Start kariery » Praca » Praca za granicą » Praca na Malcie
Praca za granicą

Praca na Malcie

Malta jest jednym z najmniejszych krajów Unii Europejskiej. Kraj ten słynie z bogatej historii, ciekawej kultury oraz panującego przez cały rok lata. Czy warto jednak pracować na Malcie? Ile można zarobić na Malcie i jakie są koszty utrzymania?

Malta – niewielka wyspa o południowej kulturze pracy

Malta nie jest popularnym kierunkiem dla polskich emigrantów zarobkowych. Być może przyczyna leży w utrudnionej komunikacji lotniczej z Polską. Malta leży na wysepkach na Morzu Śródziemnym. Jest to kraj o  ciekawej historii związanej z Zakonem Maltańskim oraz oryginalnej kulturze będącej mieszanką kultury europejskiej i arabskiej. Językami urzędowymi są język angielski oraz maltański (silne wpływy języka arabskiego). Malta jest siedzibą wielu firm zajmujących się zakładami bukmacherskimi online, a liczne zabytki i klimat powodują, że jest chętnie odwiedzana przez turystów. Dodatkowo Malta jest tez celem osób, które chcą poduczyć się języka angielskiego na oferowanych tam kursach.

Polacy mogą podejmować pracę na Malcie bez żadnych ograniczeń od 2011 roku. Najłatwiej znaleźć pracę w hotelarstwie oraz gastronomii. Na pracę mogą też liczyć osoby z zawodami technicznymi, budowlańcy oraz specjaliści IT. Osoby znające bardzo dobrze język angielski i polski mogą się starać o zatrudnienie w help-desk firm bukmacherskich, przy obsłudze polskich klientów.

Jak szukać pracy na Malcie?

Poszukiwanie pracy warto rozpocząć już w Polsce, gdyż wyjazd na wyspę z podejściem „da się jakoś radę” może być kosztowny. Warto więc przeglądać polskie portale pracy z ofertami, ewentualnie próbować aplikować na oferty zamieszczone w sieci EURES oraz na maltańskich portalach np.: www.vacancycentre.com oraz rządowej www.etc.gov.mt. Pomocne mogą być też prywatne agencje pracy, których wykaz znajduje się na stronie www.dier.gov.mt. Można również próbować kontaktować się bezpośrednio z pracodawcami. Tu pomocny może być katalog firm www.yellow.com.mt. Będąc już na miejscu warto przeglądać gazety oraz oferty umieszczone na witrynach sklepów i restauracji.

Zarobki na Malcie

Wynagrodzenie na Malcie wypłacane jest tygodniowo. Minimalne tygodniowe wynagrodzenie jest zależne od wieku pracownika i wynosi:

  • 165,68 EUR – 18 lat i więcej,
  • 158,90EUR – 17 lat,
  • 156,06 EUR – poniżej 17 lat

Dodatkowo przyjęte jest wypłacanie co kwartał premii pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na umowę o pracę w wysokości: w marcu- 121,16 EUR, w czerwcu- 135,10 EUR, we wrześniu- 121,16 EUR oraz  w grudniu- 135,10 EUR.

 Koszty życia na Malcie

Koszty utrzymania na Malcie są wysokie, co związane jest z wyspiarskim charakterem tego kraju. Wynajęcie dwupokojowego mieszkania to koszt rzędu 350-700 euro, zaś domu to od 800 do 1500 euro miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty za elektryczność, wodę oraz gaz. Mieszkania najlepiej wynajmować za pośrednictwem biur nieruchomości.

Bilet miesięczny na komunikację publiczną kosztuje ok. 30 euro. Żywność jest droga, gdyż musi być dostarczana na wyspę z kontynentu. Na wyżywienie wydaje się miesięcznie ok. 300 euro.
Wyjeżdzasz do pracy za granicą? Załóż darmowe konto na smartfona, z bezpłatnymi przelewami międzynarodowymi i wypłatami z bankomatów w całejj Europie bez prowizji!

komentarze 3

Kliknij, by dodać komentarz

  • Pracuje na Malcie od 1,5 roku. NIGDY moja pensja nie byla wyplacana tygodniowo. Komunikacja publiczna to 26 euro za doladowanie karty Tallinja jako biletu miesiecznego, ale turysci nie moga liczyc na taki luksus. Tygodniowy bilet dla osoby nie posiadajacej Tallinja karty to 21 euro/tygodniowo. Pracodawcy bardzo czesto pytaja czy ma sie wlasny srodek transportu gdyz komunikacja publiczna nalezy do bardzo zawodnych. Ofert pracy jest duzo szczegolnie w sezonie turystycznym. Czesto jednak sa one niskoplatne i wynagrodzenie miesieczne nie przekracza 1000 euro. Nie ma problemu z przezyciem za te pieniadze, ale ciezko z niej cos „odlozyc”. Najlepsze oferty to firmy igamingowe oraz IT. Tu warto znac jezyki obce. Poszukiwane sa j. niemiecki, dunski, jezyki wschodnioeuropejskie (ale tu tez panuje dosc duza konkurencja), skandynawskie. Z Polski na Malte lataja dwie tanie linie lotnicze – Ryanair oraz WizzAir. Ceny wynajmu mieszkan zalezne sa rowniez od sezonu (najdozej i najtrudniej o mieszkanie w sezonie letnim/urlopowym) oraz lokalizacji (w skupiskach najwiekszych firm jak Sliema, Ta’Xbiex, St. Julian ceny mieszkan potrafia przekroczyc 2500 euro).

    • Witam, chciałabym się dowiedzieć szczegółów dotyczących pracy i życia na Malcie. Czy ktoś może tam mieszka i pracuje i mógłby odpowiedzieć mi na kilka pytań ?

    • Witam, chciałabym się dowiedzieć szczegółów dotyczących pracy i życia na Malcie. Czy mogłabyś odpowiedzieć mi na kilka pytań ?