Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Czym jest coaching? – wywiad
Rozwój Wywiady

Czym jest coaching? – wywiad

Ada Matyjaszek to coach z pasją, prezeska fundacji „Tkalnia Rozwoju”, miłośniczka książek i podróży, szczęśliwa mieszkanka pięknego miasta Bielska-Białej.  Specjalnie dla naszego portalu tłumaczy, czym jest coaching i jak coach wspomaga rozwój osobisty.

Czym jest coaching?

Coaching jest metodą wspierania rozwoju, opartą na szczególnego rodzaju rozmowie i partnerskiej relacji między klientem a coachem. Wychodzi z założenia, że człowieka nie trzeba naprawiać, analizować jego przeszłości i problemów, a wspierać go w jego dążeniach rozwojowych, poprzez szukanie rozwiązań i docieranie do jego własnych zasobów.

Czy coach to nie po prostu bardziej nośna nazwa swego rodzaju pseudopsychologa?

Zdecydowanie nie. Coach nie pretenduje do takiej roli w pomocy drugiemu człowiekowi, jaką odgrywa psycholog lub psychoterapeuta, bo coaching nie jest w stanie leczyć. Ale czerpie bardzo z osiągnięć psychologii i psychoterapii, szczególnie psychologii pozytywnej. Może też czasem te granice między coachingiem, a innymi dziedzinami nie są wyraźne, bo powstał stosunkowo niedawno, ciągle się rozwija i wypracowuje własną metodologię. Najprościej odróżnić coacha od pseudopsychologa dzięki etyce jego pracy. Polecam sprawdzić kodeksy etyczne International Coach Federation i polskiej Izby Coachingu.

Wielu ludziom wydaje się, że coaching to mowa trawa, zbieranie pieniędzy za powtarzanie 10563339_889755144372378_2112101191_ntruizmów…

Myślę, że wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, czym faktycznie coaching jest i czym się zajmuje.

Naprawdę dobry coach pracuje za pieniądze, ale nie dla pieniędzy – to po pierwsze. Po drugie, jeśli przyjrzymy się sesji coachingowej, to zauważymy, że coach mówi tam niewiele. I na pewno nie udziela nikomu porad. Za to zadaje dużo pytań, które pomagają klientowi analizować, szukać rozwiązań, precyzować własne cele. Słowem, rozmowa z coachem często jest niepowtarzalną okazją do tego, żeby przyjrzeć się z bliska swojemu życiu i odpowiedzieć sobie, czego ja tak naprawdę chcę? Jaka decyzja będzie dla mnie najlepsza? Co mogę zrobić, żeby poczuć się lepiej we własnej skórze?

W czym możesz mi pomóc?

Raczej w czym sam możesz sobie pomóc? Coach nic za Ciebie nie zrobi, sam będziesz pracować nad sobą. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, co osiągniesz. To do Ciebie należy sukces. Ale jest kilka obszarów, w których coaching może okazać się wyjątkowo pomocny – np. w pracy nad poprawą relacji w rodzinie, w związku, w firmie, w szukaniu własnej drogi życiowej i podejmowaniu ważnych decyzji, wreszcie w osiąganiu celów. Najprościej rzecz ujmując, coaching nadaje się dla każdego, kto chciałby poprawić jakość swojego życia w dowolnym obszarze.

Powiedzmy, że jestem maturzystą i nie mam pojęcia co dalej zrobić ze swoim życiem. Jak odkryć swoje powołanie?

Nie ma uniwersalnych rozwiązań, bo każdy człowiek jest inny. Ale na początek możesz zadać sobie kilka pytań. W czym jestem dobry? W czym czuję się najlepiej? Co pozwoli mi się rozwijać? Co będzie zgodne z moim sposobem bycia? Co jest dla mnie w życiu naprawdę ważne? Jeśli odpowiesz sobie na nie prawdziwie szczerze i będziesz je powtarzał na każdym etapie swojego życia, pomoże Ci to podejmować dobre decyzje.

Jeśli nie mam jednej pasji, nie dostrzegam w sobie też większych talentów? Skąd mam wiedzieć jaka praca przyniesie mi satysfakcję?

Może zacznij robić cokolwiek? Spróbuj kilku rzeczy, studiuj, czytaj, pracuj, zobacz, jak wygląda świat w innych miejscach. Szukaj inspiracji. I zapomnij o tym, że kończąc szkołę średnią, wybierasz zawód na całe życie. To nie prawda. To nie te czasy. Wsłuchuj się w siebie i nade wszystko zostań aktywny. Siedzenie przed fejsem przez cały dzień do niczego Cię nie doprowadzi.

Co jeśli studiowałem trzy lata, ale okazało się, że to był niewypał? Brnąć w obranym kierunku czy pokusić się o zmiany?

Ty mi powiedz. Chcesz tej zmiany? Co Ci to może dać? Jak się czujesz z tym teraz, a jak poczujesz po zmianie? Tylko nie pozwól, żeby ktoś podjął decyzję o Twoim życiu za Ciebie. W końcu to Ty będziesz się mierzył z konsekwencjami.

A gdybym miał jakieś marzenie, ale bał się go zrealizować? Czy mogę pokonać swój strach? A może nie warto ryzykować?

Powtórzę się – tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i ile w nim osiągniesz. Jeśli się boisz, być może to nie jest ten moment. Nie rób niczego wbrew sobie. Ale jeśli coś jest dla Ciebie naprawdę ważne, to chyba warto zaryzykować. Porażka nie jest najgorszym, co może Ci się w życiu przytrafić, bo przynajmniej wiesz, że próbowałeś, i możesz wyciągać wnioski, żeby następnym razem poszło lepiej.

Gdy już wiem czego chcę i jestem zdeterminowany, by to zrealizować, jak wytrwale dążyć do obranego celu?

Planuj małymi krokami i zapisuj je. Poświęcaj czas na szukanie pomysłów i zapisywanie ich. Szukaj rozwiązań, inspiracji. Bądź konsekwentny, jeśli coś sobie zaplanowałeś, dołóż wszelkich starań, żeby to zrealizować. Rozmawiaj z ludźmi, którzy Cię wspierają. Nie krępuj się prosić ich o pomoc. Zadbaj o siebie, o to żeby czuć się dobrze fizycznie i psychicznie. Rozwijaj się, nie trać kontaktu ze swoją pasją. Myśl o tym, jaki będzie efekt, i jak to jest dla Ciebie ważne. Nie zniechęcaj się.

Zainteresowany tematem? – zobacz: Jak zostać coachem

Więcej o coachingu na matyjaszek.info/

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz