Wiele banków oraz instytucji poza-bankowych, wśród prezentowanych przez siebie usług przedstawia tzw. pożyczkę 0. Oferta kusi swoją atrakcyjnością, bowiem kto nie chciałby otrzymać od banku pieniędzy nie ponosząc przy tym żadnych opłat z tego tytułu? Pożyczka 0 jest propozycją, którą znajdziemy w bankach i wielu firmach oferujących pożyczki. Jest również opcją oferowaną podczas zakupów sprzętów na raty. Jak zatem w gąszczu reklam i propozycji odnaleźć taką, która okaże się dla nas najatrakcyjniejsza?Pożyczka 0, jak sama nazwa wskazuje, powinna być ofertą, przy której nie ponosimy żadnych kosztów z tytułu jej otrzymania, czyli oddajemy dokładnie tyle pieniędzy ile dostaliśmy. Mimo, że w teorii takie same, w praktyce możemy spotkać się ze zgoła innymi możliwościami oferowanymi przez banki i firmy. Co zatem decyduje o tych różnicach?
Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, zastanówmy się jaka kwota nas interesuje. Pożyczka 0 dotyczy przeważnie niewielkich kwot, które jednak mogą się znacząco różnić między ofertami. Mogą być to kwoty od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Niższe kwoty pożyczek 0 prezentowane są przede wszystkim przez banki i instytucje, gdzie nie sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa, lub kiedy jest ona bardzo niska. Zmniejsza to ryzyko pożyczkodawcy spowodowane niewywiązaniem się przez konsumenta z warunków umowy kredytowej. Wyższe kwoty oferowane są przez banki, w których decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie zdolności kredytowej. Istnieje zatem ryzyko, że jej nie otrzymasz. Podobnie jest z długością okresu kredytowania. Może być on bardzo krótki i dla niewielkich kwot wynosić on może nawet 15 dni, a czasem sięgać może nawet kilkunastu miesięcy. Dla przykładu więc, jeżeli nawet chcemy pożyczyć niewielką kwotę i wydłużyć czas na spłatę pożyczki, nasze RRSO może skoczyć z 0% nawet do kilkuset procent.
Warto wiedzieć, że na koszty pożyczki składa się wiele czynników. Jest to między innymi prowizja, którą pobiera bank za jej udzielenie czy odsetki kapitałowe. Może więc się zdarzyć, że pożyczka 0 w ofercie niektórych firm może oznaczać 0 zł za prowizję dla banku, która przeważnie stanowi lwią część kosztu kredytu. Będziemy jednak zmuszeni ponieść koszty związane z odsetkami kapitałowymi. Zagłębiając się więc w oferty banków, sprawdźmy dokładnie czy zostaniemy obarczeni kosztami. Poszukajmy informacji o RRSO, które powinno wynosić 0% lub skorzystajmy z kalkulatora kredytowego, jeżeli jest on dostępny.
Dodaj komentarz