Filozofia dała początek nauce. Wszystko bowiem zaczęło się od rozmyślania nad światem, a to właśnie robili pierwsi filozofowie tysiące lat temu. Czy jednak po tylu latach jest się czym jeszcze zajmować? Czy można znaleźć dobrze płatną pracę po filozofii, która dla wielu jest dzisiaj kierunkiem dla nudziarzy i dziwaków?
Spis treści
Dla kogo filozofia?
Jeśli wybierasz się na filozofię musisz przygotować się na sporo nauki. Nie idź na nią jeśli w ogóle Cię nie interesuje. To kierunek dla osób ciekawych świata, lubiących rozwiązywać problemy, myśleć logicznie oraz rozważać nad naturą świata. Poza tym, w dzisiejszych czasach, filozofia jest ściśle połączona z innymi naukami jak psychologia, socjologia, prawo, etyka, a nawet, matematyka biologia, neurobiologia czy ewolucjonizm. Powinieneś więc mieć podstawową wiedzę w tych kierunkach. Przyda się też znajomość języków i dobra pamięć.
Jak dostać się na filozofię?
By dostać się na filozofię dobrze jeśli zdasz z niej maturę. Nie jest to zawsze obowiązkowe, ale zazwyczaj ten przedmiot ma najwyższą wagę przy rekrutacji. Na Uniwersytecie Jagiellońskim np. by zapisać się na filozofię musisz zdać dwa przedmioty, a mogą to być: biologia, fizyka, historia, angielski, język łaciński i kultura antyczna, polski i matematyka.
Czego będziesz się uczył na filozofii?
Wśród przedmiotów na filozofii znajdziesz m.in.: wprowadzenie do filozofii, logikę, historię filozofii, filozoficzne problemy nauk podstawowych, filozofię wartości, etykę, estetykę, filozofię kultury, historię filozofii współczesnej (kilku państw), socjologię, retorykę i erystykę, psychologię, epistemologię i filozofię nauki, filozofię społeczną itd.
Jakie specjalności na filozofii?
Filozofia jako dziedzina interdyscyplinarna posiada sporo rozmaitych specjalności.
- estetyczno-kulturoznawcza,
- ontologiczno-kognitywistyczna,
- filozoficzno-polityczna,
- etyka,
- filozofia komunikacji i mediacje społeczne,
- nauczyciel etyki i przedmiotów filozoficznych,
- filozofia z elementami kulturoznawstwa,
- nauczycielska w zakresie filozofii,
- filozofia dziennikarstwa i komunikacji społecznej,
- metafizyczno-antropologiczna,
- ogólnofilozoficzna.
Jak praca po filozofii?
Filozofia jako taka nie daje Ci konkretnego zawodu. No chyba, że chcesz zostać jej nauczycielem lub prowadzić pracę naukową. Uczy Cię natomiast logicznego myślenia, niestandardowego spojrzenia na świat, kreatywności. Umiejętności te mogą przydać się w wielu zawodach od dziennikarza przez copywritera po marketingowca.
Dodaj komentarz