Start kariery » Praca » Praca za granicą » Czy warto pracować w Austrii?
Praca za granicą

Czy warto pracować w Austrii?

Austria słynąca z turystyki górskiej, Mozarta oraz Filharmonii Wiedeńskiej jest atrakcyjnym krajem imigracyjnym, jednak mało popularnym dla pracowników z Polski. Jak znaleźć pracę w Austrii? Ile można zarobić w tym kraju?

Parę słów o Austrii

Austria jest jednym z najbogatszych krajów świata. Średni dochód na obywatela wynosi ok. 42 000 dolarów rocznie. Nasi południowi sąsiedzi mają również niski poziom bezrobocia – ok. 4%.  Jeśli dodamy do tego wysoki poziom życia, na który składa się doskonała infrastruktura, służba zdrowia, opieka społeczna oraz piękno austriackiej przyrody, to śmiało można powiedzieć, że Austria jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów do życia i pracy. Nie jest to jednak popularny kierunek emigracyjny dla Polaków. W tym alpejskim państwie pracuje nas prawie 4 razy mniej niż w Holandii, chociaż od 2011 roku możemy bez przeszkód podejmować tam zatrudnienie.

Kogo poszukują austriaccy pracodawcy?

Pomimo niskiego bezrobocia nie jest łatwo Polakowi znaleźć pracę w Austrii. Barierę stanowi przede wszystkim wymóg znajomości języka niemieckiego, który nie jest tak powszechnie znany w Polsce jak język angielski. Co prawda na ulicy bez problemów porozumiemy się z Austriakami w języku angielskim, jednak w miejscu pracy oczekuje się już dobrej znajomości j. niemieckiego.

Poszukiwanie pracy w Austrii warto już rozpocząć w Polsce. Poprzez ogłoszenia w polskim Internecie najłatwiej znaleźć pracę w Austrii pracownikom technicznym: spawaczom, elektrykom, monterom klimatyzacji i mechanikom. Poszukiwane są również pielęgniarki oraz pomoc medyczna. Wszystkie oferty wymagają jednak znajomości j. niemieckiego.

Poszukiwani są również pracownicy sezonowi do prac przy zbieraniu winogron oraz szparagów, istnieje również zapotrzebowanie na pracowników branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Jak znaleźć pracę w Austrii?

Ofert pracy w Austrii należy szukać na polskich portalach pracy oraz w ramach sieci EURES. Będąc już na miejscu warto przeglądać gazety takie jak „Der Standard”, gdzie publikowane są oferty głównie dla osób z wyższym wykształceniem lub „Kleine Zeitung”, który publikuje szeroki wybór ofert pracy.

Warto również odwiedzić austriacki urząd pracy AMS (ams.at) oraz spróbować szczęścia poprzez agencje zatrudnienia, których rejestr znajduje się pod tym adresem internetowym urzędu pracy.

Ile można zarobić w Austrii?

Zarobki w Austrii zależą od danej branży i są regulowane przez tzw. umowy zbiorowe. Średnio pracownicy zarabiają ok. 3200 euro miesięcznie. Na wyższe zarobki mogą liczyć pracownicy branży IT.

Należy pamiętać, że jest to wynagrodzenie brutto, czyli przed podatkiem oraz ubezpieczeniem społecznym. Podatki w Austrii należą do jednych z najwyższych na świecie, w zamian jednak państwo oferuje doskonałą opiekę zdrowotną oraz pomoc socjalną.

Warunki pracy

W Austrii można podejmować pracę na podstawie umowy o pracę, jak również umów cywilnoprawnych. Na umowie o pracę powinna znaleźć się poziom wynagrodzenia oraz okres zatrudnienia. Austriacy dużą wagę przywiązują do przestrzegania przepisów dot. zatrudnienia.

Każdy pracownik po podpisaniu umowy automatycznie staje się członkiem Izby Pracowniczej, która ma za zadanie dbanie o przestrzeganie praw pracowniczych.

Zasiłki dla bezrobotnych

Jeśli stracisz pracę, to przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych, pod warunkiem, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy przepracowałeś co najmniej 28 tygodni. Zasiłek wynosi równowartość  55% dotychczasowego wynagrodzenia netto. Można również liczyć na dodatkowe zasiłki, np.: rodzinne, o ile twoja rodzina zamieszkuje też w Austrii.

Ile kosztuje życie w Austrii?

Życie w Austrii jest drogie. Najwyższe ceny są oczywiście w stolicy, w Wiedniu, najniższe koszty życia w górskiej Karyntii.

Średnio na życie w Austrii wydaje się ok. 1000 euro.  Wynajęcie mieszkania to ok. 500 euro miesięcznie, na jedzenie i transport  trzeba przeznaczyć drugie tyle.
Wyjeżdzasz do pracy za granicą? Załóż darmowe konto na smartfona, z bezpłatnymi przelewami międzynarodowymi i wypłatami z bankomatów w całejj Europie bez prowizji!

tagi

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Przebywanie na terenie Austrii nie wymaga zadnych pozwolen. Polacy jako czlonkowie Unii Europejskiej moga bez przeszkod zamieszkiwac nad Dunaje