Start kariery » Lifestyle » Coworking to więcej niż miejsce do pracy
Lifestyle

Coworking to więcej niż miejsce do pracy

Wielu freelancerów nie chce samotnie pracować w domu. Wolą dzielić przestrzeń do pracy z innymi, często obcymi osobami. Taki styl pracy zwany coworkingiem jest powszechny w wielu krajach, a i w Polsce zdobywa sobie szybko zwolenników. Skąd się bierze popularność coworkingu? Parę słów o (niedługiej) historii coworkingu

Pierwsze biuro coworkingowe powstało po raz pierwszy w San Francisco w 2005 roku. Programista Brad Neuberg wraz z kilkoma kolegami po fachu postanowili stworzyć wspólną przestrzeń do pracy, różniącą się od tradycyjnego korporacyjnego open-space nie tylko układem przestrzennym biura, lecz przede wszystkim atmosferą. Pierwszy klub coworkingowy oferował osiem miejsc do pracy, bezprzewodowy internet, zaś osoby pragnące zrobić sobie przerwę w pracy mogli skorzystać z usług masażystki, wspólnej stołówki, przejażdżki rowerem, a nawet z pokoju do medytacji. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony osób, które do tej pory pracowały w domu i brakowało im towarzystwa. Biuro coworkingowe umożliwiało ludziom wykonującym różne wolne zawody spędzać wspólnie czas przeznaczony na pracę. W odróżnieniu od pracy w domu, w klubie coworkingowym można było napić się kawy w towarzystwie innych osób, przedyskutować z nimi realizowane projekty. Okazało się, że praca na zasadzie coworkingu jest efektywniejsza od telepracy, zaspakaja potrzeby społeczne, a przy okazji pozwala zachować niezależność i swobodę, o którą trudno w tradycyjnych korporacjach. W Europie pierwsze biuro powstało w Wielkiej Brytanii w 2007 roku, zaś do Polski idea coworkingu dotarła w dwa lata później do Warszawy. W ślad za stolicą poszły inne duże miasta  jak Kraków czy Poznań. Obecnie biura coworkingowe funkcjonują także w wielu mniejszych ośrodkach.

Czym się różni coworking od pracy w domu?

-Zaletą coworkingu jest to, że człowiek pracuje wśród ludzi – mówi Natalia Gontarek z nowo otwartego  biura coworkingowego w Płocku. –  Praca w domu  może po jakimś czasie stać się męcząca ze względu na brak towarzystwa. W  biurze naszych coworkierów nie rozpraszają biegające dzieci, niezadowolony  małżonek czy sterta brudnych naczyń w zlewie ;). Można przez to bardziej efektywnie  wykorzystać swój czas. Praca tutajest bardziej komfortowa niż w kawiarni bo ma się do dyspozycji własne biurko, internet, przybory czy  urządzenia biurowe. Poza tym,  biurze można poznać  ciekawych ludzi, zawrzeć nowe kontakty biznesowe czy nawet towarzyskie. Coffice – Biuro Coworkingowe kieruje swoją ofertę przede wszystkim do freelancerów i osób, które  pracują w domu. Jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i chcących ograniczyć  koszty  do minimum. – Naszymi klientami są programiści, marketingowcy, trenerzy – wylicza Natalia.

Co oferują biura coworkingowe?

Oprócz przestrzeni do pracy biura coworkingowe oferują szereg dodatkowych udogodnień. Coworking można bowiem połączyć z usługą wirtualnego biura, czyli wykupić adres do rejestracji działalności, skorzystać z usług sekretariatu, nadać i odebrać przesyłki kurierskie i listy. W oddzielnej salce można także  przeprowadzać rozmowy biznesowe z kontrahentami.

Przyszłość coworkingu w Polsce

-Część biur, które powstało w mniejszych miastach po jakimś czasie się zamknęło, cześć się rozwija. Myślę, że w Polsce coraz więcej jest freelancerów i dlatego takie biura będą z roku na rok coraz popularniejsze – podsumowuje Natalia Gontarek.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz