euro).  Bardzo drogie jest wyżywienie – miesięcznie należy przeznaczyć ok. 1000 euro na wydatki związane z zakupem żywności. Do tego dochodzą inne koszty życia. Pomimo tego Islandia i tak jest atrakcyjnym miejscem do zarabiania.

Ciekawostki

  • Islandczycy kojarzą Polskę z batonikami Prince Polo – były one dostępne w tamtejszych sklepach już w okresie PRL
  • Pierwsza polska książka nt. Islandii powstała w XVII wieku
  • Niezwykłą karierę na wyspie zrobił polski dyrygent Bohdan Wodiczko
  • W Reykjaviku istnieje polski klasztor karmelitanek, często odwiedzany przez naszych emigrantów.

Wyjeżdzasz do pracy za granicą? Załóż darmowe konto na smartfona, z bezpłatnymi przelewami międzynarodowymi i wypłatami z bankomatów w całejj Europie bez prowizji!

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz